جدیدترین مطالب امروز

عوامل بروز تیک عصبی و درمان آن در افراد !!!

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

عوامل بروز تیک عصبی و درمان آن در افراد !!!

در حالت عادی تیک نوعی واکنش ژنتیکی یا تقلیدی است ، اما زمانی که به دلیل اضطراب ناشی از محیط و… بروز می کند جای خود را به تیک عصبی می دهد .

همانطور که از نام آن پیداست ، تیک عصبی به دلیل اختلال در موارد روحی و روانی بوجود می آید . این اختلال به صورت منقبض شدن عضلات بدن در بخشی خاص ( به صورت لحظه ای ) بروز می کند . هرچند بروز تیک در خانواده هایی که سابقه ی آن در افراد وجود داشته بیشتر است اما قصد داریم به طور کلی عوامل اصلی در این زمینه را بررسی کنیم و راه های پیشگیری از بروز تیک عصبی را ارائه دهیم .

همانطور که گفتیم تیک عصبی در کودکانی که سابقه ی خانوادگی داشته اند بیشتر می باشد ، بیشتر این آمار نیز در خصوص پسران است و می توان گفت پسرها بیش از دختران در معرض این اختلال قرار می گیرند . بهتر است نگران این موضوع باشید و برای درمان آن ابتدا انتظارات خود از فرزندتان را پایین آورده و شرایط محیطی را ( در خانه یا مدرسه ) مورد بررسی قرار دهید ؛ این عارضه می تواند تا دوران میانسالی همراه فرزند شما باشد !

انقباض غیرارادی عضلات ( تیک ) در کودکان بسیار معمول است ( مخصوصا در آغاز سه و نیم سالگی ) و در حرکاتی نظیر شانه بالاانداختن ، پلک زدن ناگهانی و… دیده می شود ( کودک با این کار انرژی خود ناشی از خجالت و… را تخلیه می کند . ) ؛ اما این حالات در کودکانی که ناامنی ، ترس ، دلواپسی ، حس بی کفایتی و… را تجربه می کنند بیشتر و ماندگار تر است . ( لکنت زبان را نیز می توان نوعی تیک کلامی در نظر گرفت ) .

همانطور که گفتیم تیک در کودکان بروز می کند ، اما تشدید آن در محیط های استرسزا بیشتر است و هنگامی که شخص در آرامش است این میزان به حداقل می رسد ( شخصی که خواب است دچار تیک نمی شود ) . در نتیجه اگر تیک از حد طبیعی خود ( دوازده ماه ) فراتر رفت و تبدیل به تیک مزمن شد ، ابتدا به محیط خانواده رجوع کرده و رفتار های پرتنش برای کودک را بررسی کنید ؛ کارهایی که کودک به این باور برساند که او از پس کاری بر نمی آید اما انتظار آن از وی وجود دارد از مهم ترین عوامل تیک عصبی می باشد ، حتی تکرار مکرر این موضوع که شانه ات را بالا نینداز و… که اشاره ی مستقیم به تیک و نهی از آن دارد ، چنین رفتارهایی از سوی والدین از اصلی ترین موارد ماندگاری و شدت گرفتن تیک عصبی در کودکان است . در نظر داشته باشید زمانی که تیک از حالت طبیعی خارج شده و مزمن می شود قاعدتا از نظم خاصی پیروی نکرده و دارای شدت و دفعات تکرار متفاوتی است .

با رد کردن تنبیه و اشاره ی مستقیم به موضع ضعف کودک ، راهکار تشویق را به عنوان جایگزین عالی و موثر پیشنهاد می کنیم :

اولین گام در این راستا توجه نکردن به تیک عصبی است ؛ می توانید در مواقعی که از تیک خود کمتر استفاده می کند بیشتر او را مورد توجه یا نوازش قرار دهید اما حق ندارید در مواردی که این واکنش عصبی به سراغ او می آید نق زده و رفتار او را مورد سرزنش قرار دهید ؛ در گام های بعدی در صورتی که تیک فرزند شما برطرف نشد و از نوع گذرا نبود باید با مراجعه به روانپزشک در صورت نیاز مصرف داروهایی را شروع کنید .

مرتبط ها

قالب خبری