جدیدترین مطالب امروز

عوامل ایجاد خارش گوش را بهتر بشناسیم

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

عوامل ایجاد خارش گوش را بهتر بشناسیم

خارش گوش که بیشتر به دلیل مداخلات و مراقبتهای نادرست خود افراد ایجاد میشود ، میتواند به دلایل دیگری نیز به وجود بیاید که برخی بیماریها نیز جزء آن دلایلند .

اگر موافقید شما را با موارد و دلایلی که منجر به خارش گوش میشوند ، کمی بیشتر آشنا کنیم تا شناسایی برخی از عوامل آن راحتتر شود؟

اول از همه به این نکته میپردازیم که خارش مجرای گوش خارجی علامتی شایع به خصوص در بین بانوان است.

این مجرا ، کانالی به طول 3 سانتیمتر و قطر حدود 8 تا 9 میلیمتر دارد و دچار کمی خمیدگی است که در قسمت داخلی توسط پرده صماخ مسدود می شود.

در مجرای گوش خارجی به طور طبیعی ماده ای چرب بنام جرم یا واکس یا سِرومن یا بوشون ترشح شده که به تدریج با حرکت فک به موقع جویدن و تکلم خارج میشود.

یکی از نکات جالبی که وجود دارد این است که وجود جرم به میزان معمول، در گوش طبیعی بوده و برای سلامتی لازم است زیرا نه تنها اسیدی بوده و مانع رشد قارچ و باکتری می شود بلکه اجرام خارجی را به دام انداخته و مانع رسیدن رطوبت به هنگام استحمام و شنا به پوست مجرا شده و از این طریق اولا : احساس خیس بودن و باقی ماندن آب را نخواهیم داشت. ثانیا : احتمال نفوذ عوامل بیماری زا به پوست مجرا را کم می کند.

حال اگر بخواهید به این سئوال ( پرهیز از خشک کردن و پاک کردن بیش از حد گوش ) پاسخ دهید چه جوابی خواهید داشت؟

خیلی توصیه شده است که از خشک کردن و پاک کردن گوش پرهیز شود ، زیرا پرهیز از این امر نه تنها موجب داشتن گوشهای سالم تر میشود، بلکه از خارش که معمولا در نتیجه ی خشک بودن و تحریک پوست مجرا توسط خود فرد است نیز پیشگیری خواهد کرد.

در ضمن به این نکته ی مهم هم بایستی توجه داشت که انباشت جرم به میزان زیاد که نتیجه ی چربی زیاد پوست یا تنگی مجراست می تواند موجب کم شنوایی ، درد و خارش شود که در این حالت می بایست جرم توسط پزشک شستشو یا خارج شود.

البته خارش گوش به علتهای دیگری نیز عارض می شود که از جمله ی آنها میتوان : بیماریهای پوستی مانند شوره سر ، پسوریازیس و حساسیت های پوستی ناشی از شامپو ، رنگ مو ، گوشواره و روسری ، بیماری کبدی ، دیابت و عفونتهای قارچی گوش را نیز نام برد که هر یک به درمان خاص خود نیاز دارد.

مرتبط ها

قالب خبری