جدیدترین مطالب امروز

عوارض بالا رفتن حساسیت پوست در دوران سالمندی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

عوارض بالا رفتن حساسیت پوست در دوران سالمندی

با وارد شدن فرد به دوران سالمندی توان جسمانی کاهش پیدا می کند ، در این راستا پوست انسان نیز حساس تر از قبل ظاهر می شود و نیاز به مراقبا های بیشتری دارد .

سالمندی دوره ای است که عده ای با بی میلی به استقبال آن رفته و به علت ناآگاهی و عدم پذیرش موقعیت و شرایط سخت ترین دوران را پشت سر می گذارند ؛ واقعیت این است که باید بپذیریم با افزایش سن توان جسمی پایین می آید و در جبران آن گسترش روح به نهایت خود می رسد ، لازم است افراد در دوران سالمندی یکسری خود مراقبتی ها را بیاموزند و نگهدار سلامت خود باشند .

علاوه بر بیماری های شایع مانند فشار خون ، قند خون ، ناراحتی های قلبی و… که زیاد در مورد آن ها صحبت شده است ، ناراحتی های پوستی نیز مسئله ای است که با بالا رفتن سن با آن مواجه می شویم ، علت این امر حساس شدن پوست و پایین آمدن توان پوست در مقابل واکنش های محیطی مانند مواد شوینده ، نور خورشید و… است .

از جمله ناراحتی های پوستی دوران سالمندی می توان به خشکی پوست اشاره کرد . خشکی پوست از شایع ترین مشکلات پوستی است که به دلیل پایین آمدن میزان آب موجود در پوست ایجاد شده و در صورت پیشرفت و پیشروی گاه به شکل اگزما ظاهر می شود . به عنوان راه درمان برای این مشکل به مقدار لازم آب مصرف کنید ، از نوشیدن چای خودداری کنید ، از مرطوب کننده های پوستی مرتب بهره برده و در صورت لزوم از دارو های ساختگی که پزشک تجویز می کند استفاده کنید همچنین تا حد امکان از تماس پوست با مواد شوینده جلوگیری کنید ( از دستکش استفاده کنید ) .

از تاثیرات نور خورشید در حالت وخیم تر می توان به سرطان های پوستی اشاره کرد ، البته خشکی پوست و همچنین سرطان های پوستی علل مختلفی می توانند داشته باشند اما از موارد مهم و تاثیرگذار در این راستا نور خورشید است ؛ بهتر است در همه حال به خصوص دوران سالمندی از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید همچنین در صورت مشاهده ی خشکی ، برآمدگی و تغییرات غیر معمول در پوست خود به پزشک مراجعه کنید . هر مشکلی بیانگر سرطان پوست نمی باشد اما رسیدگی کردن به هر عارضه ای تا قبل از کهنه شدن بهترین اقدام ممکن می باشد .

با چین و چروک هم که همگی آشنا هستیم و اکثرا در پوست مادر بزرگ های مهربان شاهد آن بوده ایم ، بروز چین و چروک ها در پوست یم عارضه بشمار نمی رود ولی به عنوان زنگ خطری است تا به تغییراتی که در پی آن در پوست بروز می کند مانند افزایش تعداد خال های موجود و متغیر بودن اندازه ی آن ها و… توجه بیشتری داشته باشیم .

در انتها باید گفت دوران سالمندی دوران خوشی است که باید آن را غنیمت شمرد ، مراقبت هایی که اغلب افراد آن ها را خجالت آور می دانند سبک و روش درست و سالم زندگی است که در واقع در دوران سالمندی تا حدودی مجبور به رعایت آن ها هستیم ، در نتیجه جای خجالت وجود ندارد و در واقع به زندگی سالم خود افتخار کرده و از آن لذت ببرید .

مرتبط ها

قالب خبری