جدیدترین مطالب امروز

عناب و ناگفته هایی درباره این درخت مقاوم

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

عناب و ناگفته هایی درباره این درخت مقاوم

این گیاه بیشتر در منطقه ی خاورمیانه ، به ویژه کشورهای ایران و افغانستان یافت میشود ، گیاهی که به عنوان یک درخت خاردار و مقاوم هم شناخته شده است و نام آن عناب می باشد .

در این مطلب از عطاری یک جم می خواهیم کمی درخصوص عناب صحبت کنیم . با اینکه عناب ، نامی آشنا برای خیلی از افراد است ، ولی شاید چیزهایی در این مطلب گفته شود که شما هم از آن بی اطلاع باشید . پس اگر مشتاق ناگفته هایی کوتاه درخصوص عناب هستید ، این مطلب را تا پایان دنبال کنید .

در ابتدا از کشورهایی که عناب در آنها وجود دارد یادی کنیم ، کشورهایی چون : ایران ، افغانستان ، چین ، هندوستان و الجزایر از جمله کشورهای میزبان این درخت خاردارند .

از آنجاییکه عناب درختی مقاوم در برابر سرما و گرما می باشد و همچنین از طرفی در مقابل شرایط سخت اقلیمی و نوع خاک نیز نهایت سازگاری را دارد ، سبب شده که کشت این گیاه در مناطق سردسیر نیز توسعه یابد .

نکته ی جالب توجهی که در خصوص این گیاه قابل بیان می باشد ، این است که عناب در اکثر زمین های نامرغوب نیز قدرت روییدن دارد و محصولی هم که در زمین های نامرغوب تولید می کند تقریبا رضایت بخش است ، اما این را نیز نباید فراموش کرد که عناب هم طبیعتا اگر در شرایط محیطی بهتر ، زمین های خاکی و حاصلخیز و همچنین آبیاری خوب و مطلوب ، مورد کشت و نگهداری قرار گیرد ، بدون شک محصول بیشتر ، بهتر و با کیفیت بالاتری حاصل خواهد شد .

شاید شما هم از جمله افرادی باشید که از انواع عناب که نتیجه ی اصلاح این گیاه است ، اطلاع چندانی نداشته باشید . به همین دلیل شما را با دو کشور صاحب نام در این حوزه آشنا خواهیم کرد و درخصوص فعالیت اصلاحی آنها روی عناب و در نتیجه ایجاد انواع گوناگونی از این گیاه نیز توضیح مختصری خواهیم داد .

به عنوان اولین کشور فعال در این حوزه ، می توان به چین اشاره کرد که با اصلاح عناب ، توانستند دورگه هایی از آن به دست آورند که میوه ی آنها از نظر کیفیت و درشتی ، به طور قابل ملاحظه ای از والدین آنها برتر و بهتر شود ، طوریکه برخی از همین عناب های اصلاح شده که در كلكسيون انستيتوى ژنتيک آكادمى علوم آذربايجان وجود دارد ، طولی در حدود 3/7 سانتی متر و قطری در حدود 2/6 سانتی متر دارند که در انواع ترش و شیرین نیز قابل یافت هستند .

یا در کشور آمریکا که گامهایی برای اصلاح گیاه عناب برداشته شد و طی آن در سال 1964 در محوطه ی دانشگاه ایالتی نیومکزیکو ، درختان عنابی وجود داشتند که میوه ی آنها علاوه بر درشتی ، دارای ویژگی فوق العاده ای نیز بود ، ویژگی فاقد هسته بودن !

البته در خصوص اصلاح عناب باید گفت که عناب معمولا توسط پاجوش ، قلمه زدن و خواباندن ساقه ‏هاى جوان زیاد می شود و به همین خاطر است که برای اصلاح این گیاه می توان به کشت عناب از طریق بذر هم اقدام کرد .

در یک مطلب دیگر از عطاری یک جم ، موارد مصرف و خواص عناب را با هم مرور خواهیم کرد .

مرتبط ها

قالب خبری