جدیدترین مطالب امروز

عملکرد آی یو دی در پیشگیری از بارداری ناخواسته

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

عملکرد آی یو دی در پیشگیری از بارداری ناخواسته

اکثر افراد مصرف قرص و تحمل تغییرات هورمونی را به استفاده از IUD ترجیح می دهند ، این موضوع از عدم شناخت عملکرد آی یو دی و استرس استفاده از دستگاه ناشی می شود .

اکثر روش های پیش گیری کننده بدون کم کردن لذت جنسی از سمت خانم ها امکان پذیر است ، اما آی یو دی به علت برهم نزدن نظم هورمونی در مقایسه با قرص های موجود ( و حتی روش های پرخطر از نظر بهداشت ) بیشتر مورد تایید می باشد . علاوه بر آن این دستگاه ظریف به راحتی ( توسط پزشک یا ماما ) جاگذاری شده و نوع خوب و استاندارد آن 3 تا 10 سال پاسخگو می باشد و می تواند درصد زیادی از بارداری های ناخواسته را خنثی کند .

سوال این جا است که چرا با این تفاسیر عده ی کمی به سمت استفاده از آی یو دی روی می آورند ؟

از آنجایی که علت اکثریت ترس است باید گفت آی یو دی دستگاه بسیار ظریفی است که به راحتی توسط افراد دوره دیده جاگذاری می شود ، در مورد درد نیز باید گفت آنقدر سریع و راحت اتفاق می افتد که شاید نتوان نام آن را درد گذاشت ! همانطور که میدانید رحم عضو بی حسی است ، درنتیجه همانطور که با بازشدن برای رشد جنین شما دردی احساس نمی کنید با ورود آی یو دی نیز احساس درد یا گزیدگی نخواهید کرد . در ادامه نیز عملکرد کامل دستگاه را شرح خواهیم داد .

آی یو دی دستگاه کوچک و T مانندی است که در انتهای خود یک نخ ( به شکل دم ) آویزان دارد ؛ نخ دستگاه پس از آنکه آی یو دی در جای مناشب قرار گرفت ، در قسمت داخلی واژن باقیمانده و کمک می کند متخصص در معاینات دوره ای اطمینان حاصل کند که دستگاه در جای درست خود است و جابه جا نشده ؛ جای هیچ نگرانی وجود ندارد ، این نخ در چند روز اول توسط ترشحات خیس و نرم شده و مشکلی را بوجود نمی آورد .

اگر فرد پرمشغله ای هستید و یا در طول روز حرکات بدنی زیادی انجام می دهید نیز آی یو دی تداخلی در روند زندگی شما ایجاد نمی کند . این وسیله داخل رحم قرار می گیرد ، رحم نیز درون لگن قرار دارد و کاملا توسط این بخش محافظت می شود بنابراین فعالیت های روزانه یا حتی سنگین تر باعث خارج شدن یا تغییر مکان دادن آی یو دی نخواهد شد . درثانی دوره های چکاپ دستگاه در فواصل طولانی قرار دارد ، مطمئن باشید اگر نیاز بود موارد خطر به شما یادآوری می شود و حتی فواصل معاینات کوتاه تر تنظیم می شد .

نکته های حائز اهمیت در استفاده از آی یو دی :

درصورتی که به تازگی سزارین کرده اید ، 6 هفته تا ایجاد آمادگی لازم برای رحم صبر کنید ، سپس از آی یو دی استفاده کنید .

اگر در طول استفاده ( در فواصل بین چکاپ ) دچار خونریزی شدید نگران نباشید ، این مشکل در یکسری افراد ( خصوصا افرادی که رحم فیبرم ساز دارند ) بیشتر است ؛ با خونسردی به پزشک مراجعه کنید . به یاد داشته باشید آی یو دی وسیله ی متحرک و قابل جابجا شدنی نیست ، اگر هم از مکان اولیه خود تکان بخورد رو به پایین و خارج خواهد بود .

مصرف دارو هیچ تاثیری بر روی آی یو دی ندارد ولی درصورت نیاز با مشورت پزشک این کار را انجام دهید . خود دستگاه نیز باعث عفونت ، چسبندگی رحم ، خشکی ، افتادگی رحم ، سرطان رحم یا هر ناراحتی دیگری نمی شود ؛ تنها ممکن است در سه ماه اول ( تا سازگار شدن بدن با دستگاه ) کمی ترشحات کم و زیاد شود و یا درد قاعدگی و خونریزی و لکه بینی اندکی از حد عادی فراتر برود که با مسکن به راحتی قابل کنترل است و در دوره های چکاپ کم خونی فرد چک شده و در صورت نیاز برای او قرص تجویز می شود .

مرتبط ها

قالب خبری