جدیدترین مطالب امروز

عمر لوح های فشرده را طولانی تر کنید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

عمر لوح های فشرده را طولانی تر کنید

لوح های فشرده معمولا از جنس پلاستیک یا شیشه های فشرده هستند ، نگهداری این لوح ها اصول و قواعد خاصی دارد از جمله دمای محیط که در طول عمر آن ها تاثیرگذار است .

تمامی ابزار و وسیله ها به مرور زمان فرسوده می شوند و این قاعده در مورد CD ها و DVD ها نیز صدق می کند ، هر چند با وارد شدن حافظه ها به صورت تراشه دیگر کمتر از CD ها و DVD ها به عنوان تبادل کننده ی اطلاعات استفاده می شود ، اما برای حداقل مواردی که لوح های فشرده را جهت نصب نرم افزار و… مورد استفاده قرار می دهید ، راهکار هایی برای سالم تر نگهداشتن CD ها و DVD ها ارائه می دهیم .

لوح های فشرده همانگونه که از اسم آن ها مشخص است از مواد فشرده شده و قالبا پلاستیک و یا شیشه تهیه می شوند ، کمترین کاری برای طول عمر آن ها می توان انجام داد ، دور نگهداشتن آن ها از میدان های مغناطیسی نظیر اسپیکر ها ، آهنربا ها و… می باشد .

علاوه بر اینکه هنگام جابه جا کردن لوح های فشرده باید مراقب باشید که انگشت شما و یا هر جسم دیگری با سطح آن برخورد نکند باید لوح های فشرده را در پاکت تمیز و نرم نگهداری کنید ، دقیقا همان جنسی که کیسه های کیف CD را با آن تهیه می کنند . اما چرا کیف های CD وارد بازار شدند ؟ از دلایل آن می توان به دو مورد مهم اشاره کرد : اول اینکه لوح های فشرده نباید در مقابل نور قرار بگیرند و دوم ، کیسه های کیف ها به گونه ای استاندارد ساخته شده اند که از حرکت لوح فشرده در داخل پاکت جلوگیری می کند و این از مهم ترین اصول نگهداری به شمار می رود .

اگر به خاطر داشته باشید نوار های ویدئویی را هر چند وقت یکبار مرور می کردیم ، این از آن جهت بود که نوار های ویدئو به هم نچسبند ، در خصوص لوح های فشرده نیز مرور محتویات کاملا لازم و ضروری است و باعث بالا رفتن طول عمر آن ها می شود ، هر چند وقت یکبار لوح فشرده را در دستگاه قرار دهید و اجازه دهید از ابتدا تا انتها اجرا شود .

برای لوح های فشرده ی خود دماسنج در نظر بگیرید !

البته که این حرف بیشتر به یک مزاح شباهت دارد اما هدف متمرکز کردن توجه شما به دمای نگهداری لوح های فشرده است ، دمایی که لوح های فشرده در آن نگهداری می شوند نباید خیلی سرد و یا گرم باشد ، چرا که جنس لوح های فشرده به گونه ای است که در برابر تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر می باشند ، بهترین دما برای لوح های فشرده حداقل 10 و حداکثر 20 درجه سانتی گراد است ، توجه داشته باشید تغییر ناگهانی دما ( به صورت شوک ) نیز می تواند از عمر لوح های فشرده کم کند .

از دستگاه های پخش کننده ای که دارای اشکال هستند استفاده نکنید باعث خدشه وارد شدن به لوح های فشرده می شود ، قبل از استفاده نیز مطمئن شوید لوح فشرده ی شما تمیز و عاری از گرد و غبار می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری