جدیدترین مطالب امروز

علل ایجاد امواج دریا و چگونگی تشکیل آن ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

علل ایجاد امواج دریا و چگونگی تشکیل آن ؟

امواج دریا یکی از واکنش های طبیعی و البته شگفت انگیز در دریا محسوب می شود که می تواند هم جذاب باشد و هم وحشتناک ! در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

امواج دریا چگونه به وجود می آیند؟
امواج دریا و اقیانوس ها انواع مختلفی دارند اما امواجی که معمولا در ساحل می بینید توسط باد ایجاد می شوند. زمانی که باد به سطح اقیانوس صاف می وزد بین مولکول های هوا و مولکول های آب اصطحکاک به وجود می آید و باعث می شود انرژی از باد به آب انتقال پیدا کند که نتیجه آن به وجود آمدن موج ها می باشد.

هر چه سرعت باد بیشتر شود (مانند طوفان های شدید در دریا) و مدت طولانی تری بوزد (مانند طوفان های طولانی مدت) امواج بزرگ و بزرگ تر می شوند. اگر باد متوقف شود یا تغییر جهت دهد امواج دیگر بزرگ تر نمی شوند اما به سفرشان ادامه می دهند و از مکان تولد خود فاصله می گیرند.

گاهی سفر آن ها آن قدر ادامه پیدا می کند تا این که به جایی مثل ساحل می رسند و سفرشان را به پایان می رسانند. به همین دلیل حتی اگر هیچ نسیمی نوزد باز هم شاهد برخورد امواج دریا به ساحل هستیم.

سوالی که در این جا ممکن است به ذهن خطور کند این است که چرا امواج دریا با شدت و انرژی زیاد به ساحل برخورد می کنند و با صدا می شکنند؟

برای پاسخ کافیست تصور کنید خیلی سریع در حال دویدن هستید اما ناگهان به یک توده لجن برخورد می کنید، در این صورت سرعت پاهای شما کند می شود اما نیمه بالایی بدن تان همچنان به حرکتش ادامه می دهد، درست مثل این که با قسمت بالایی بدن تان حرکت می کنید.

در مورد امواج دریا هم همین طور است. با نزدیک شدن امواج به ساحل، آب کم عمق تر می شود و قسمت پایین موج با شن و ماسه، سنگ و جلبک ها برخورد می کند و سرعتش کاهش می یابد اما بخش بالای موج هنوز سرعت دارد و با شدت زیادی به ساحل برخورد کرده و موج می شکند.

امواج دریا چه مسافتی را طی می کنند؟
دانشمندانی که روی اقیانوس ها مطالعه می کنند امواج ایجاد شده در اقیانوس جنوبی را اندازه گیری کردند و متوجه شدند این امواج بعد از تولد، بیش از یک هفته در سراسر اقیانوس آرام حرکت می کنند تا به سواحل آمریکای شمالی برسند.

برای محاسبه مسافت طی شده امواج کافیست تعداد ثانیه های بین شکست موج ها در ساحل را بشمارید، اگر این زمان 10 ثانیه یا بیشتر باشد امواج از فاصله زیادی آمده اند اما اگر این زمان کوتاه و در حدود 5 ثانیه یا کمتر باشد یعنی امواج از فاصله نزدیکی آمده اند.

گاهی اوقات وقتی به دریا نگاه می کنیم امواج مختلف (برخی بزرگ و برخی کوچک) را می بینیم که به طور همزمان به سوی ما بیایند، این امواج ممکن است توسط طوفان های مختلف ایجاد شده باشند که همگی در یک زمان و در یک نقطه به هم رسیده اند.

هنگامی که طوفان های شدید رخ می دهد امواج بسیار بزرگی ایجاد می شود، وقتی امواج دو طوفان به هم می رسند می توانند امواج بسیار بزرگ تری ایجاد کنند. بلندترین امواجی که ارتفاع آن ها تاکنون اندازه گیری شده حدود 25 متر بوده اند، گویی پنج زرافه روی هم ایستاده باشند!

منبع : ducksters

مرتبط ها

قالب خبری