جدیدترین مطالب امروز

علل ابتلا به کمردرد و روش های درمانی آن را بهتر بشناسید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

علل ابتلا به کمردرد و روش های درمانی آن را بهتر بشناسید

امروزه به دلیل سبک زندگی و پشت میز نشینی های بیش از حد ، ابتلا به بیماری های مرتبط با کمردرد نیز بسیار شایع شده است که در این مقاله به بررسی این درد خواهیم پرداخت .

دیسک کمر ، اختلالات ستون فقرات و … از انواع کمردرد می باشند . روش های مختلفی برای درمان کمردرد وجود دارد که از جمله ی آن می توان به عمل جراحی و یا ماساژ اشاره کرد .

در ادامه با روش های درمانی و علل ابتلا به کمردرد بیشتر آشنا خواهید شد .

1- نادیده گرفتن درد :

به خودتان اجازه بدهید که تعمدا درد را احساس کنید. روانشناسان در یک آزمایش استاندارد درد، از ۶۸ بیمار مبتلا به کمردرد خواستند که دست یا پاهای خود را در آب یخ فرو ببرند. این داوطلبان در خصوص مقابله کردن یا سرکوب کردن شوک ناگهانی ناشی از آب یخ آموزش‌های لازم را دیده بودند بنابراین وقتی دست یا پای خود را وارد آب یخ کردند یکی از ماهیچه اصلی در کمرشان منقبض شد. در مقابل، زمانی که با داوطلبان فقط در خصوص شوک ناگهانی آب یخ صحبت شده بود ولی به آنها جهت سرکوب (ساپرس کردن) شوک آموزشی داده نشده بود ، هیچ نوع علایمی از منقبض شدن ماهیچه دیده نشد. علاوه برآنچه گفته شد ، افزایش انقباض ماهیچه ‌‌ای باعث تشدید درد نیزخواهد شد.

درمان این مورد :
بهترین راه مقابله ذهنی با بیماری ، پذیرفتن درد است. سعی کنید به جای پرداختن به احساسات منفی به جزئیات احساسی این تجربه بپردازید. اگر مشکلی مانند سوزش یا لرزش در قسمت کمر خود دارید آن درد را برای خود توصیف کرده و به خود یادآور شوید که آن برطرف خواهد شد.

2- نفرت داشتن :

انسان جایز الخطاست. بخشش کمک می‌ کند تا کمردردتان شفا یابد.
زمانی که محققان مرکز پزشکی تحقیقات خود را روی ۵۸ زن و مرد مبتلا به کمردرد مزمن آغاز کردند متوجه شدند افرادی که تکنیک ‌های بخشیدن را آموزش دیده‌ بودند کمتر دچار عصبانیت، خشم، افسردگی و درد می‌ شدند. احساسات، کشش ماهیچه ‌ای و افکار تاثیر مستقیم روی شدت ارتعاش سیگنال‌ های درد دارند.

درمان این مورد :
بخشیدن دیگران کاری نیست که به یکباره بتوان از عهده آن برآمد. بلکه برای بخشیدن باید انتخاب کرد، بارها و بارها باید احساس طرف مقابل خود را که باعث رنجش ما شده درک کرد و آن را جایگزین خشم و عصبانیت خود نمود. به این صورت عمل کنید ؛ در ابتدا آن شخصی را که عمیقا به او علاقه دارید تصور کنید. سپس او در آرامش، خوشی، سلامتی و امنیت کامل تصور کنید. حال این بار خودتان را در چنین شرایطی تصور کنید و بعد یک شخصی که اصلا او را نمی ‌شناسید. سرانجام کسی را که احساس خوبی نسبت به او ندارید در شرایط گفته شده تصور کنید.

3- نداشتن آرامش کافی :

داشتن استرس شدید و همیشگی تاثیر مستقیم در ایجاد کمردرد دارد.
به گفته سینت زمانی که در شرایط استرس ‌زا قرار گرفته ‌اید کل ماهیچه‌ های بدن شما از قبیل ماهیچه‌ های گردن و کمر به طور کامل منقبض می‌ شوند. سرانجام ماهیچه‌ های منقبض شده نیاز دارند که به حالت اولیه و راحت برگردند. اگر تمام مدت مضطرب بمانید ماهیچه ‌های گفته شده سفت و منقبض باقی خواهند ماند و باعث درد شدید خواهند شد.

درمان این مورد :
گاهی اوقات تنها دانستن این نکته که ریشه کمردرد شما از استرس است برای شما می ‌تواند مفید باشد. بنابراین با دانستن این نکته هر روز برای رسیدن به آرامش روش‌ هایی را تجربه خواهید کرد. مثلا با ورزش کردن، خندیدن با دوستان و رفقا، خواندن کتاب‌ های خوب و انجام مواردی از این دست خواهید پرداخت.
تحقیقات نشان می ‌دهد که گوش کردن به موسیقی از روش‌ های درمانی مفید به شمار می ‌آید. براساس تحقیقاتی که در گذشته در اتریش روی ۶۵ نفر از کسانی که به بیماری فتق دیسک مبتلا بودند صورت گرفت مشخص شد تلفیقی از موسیقی و ریلکسیشن ذهنی به طور قابل توجهی باعث کاهش درد ناشی از کمردرد می ‌شود. تمامی ۶۵ بیمار از مراقبت‌ های پزشکی استاندارد ( مصرف مسکن، فیزیوتراپی) برخوردار بوده اما ازنیمی از آن‌ ها خواسته شد که هر روز به موسیقی گوش داده و تمرینات ریلکسیشن را نیزانجام دهند. پس از گذشت ۱۰ روز، درحالی که گروهی که به موسیقی گوش داده بودند به کارهایی مانند بالارفتن از پله، بیرون آمدن از رختخواب و حتی خوابیدن پرداخته بودند از کم شدن شدت درد کمرشان خبر دادند. بعد از گذشت ۲۱ روز، بیش از ۴۰ درصد افرادی که به موسیقی گوش داده بودند کاملا از شر کمردرد رها شده بودند.موسیقی کمک می‌ کند تا هورمن‌ های استرس و انقباضات ماهیچه ‌ایی کاهش یابد.

4- تماشای زیاد تلویزیون :

گذراندن ساعت‌ های زیادی از روز در جلوی تلویزیون عاقبت خوشی برای کمر شما نخواهد داشت و در نهایت به کمردرد منجر می گردد .
به خاطر بعضی دلایل، تماشای زیاد تلویزیون ممکن است باعث کاهش مدت زمان ورزش بشود، در خصوص اهمیت ورزش و نقش آن در جلوگیری یا کاهش کمردرد مطالبی بیان شد. در تحقیقاتی که روی نوجوانان صورت گرفت مشخص شد نوجوانانی که بیش از۱۵ ساعت در هفته از وقت خود را جلوی تلویزیون یا کامپیوتر می ‌گذرانند ۳ برابر بیشتر از همسالان فعال خود شانس مبتلا شدن به کمردرد را دارند. به طور متوسط یک نوجوان آمریکایی سه ساعت از روز را به تماشای تلویزیون می ‌پردازد.نوجوانان با حالتی خمیده به مدت چندین ساعت جلوی تلویزیون می ‌نشینند که این امر باعث قوز در آوردن آن‌ ها خواهد شد.

درمان این مورد :
به جای اینکه وقت خود را صرف کانال گردی و یافتن یک برنامه جالب نمائید سعی کنید برای تماشای برنامه مورد علاقه ‌تان برنامه ریزی نمائید. در زمان پخش تبلیغات بازرگانی به انجام حرکات کششی و قدرتی بپردازید تا از کرخت شدن ماهیچه ‌ها بخاطر نشستن طولانی مدت جلوگیری به عمل آورید. اگر بچه ‌ایی دارید که از کمردرد شکایت می ‌کند سعی کنید روزانه حداقل به اندازه چند متر پیاده روی داشته باشد. این کار مانع تشدید کمردرد شده و باعث می‌ شود تا ستون فقرات او که با رشد آهسته مواجه شده بهبود یابد.

منبع : بامداد

مرتبط ها

قالب خبری