جدیدترین مطالب امروز

علت بروز افسردگی در دوران سالمندی و راه های مقابله با آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

علت بروز افسردگی در دوران سالمندی و راه های مقابله با آن

افسردگی تعریف جامع و علل بروز مختلفی دارد ، هیچگاه با بروزیکسری نشانه های سطحی نمی توان نتیجه گرفت که فرد مسیر افسردگی را طی می کند .

برای بروز افسردگی تنها یک حادثه ی ناگوار مانند تصادف و… کفایت نمی کنند و نمی توانند احتمال وقوع افسردگی را زیاد کنند بلکه گزینه های دیگری مانند عوامل تحریک کننده ی محیطی ، ژنتیک و… نیز در این امر دخیل هستند . حتی غمگین بودن نیز دلیل بر افسرده بودن فرد نیست چراکه تمام احساس ها در یک انسان سالم وجود دارد . پس افسردگی چیست ؟

به بروز یک سری علائم مشخص در فرد و تداوم و پیشروی آن را افسردگی می گوییم ؛ بنابراین تداول علائم شرط بزرگی است .

چرا سالمندان دچار افسردگی می شوند ؟

افسردگی دلایل مختلفی دارد ، مانند افسردگی بعد از زایمان و… ؛ افسردگی در سالمندان نیز نوع دیگری از افسردگی است که به دلیل کم شدن توانایی جسمی و تحلیل آن بروز می کند . وقتی شخص کارآیی قبل را درخود نمی یابد از نظر فکری تحت فشار قرار می گیرد و عملکرد ذهن او دچار تغییر می شود ، تحت تاثیر این تغییر خلق و خوی فرد به سمت افسردگی میل می کند .

عوامل مکمل در بروز افسردگی سالمندان :

از جمله فاکتورهایی که می توانند روند افسردگی را شدت ببخشند مسائل اجتماعی هستند ، از دست دادن شریک زندگی ، دوست یا یک رفیق قدیمی و… شخص را دچار ترس از دست دادن همدوره ای ها خواهد کرد ؛ فرد این را احساس می کند که دیالوگ هایش با اطرافیان متفاوت است و سخت فهمیده می شود و از طرفی محیط بیگانه ای را با معماری جدید تحمل می کند ! اگر تا حدی از موارد فردی فاصله بگیریم موارد تاثیر گذار اجتماعی در بروز افسردگی را می توان این چنین برشمرد :

الزامات فرهنگی ، که شامل تمام موارد رفتاری می شود بعلاوه ی کار کردن با دستگاه های مجهز به تکنولوژی از عابربانک گرفته تا موارد پیشرفته تر … اکنون نوبت ترک شغل است ، فعالیتی که شخص از آن کسب درآمد داشته و نفعی را از خود به جامعه می رسانده …

تمام موارد یاد شده دست به دست هم خواهند داد و در صورت بی توجهی های اطرافیان می توانند باعث افسردگی شوند . در صورتی که علائم افسردگی بیش از دو هفته در فرد باقی بماند ، با فاصله های کوتاه تری سراغ فرد بیاید و یا در یک بازه ی زمانی ( مثلا 1 ماه یا 1 سال ) اکثر روزهارا به خود اختصاص دهند می گوییم شخص دچار افسردگی شده است .

نشانه های افسردگی :

کم خوابی یا پرخوابی ، کم اشتهایی یا پر اشتهایی ، برداشت بد از زندگی فردی ، تغییر گاه و بی گاه تعبیر شخص از زندگی خود ، انزوا و دوری از افراد ، دلسردی ، کاهش انرژی و…

برای مقابله با افسردگی سعی کنید نسبت به شرایط بوجود آمده سرگرمی و علاقه مندی های جایگزینی را فراهم کنید . اگر فرد سالخورده ی فامیل شما دچار افسردگی شده است این اقدامات را انجام دهید :

تغییر محیط و شرایطی که فاکتورهای افسردگی را ایجاد کرده اند بسیار تاثیرگذار است ؛ گاهی نقل مکان از خانه ای به خانه ی دیگر مفید خواهد بود گاهی فراهم کردن یک شغل سبک با توجه به ویژگی های جسمی فرد ( ولو آنکه اکثر زحمت های آن را شما متقبل شوید ) و گاه حتی تغییر شهر محل سکونت شاید کارساز باشد !

در گام بعد تفریحات مورد علاقه ی فرد را فراهم کنید . اجازه دهید شخصی که دچار افسردگی شده است خاطرات خود را مرور کند ، عکس ( آلبوم ) ببیند ، فیلم تماشا کند و… ) گنجاندن برنامه های مذهبی ( جلسات ختم قرآن ، سخنرانی ها و… ) و سفرهای زیارتی در طول درمان افسردگی بسیار مفید واقع می شود ) .

در گام بعد دوره های روان درمانی بسیار توصیه می شود ؛ در این جلسات شخص به راحتی صحبت کرده و خود را تخلیه می کند ؛ جملات و کلماتی که از نظر روحی به آن ها احتیاج دارد می شنود و در صورتی که عواملی مانند کم خوابی و… مخل زندگی او باشند داروهای لازم را دریافت خواهد کرد .

افسردگی نیاز به درمان دارد و نیمی از این درمان را توجه شامل می شود .

مرتبط ها

قالب خبری