علت اسپاسم عضلات پا و روش های رفع آن

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژانویه 20, 2015
علت اسپاسم عضلات پا و روش های رفع آن

اسپاسم عضلات پا یا گرفتگی غیرارادی ماهیچه ها در بخشی از بدن رخ می دهد و با درد شدید همراه است ، چند نکته ی ساده برای حل این مشکل از این قرار است .

اسپاسم به گرفتگی گفته می شود ، اسپاسم معده ، اسپاسم عضلات و… که قطعا بسیار دردناک نیز هستند . اگر بخواهیم نکته ای را جهت تکمیل کردن معنای اسپاسم به تعریف فوق بیافزاییم قطعا این جمله خواهد بود : اسپاسم عضلات به صورت غیرارادی رخ می دهد .

تصور کنید در خواب هستید یا مشغول رسیدگی به کارهای روزانه ی خود می باشید که ناگهان عضلات پای شما گرفته می شود و دچار اسپاسم در ناحیه ی ساق پا یا ران می شوید . اسپاسم می تواند در دیگر نواحی نیز اتفاق بیفتد اما تمرکز ما بر روی عضلات پا می باشد همچنین در این ناحیه گرفتگی ساق و ران از عمومیت بیشتری برخوردار است .

شاید بتوان اسپاسم عضله را نوعی زلزله دانست ! از آن جهت که مانند زلزله مدت زمان مشخصی دارد و چنان ناگهانی رخ می دهد ( معمولا در زمان استراحت و خواب ) که حال پریشانی را برجای خواهد گذاشت ، مدت زمان اسپاسم عضلات پا از چند ثانیه تا 10 دقیقه متفاوت است اما درد ناشی از آن مانند پس لرزه های زلزله تا 24 ساعت باقی می ماند .

گرفتگی عضلات پا ( اسپاسم عضلات ) صرفا بیانگر وجود مشکلی رو به پیشروی در فرد نیست و بدون هیچ دلیل می تواند اتفاق بیفتد ، اما همانطور که اکثر واکنش های اندامی از یک سو به اعصاب افراد مربوط می شود این امر را نیز می توان در ارتباط با اعصاب موجود در اندام و فعالیت بالای آن عضو در طول روز دانست .

با توجه به میانگین هایی که در این خصوص وجود دارد ، اعم از افزایش تعداد دفعات اسپاسم با بالا رفتن سن اشخاص ، اسپاسم های متعدد در خانم های باردار و… امید است ارتباطی منطقی پیدا کرده و دلیل مشخصی را برای اسپاسم عضلات به دست آوریم . تا کنون منظقی ترین دلیل گرفتگی عروق و کمبود اکسیژن دریافتی عضلات معرفی شده است . همچنین استفاده از برخی دارو ها می تواند اسپاسم را تشدید کند .

به عنوان راهکارهایی جهت جلوگیری از بروز اسپاسم عضلات پا بهتر است به نکات زیر توجه شود :

بدن خود را در برابر هوا و آب سرد بپوشانید و اجازه ندهید شرایطی مانند سرماخوردگی برای عضلات پیش بیاید ، در نظر داشته باشید اگر فعالیت شدید بدنی داشته اید ( ورزش در روزهای نخست و… ) اسپاسم عضله نباید برایتان نگرانی ایجاد کند .

سعی کنید مواد معدنی ضروری را به بدن خود برسانید و آب بدن را همواره تامین کنید .

ایستادن و یا قدم گذاشتن بر سطوحی که شما را وادار به منقبض کردن عضلات پا می کند ، آرتروز ، مشکلات کلیوی ( ناراحتی در سیستم گوارش ) همگی عواملی بر بروز اسپاسم هستند . به طور کلی مصرف نوعی دارو و یا اختلال در بخشی از بدن ( تیروئید و… ) و بیماری های گوناگون می توانند در اسپاسم دخیل باشند .

زمانی که دچار اسپاسم می شوید محل مورد نظر را ماساژ داده و حرکات کششی انجام دهید ، با تمام درد و سختی که دارد یکی از راه های خلاصی از اسپاسم است ، ماساژ را می توانید زیر آب گرم نیز انجام دهید .

ماساژ با یخ ، راه رفتن و باز و بسته کردن پا نیز از دیگر راهکارها می باشد .

اشتراک گذاری این مطلب در :