عفونت سالمونلا نوعی بیماری باکتریایی از دستگاه گوارش

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 22, 2016
عفونت سالمونلا نوعی بیماری باکتریایی از دستگاه گوارش

سالمونلا چیست ؟ آیا تا به حال نام این کلمه را شنیده اید ؟ امروز میخواهیم درخصوص سالمونلا که نوعی بیماری باکتریایی می باشد ، اطلاعاتی را به شما بدهیم .

عفونت سالمونلا ، و یا سالمونلوز ، یک بیماری باکتریایی از دستگاه گوارش است .

سالمونلا یک گروه از باکتری ها که باعث تب حصبه ، مسمومیت غذایی ، اسهال و استفراغ ، تب روده و بیماری های دیگر است ، بیشتر از طریق آب آلوده یا غذاها ، به خصوص گوشت ، مرغ و تخم مرغ آلوده بوجود می آید .

سالمونلا گونه ای باکتری است که قادر است در روده ی حیوان و انسان زندگی کرده و بزرگ شود و باعث مسمویت غذایی گردد .

غذاهای خام با منشا حیوانی ، گوشت ، مرغ ، شیر و لبنیات ، تخم‌ مرغ و غذاهای دریایی می‌ توانند آلوده به باکتری سالمونلا باشند ، همچنین برخی میوه ‌ها و سبزیجات نیز ممکن است این باکتری را داشته باشند .

همانقدر که شستن میوه و سبزی جات به تنهایی برای از بین بردن باکتری سالمونلا کفایت نمی ‌کند ، ولی پخت مناسب مواد غذایی باعث از بین رفتن این باکتری خواهد شد .

باکتری سالمونلا در روده ی حیواناتی از جمله لاک ‌پشت ، ما‌ر و جوجه ی پرندگان بیشتر از حیوانات دیگر یافت می‌ شود و مدفوع آنها دارای این باکتری است ، بنابراین در صورت دست زدن به این حیوانات باید دست ‌ها را با آب گرم و صابون شست .

انجمن کنترل بیماری ‌ها (CDC) در خصوص شیوع سالمونلا در جوجه‌ پرندگان هشدار داده است و در همین رابطه گفته است که این بیماری در بهار شیوع بیشتری دارد ؛ چراکه ممکن است والدین در این فصل به خرید جوجه پرندگان برای فرزندان‌ شان اقدام کنند و به این ترتیب ، باکتری سالمونلا را به خانه آورند .

انجمن کنترل بیماری ‌ها به والدین کودکان کمتر از پنج سال توصیه می ‌کند که از خریدن یا دست زدن به جوجه مرغ و اردک خودداری کنند .

دل درد ، گرفتگی عضلات شکمی ، اسهال و تب از علائم آشکار آلودگی به این باکتری است که معمولا ۱۲ تا ۷۲ ساعت پس از ورود باکتری به بدن ظاهر می ‌شود .

بیشتر مبتلایان بدون استفاده از روش‌ های درمانی در مدت چهار تا هفت روز بهبود می ‌یابند .

درمان با آنتی ‌بیوتیک در کودکان ، افراد ضعیف و سالمند به دلیل قوی عمل کردن باکتری سالمونلا نتیجه ‌بخش است ولی همیشه برای درمان ، آنتی ‌بیوتیک توصیه نمی ‌شود و فقط در صورتی باید از آنتی بیوتیک ، آنهم با دستور پزشک استفاده کرد که باکتری سالمونلا ، روده را عفونی کرده باشد .

منبع : دکترمن

اشتراک گذاری این مطلب در :