جدیدترین مطالب امروز

عزت نفس را به کمک راهکارهای مؤثر پرورش دهید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

عزت نفس را به کمک راهکارهای مؤثر پرورش دهید !

عزت نفس یکی از مهمترین خصوصیات در افراد است که البته قسمت اعظم آن بصورت اکتسابی است ! ما در این مقاله به شما از راهکارهایی برای افزایش عزت نفس خواهیم گفت.

عزت نفس چیست؟
چه تعریفی از عزت نفس می شناسید؟
چگونه میتوان به تقویت عزت نفس کمک کرد؟

عزت نفس به مجموعه باورهایی گفته می شود که با رشد هر فرد، در طی زمان در او ایجاد می شود. بعضی از افراد فکر می کنند اعتماد به نفس همان عزت نفس است، در صورتی که این کاملا اشتباه است.

شرایط خاصی که در اوایل زندگی برای ما اتفاق می‌افتد بسیار مهم است. زیرا می‌تواند روی احساسی که نسبت به خودمان داریم و درک ما از خودمان، تاثیر بگذارد. آنچه از محیط اطرافمان یاد می‌گیریم، روی باورها و رشد فرد‌ی‌مان مؤثر است. هر یک از ما در زندگی شخصی‌مان منحصربه‌فرد هستیم. هیچ‌یک از انسان‌ها مثل هم نیستند.
بنابراین نباید تلاش کنیم که شبیه فرد دیگری باشیم. پذیرش این که هریک از ما یک معجزه هستیم، شگفت‌انگیز است. برای پیشرفت در زندگی، آگاهی از میزان احترامی که برای خودتان قائل هستید بسیار مهم است. مردم معمولا در هر زمینه‌ای به‌دنبال تایید دیگران هستند. این موضوع باعث می‌شود که قدرت و کنترل شخصی خود را از دست بدهند.

آیا شما نیز برای اینکه احساس خوبی درباره‌ی خودتان داشته باشید، باید به اطرافیانتان نگاه کنید؟
برای بهبود عزت نفس تان باید رفتارتان را با خودتان و البته دیگران تغییر دهید. هنگامی‌که به آینه نگاه می‌کنید و کلمات منفی به زبان می‌آورید یا هنگامی که با خودتان صحبت می‌کنید و به این نتیجه می‌رسید که در بعضی از موارد خوب عمل نمی‌کنید، در برابر قدرت شخصیتان می‌ایستید و در نهایت قربانی افکار خودتان خواهید شد.
درنتیجه، به ذهن ناخودآگاهتان این پیغام را می‌دهید که افکار و رفتار منفی داشته باشد که این به نوبه‌ی خود روی رفتار دیگران با شما تاثیر می‌گذارد.

عزت نفس به این معنی است که خودتان را باور کنید و بدانید آنچه که در حال انجامش هستید بهترین کار است، حتی اگر ممکن است چند روز بعد روش بهتری پیدا کنید. درواقع شما با باورها و ارزش‌های خودتان زندگی می‌کنید و آنچه دیگران می‌گویند یا انجام می‌دهند اصلا اهمیتی ندارد.

البته تغییر درونی چیزی نیست که یک‌شبه اتفاق بیفتد. اگر شرایط و موقعیت‌هایی وجود دارد که به عزت نفس تان آسیب می‌زند از تکنیک‌های ساده برای کنترل افکارتان استفاده کنید یا از یک مشاور کمک بگیرید. به روزی که در پیش دارید فکر کنید؛ تصور کنید به‌نحوی با مردم تعامل برقرار می‌کنید که آنها ارزش شما را تایید می‌کنند.

به احساسات و غرورتان احترام بگذارید. فکر کنید زمانی که با این روش کار می‌کنید، در پایان روز چه احساسی خواهید داشت.
به یاد داشته باشید که این یک اصل است : هنگامی‌که به خودتان احترام می‌گذارید دیگران نیز به شما احترام خواهند گذاشت. تصمیم بگیرید که با ارزش باشید و به خودتان اجازه دهید که با آن‌چیزی که هستید، با هر کلمه‌ای که می‌گویید و هر تعاملی که دارید صادق باشید.

به روزی که در پیش دارید فکر کنید. خودتان را در شرایطی تصور کنید که مردم هنگام برقراری تعامل با شما ارزشتان را تایید می‌کنند. به احساسات و غرورتان احترام بگذارید. به این فکر کنید که با این رویکرد در پایان روز چه احساسی خواهید داشت.

خودتان را ارزشمند بدانید و با هر کلامی که می‌گویید و هر رفتاری که انجام می‌دهید با خودتان صادق باشید.

بعضی از جملات تاکیدی که می‌توانید روزانه از آنها استفاده کنید به شرح زیر هستند :

من شایسته، باهوش و توانا هستم
من خودم را باور دارم
من بسیاری از صفات خوب خودم را تایید می‌کنم
من ویژگی‌های خوب دیگران را می‌بینم
من افکار و احساسات بدی را که نسبت به خودم دارم کنار می‌گذارم
من تغییر و تحولی را که در خودم ایجاد می‌کنم، دوست دارم
من همیشه در حال رشد و پیشرفت هستم
باورهای من، شخصیتم را نشان می‌دهد
من با هرچیزی که می‌گویم و انجام می‌دهم موافق هستم

شما می‌توانید از هر جمله‌ی تاکیدی که با خودتان هماهنگ است استفاده کنید. همچنین می‌توانید جملات تاکیدی مناسب خودتان را بسازید. با تکرار روزانه‌ی این عبارات، شخصیت درونی و ذهن ناخودآگاهتان را پرورش دهید.

منبع : آفتاب یزد

مرتبط ها

قالب خبری