عرق سوز برای نوزادان احساس خارش ایجاد می کند

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 13, 2014
عرق سوز برای نوزادان احساس خارش ایجاد می کند

عرق سوز همانطور که از اسم آن مشخص است عارضه ای پوستی است که ایجاد سوزش می کند اما در کودکان این امر برعکس بوده و موجب خارش و ( تصطلاحا قلقلک ) آن ها می شود .

عرق سوز از آزاردهنده ترین عارضه های پوستی است که بر اثر گرمای ایجاد شده در قسمتی از بدن ایجاد می شود ، البته امکان بوجود آمدن عرق سوز در نواحی پوشیده شده نظیر کشاله ران ، قسمت هایی از پای نوزادان که با پوشک پوشیده شده است ، قسمت هایی از گردن که با یقه ی لباس در تماس است و… بیشتر است . علت عذاب آور بودن عرق سوز این است که سوختگی ( که معمولا به شکل جوش های ریز قزمز یا تاول است ) در سطحی ترین لایه ی پوست اتفاق می افتد و عصب ها کاملا زنده هستند و درد و سوزش را به خوبی منتقل می کنند .

شاید تعجب آور باشد که در مورد عرق سوز و راه های جلوگیری از آن در فصل پاییز و زمستان صحبت می کنیم ، به خاطر داشته باشید در این فصول به دلیل پوشیدن لباس های گرم در مناطقی از بدن مانند شقیقه ها ( به دلیل استفاده از هدبند و کلاه ) ، زیربغل ( پوشیدن لباس های گرم و پشمی در بلند مدت ) و… احتمال بروز عرق سوز بیشتر است .

علت وقوع عرق سوز بسته شدن منفذه های پوستی ( معمولا به علت عرق کردن و زدوده نشدن عرق از سطح پوست ) می باشد . با توجه به این امر کودکان را مرتب از نظر بهداشت پوستی رسیدگی کرده و پس از هر دوره تعویض پوشک ، نوزاد را حتما آبکشی کنید ، همینطور از پوشانده لباس بیش از حد لازم به کودک خودداری کنید ، چراکه کودک قادر به بیان مسائل خود نبوده و بروز عرق سوز می تواند به گمازدگی منجر شود . در افراد بزرگسال کنترل این امر راحت تر بوده و در صورت عرق سوز شدن نیز جای نگرانی از بابت گرمازدگی و ضعف وجود ندارد .

برای اینکه کمتر دچار عرق سوز شوید از لباس هایی استفاده کنید که عرق را به خود جذب می کند ، اگر جنس لباس شما مناسب نیست ، از زیر پوش های خنک و نخی زیر لباس هایتان استفاده کنید و پس از یک دوره فعالیت آن را تعویض کنید .

در صورت بروز عرق سوز از پماد استفاده نکنید ، حتی استفاده از پودر برای کودکان نیز توصیه نمی شود ، چون همانطور که گفته شد علت اصلی عرق سوز بسته شدن منافذ پوستی می باشد و شما با استفاده از پماد و پودر نه تنها در بهتر شدن عرق سوز کمکی نکرده اید بلکه حتی شاید باعث تشدید آن نیز شده باشید .

اگر ناحیه ای از بدن شما عرق سوز شد ، به کمک استحمام دمای بدن را پایین آورده و محل را نیز آبکشی کنید ، سپس در مکانی خنک سعی کنید روی پوست را باز بگذارید تا سریع تر بهبود پیدا کند .

اشتراک گذاری این مطلب در :