جدیدترین مطالب امروز

عدم تمایل به ازدواج در جوانان و دلایل آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

عدم تمایل به ازدواج در جوانان و دلایل آن

ریشه یابی در خصوص معضلی تحت عنوان عدم تمایل به ازدواج در جوانان ، می تواند ناشی از عوامل گوناگونی چه درخانواده و چه دراجتماع باشد . در این مقاله ، دلایل عدم تمایل به ازدواج در جوانان را خواهید خواند .

طرح یک سئوال : به چه دلیلی جوانان ، تمایلی به ازدواج ندارند ؟

پاسخ این سئوال ، به صورت پرسش و پاسخ ( مصاحبه ) با آقای کاظم فروتن ( رئیس کلینیک سلامت خانواده ) عنوان شده که نقل شده از سایت سینا نیوز می باشد .

لازم به ذکر است که به دلیل مصاحبه ای بودن این مقاله ، یک جم هیچگونه تغییری در متن این مصاحبه ایجاد نکرده است .

آقای کاظم فروتن به نظر شما ، دلیل عدم تمایل به ازدواج در جوانان و همچنین افزایش طلاق چیست؟

هم اکنون فکرجوانان در مورد ازدواج ، به شرایط مالی و تحصیلی ختم می ‌شود ، اما باید به این نکته توجه کنیم که کدام یک از پدر و مادرهای ما که می‌ خواستند ازدواج کنند ، در شرایط رفاهی کامل بودند ؟ اکثر این افراد در گذشته با مشکلاتی روبرو بودند ، ولی قناعت می‌ کردند و با کمک بزرگتر‌ها زندگی خود را سروسامان می‌ دادند.

پس جوانان باید چگونه فکر کنند؟

ما باید ببینیم به خاطر دیر ازدواج کردن به دلیل مسائل اقتصادی ، چه چیزی را از دست می ‌دهیم و این دو را در کنار هم قرار دهیم و ببینیم کدام یک بهتر است ؟
وقتی فردی دیر ازدواج می ‌کند ، جذابیت دوران جوانی را از دست می‌ دهد ، همچنین اگر غریزه به موقع ارضاء نشود ، ممکن است زمینه ی انحراف و یا حتی افسردگی را برای افراد به وجود آورد.

شما برای درک بهتر جوانان درخصوص دلایل عدم تمایل به ازدواج ، چه توصیه ‌ای دارید؟

این سئوال مطرح می ‌شود که چرا مهریه بالا ، مدارک تحصیلی و زندگی با امکانات بالا در ‌‌نهایت منجر به طلاق می ‌شود ؟ وقتی آمار طلاق رسمی در کشور را نگاه می‌ کنیم نشان می ‌دهد این مسائل حل کننده مشکلات نیست ، البته درست است که این مسائل در زندگی مؤثر است ، ولی حرف اول را در زندگی نمی ‌زند.

آیا عدم اعتماد جوانان به یکدیگر ، می‌ تواند زمینه ای برای ایجاد این مشکلات و عدم تمایل به ازدواج باشد؟

کاملا درست است ، وقتی مشکلات در جامعه زیاد باشد و افراد در خانواده ‌ها طلاق را به طور متعدد ببینند ، ممکن است به فکرشان خطور کند که به چه دلیل باید ازدواج کنم ؟ در صورتی که این فکر کاملا اشتباه است !!!
اگر دیگران مسیر را اشتباه رفته‌ اند و دچار مشکل شده‌ اند ، آیا باید صورت مسأله را پاک کنیم ؟ در صورتی که اگر ما از زندگی افرادی که دچار مشکل شده‌ اند درس بگیریم و برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم ، با این مشکلات روبرو نخواهیم شد.

شما دلیل ناهنجاری‌ های اجتماعی نظیر دختران فراری و یا اعتیاد در جوانان را چه می‌ دانید؟

دو نفری که بدون شناخت و تفاهم با هم ازدواج می ‌کنند ، مسلما نمی ‌توانند فرزند خوبی نیز تربیت کنند ، در واقع ریشه ناهنجاری دختر و یا پسر خیابانی ، به والدینی که از یکدیگر شناخت کافی نداشتند مربوط می ‌شود.

شناخت کافی چگونه به دست می ‌آید؟

در جامعه ما خواستگاری ‌ها خیلی سطحی گرفته می ‌شود ؛ ما برای خرید تلفن و رشته دانشگاه تحقیق می ‌کنیم ، ولی از مهم‌ ترین چیزی که اصل زندگی و تعیین کننده سرنوشت است بسیار ساده عبور می ‌کنیم .
در ابتدا هر دو طرف از خوبی‌ های یکدیگر صحبت می ‌کنند ، در حالی که فکر نمی ‌کنند آیا اخلاق این فرد برای او مناسب است یا خیر ، ممکن است فردی کاملا از نظر اخلاقی خوب باشد ، ولی برای همسری مناسب نباشد.

جوانان چگونه نگرانی خود را در خصوص عدم اعتماد که یکی از دلایل عدم تمایل به ازدواج محسوب میشود ، رفع کنند؟

دختر و پسر‌ها حق دارند نگران شوند ، اما باید بررسی کنند افرادی که از هم جدا شده ‌اند آیا شناخت خوبی از یکدیگر داشته ‌اند که به طلاق منجر شد ؟
آیا ازدواج خیابانی ، دانشکده ، ظاهر فریبنده و مهم ‌تر از همه اینها ، عاشقی ، منجر به ازدواج آن ‌ها شد ؟
ما معتقدیم ازدواج‌ های عاشقانه ، زندگی بسیار تهدید کننده‌ ای دارند ؛ افرادی که عاشق می ‌شوند و بعد ازدواج می ‌کنند ، نمی‌ توانند بدی‌ ها و ضعف‌ های یکدیگر را ببینند به همین دلیل ، شناخت ، نقش مهمی در موفقیت یک ازدواج ایفا میکند .

با توجه به این افزایش موارد طلاق ، چه راهکاری را پیشنهاد می‌ کنید؟

همانطور که برای پیشگیری از تالاسمی ، قبل از ازدواج قوانین بسیاری وضع شده است ، باید برای طلاق و ازدواج نیز آموزش اجباری گذاشته شود .
متأسفانه در جامعه ما ، وقتی خانواده از یکدیگر متلاشی می‌ شود هیچ برنامه ‌ای وجود ندارد .
تنها چیزی که زوجین در ازدواج یاد نگرفته ‌اند ، زن و شوهر بودن است ؛ همه چیز را به ما یاد داده ‌اند ، نظیر : خرجی خانه ، غذا درست کردن و … ، ولی متأسفانه رفتار درست میان زن و شوهر را یاد نگرفته ‌ایم ؛ مثلا اگر آقا عصبانی است ، خانم نمی ‌داند باید چه عکس العملی نشان دهد و یا اگر خانمی به دلیل مشکلات هورمونی ، دارای نگرانی و افسردگی شده ، آقا نمی ‌داند که چه رفتاری باید داشته باشد ؟!!!

امیدواریم شما بتوانید از دل این پرسش و پاسخ ، راهکار مناسب را بیابید و روز به روز دلایلتان برای عدم تمایل به ازدواج ، کمتر و کمتر شود .

مرتبط ها

قالب خبری