عارضه ی پاچنبری و درمان قطعی آن در دهه اخیر

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 21, 2015
عارضه ی پاچنبری و درمان قطعی آن در دهه اخیر

پاچنبری یا کلاب فوت به عارضه ای گفته می شود که اسکلت و عضلات پا را در ناحیه ی ساق و مچ درگیر می کند و طی آن پا به سمت داخل و پایین چرخیده و امکان حرکت را سلب می کند .

ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی ممکن است اندام مختلفی را درگیر کنند ، در عارضه ی پاچنبری یا Club-foot این ناهنجاری مچ پا را درگیر می کند و آن را به سمت داخل و پایین چرخانده ، به طوری که از حالت طبیعی خارج شده و شخص نمی تواند پای خود را خلاف آن جهت چرخانده و به درستی حرکت کند .

پاچنبری از دوران جنینی شروع به شکل گیری می کند و هرچه عارضه زودتر شروع شده باشد در مان آن دشوار تر است . البته امروزه با سونوگرافی از سه ماهگی می توان از عدم وجود این بیماری مطمئن شد . پیش آمده است که مادری در دور اول سونوگرافی متوجه شده است یک پای کودکش کج است و در دور بعدی این عارضه را برای پای دیگر هم مشاهده کرده اند ؛ به طور میانگین از هر 1000 تولد زنده ، یک نوزاد به پاچنبری مبتلا است و تنها پنجاه درصد از این آمار هر دو پایشان درگیر می شود .

راه های تشخیص پاچنبری :

ساق پا لاغر تر و تا حدودی کوتاه تر از حد طبیعی خود است . چرخش پا از مچ ، به سمت داخل و رو به پایین ، به شکلی مانع بالا آوردن پا و راه رفتن طبیعی شود .

راه های درمان پاچنبری :

درمانی که در گذشته بکار بسته می شد ( در حال حاضر نیز از سمت برخی پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد ) ، جراحی می باشد . اگر برای درمان پاچنبری کودک خود از جراحی استفاده می کنید باید انتظار بروز یکسری عوارض را در بلند مدت برای فرزند خود داشته باشید .

در دهه ی اخیر و با مطالعات گسترده در این زمینه ، استفاده از گچ گیری بجای جراحی ارائه شده است و پاسخی قطعی تر و بدون عوارض را به همراه داشته . از امتیازات این روش نسبت به روش قبلی ( گچ گیری ) می توان به عوارض کمتر ، عدم نیاز به بیهوشی و تحول درد کمتر اشاره کرد .

در روش گچ گیری ، پای فردی را که با عارضه پاچنبری دست و پنجه نرم می کند ، طی پنج نوبت ، ابتدا دستکاری مختصر و حساب شده ای کرده و بعد گچ می گیرند . هدف از این پنج نوبت گچ گیری با فاصله ، صاف کردن ساق پا و مچ ، از حالت خمیده به داخل است .

بعد از این پنج مرحله برای آنکه شخص بتواند پای خود را از مچ به سمت بالا آورده و راه رفتن طبیعی داشته باشد ، پشت پا را برشی 2میلیمتری داده ( که با یک بخیه قابل کنترل است ) و تاندول نگهدارنده را آزاد می کنند . بعد از آن پا را از مچ بالا آورده ( به طوری که کاملا به شکل یک پای طبیعی می باشد و در همان حالت گچ می گیرند . در این مرحله 3 هفته پا باید در گچ بماند و در این مدت تاندول فرصت ترمیم خواهد داشت .

لازم به ذکر است فرزند شما در هر سنی ( هر چه سن کمتر باشد و ترجیحا در بدو تولد ) می تواند از این روش استفاده کند .

درمان پاچنبری علاوه بر مورد نامبرده به دو بخش دیگر نیز تقسیم می شود : همکاری والدین و استفاده از لوازم نگهدارنده و ورزش های مخصوص .

لوازم نگهدارنده اعم از کفش مخصوص و… می باشد که توسط پزشک معرفی خواهد شد .

بعد از آنکه پای کودک مبتلا به پاچنبری از گچ خارج می شود ، درمان با مراجعه به متخصص ارتوپد ادامه می یابد . لازم است پزشک مربوطه با ورزش دادن پای کودک به سمت بالا و بیرون ( که تنها از عهده ی پزشک بر می آید و بسیار حساس است ) در پای شخصی که به تازگی پاچنبری خود را درمان کرده کشش عضلانی ایجاد کند . همچنین علاوه بر تجویز ورزش های مناسب و کار آمد ، با استفاده از تحریک الکتریکی عضلات مقابل را تحریک کرده و درمان را به صورت تخصصی ادامه می دهد .

والدین باید پیگیری های لازم بعد از گچ گیری را انجام داده و بدانند مراحل بعد از گچ گیری از اهمیتی برابر با درمان در مرحله ی اول ( گچ گیری ) برخوردار است ، همچنین نحوه ی صحیح راه رفتن را با فرزند خود تمرین کرده و ورزش های او را پیگیری کنند .

اشتراک گذاری این مطلب در :