عادات غذایی و نقش آن ها بر روی حفظ سلامتی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : سپتامبر 23, 2016
عادات غذایی و نقش آن ها بر روی حفظ سلامتی

بدن هر انسان دارای نوعی سیستم مخصوص به خود است ، سیستمی که توانایی ایجاد عادت های روزانه ( مانند عادات غذایی ) و برنامه ریزی را داراست .

یک نمونه از مهم ترین عادت های روزانه عادات غذایی است که شامل زمان خوردن غذا و محتویات مربوط به غذا می باشد ؛ امروز ما می خواهیم در مورد این عادت مهم باهم گفت و گو کنیم ، برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این عادت به ادامه ی این مطلب مراجعه کنید .

عده ای از مردم بدترین زمان را برای صرف غذا انتخاب می کنند بدون آنکه از ضررهای احتمالی این انتخاب خبر داشته باشند ؛ طبق تحقیقات به عمل آمده در دانشگاه سان دیگو کالیفرنیا مصرف موادغذایی در بازه ی زمانی محدود ( 12 ساعت در طی روز ) تأثیر بسیاری در افزایش کیفیت خواب ، کنترل وزن و پیشگری از بیماری های قلبی مرتبط با سن را دارد .

یک نکته ی جالب در مورد این پژوهش علمی وجود دارد ، تمامی این تحقیقات بر روی مگس ها انجام شده است ، اما با اینکه این تحقیق علمی بر روی مگس ها انجام شده ، نتیجه بسیار شگفت انگیز بود ؛ جوری که محققان مگس های پیر را جوان شناخته بودند ، یکی از محققان این پژوهش می گوید : ما بعد از انجام چند آزمایش متوجه شدیم که هیپوتالاموس ، هورمون هایی ترشح می کند که باعث جوان تر شدن مگس ها می شود ، البته مگس ها دارای عادات غذایی مشخصی هستند و به همین دلیل برای این پروژه انتخاب شدند .

می توان گفت عادات غذایی ( زمان مصرف و مواد مصرفی ) از خود غذا هم مهم تر است زیرا اگر غذا در وقت و زمان مناسب به بدن نرسد ضمن اینکه خاصیت ندارد به بدن ضرر هم میزند .

موش ها دومین حیواناتی بودند که در این پژوهش شرکت کردند ، رژیم غذایی موش ها پرچرب و شبانه بود ؛ طبق نتایج به ثبت رسیده از این تحقیقات موش هایی که در زمان معین از غذاهای پرچرب استفاده می کردند ، دچار کاهش وزن و افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری های متابولیکی شدند اما این نتایج درمورد آزمایش انسان دقیقا برعکس بود ، افرادی که در شیفت های شبانه غذا می خورند ، به دلیل نداشتن عادات غذایی مناسب دچار افزایش وزن و بیماری قلبی و عروقی می شوند .

هر انسانی درون بدن خود یک ساعت دارد که در اصطلاح به آن ساعت داخلی بدن گفته می شود ، این ساعت فعالیت های بیولوژیکی ( مانند زمان استراحت و بیداری ) بدن انسان را تنظیم می کند ؛ همانطور که می دانید در جوامع پیشرفته تعداد مبتلایان به بیماری اضافه وزن بسیار است ولی دلیل این افزایش وزن چیست ؟
نداشتن عادات غذایی مناسب یک نمونه از مهم ترین دلایل اضافه وزن محسوب می شود ، اما علت اصلی افزایش بیماران مبتلا به چاقی در دسترس بودن همیشگی موادغذایی است ؛ این دسترسی باعث ایجاد تداخل در عادات غذایی و مصرف مواد غذایی در فواصل گوناگون می شود .

هنوز ابهاماتی در این زمینه وجود دارد که نیازمند تحقیقات گسترده تری می باشد .

اشتراک گذاری این مطلب در :