جدیدترین مطالب امروز

ظهور فناوری های عجیب در چند قدمی بشر امروز ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : تکنولوژی

ظهور فناوری های عجیب در چند قدمی بشر امروز ؟

شاید دنیا در چندسال گذشته با تمام پیشرفت های بسیار جذاب خود در حوزه فناوری ، هنوز آنقدر که باید در این حوزه خودنمایی نکرده است و حال نوبت به ظهور فناوری های عجیب است !

بشر در چند سال آینده با رهاسازی انرژی جمع شده ی دنیای فناوری رو به رو خواهد بود ! انرژی که چند سالی است در حال بزرگ و بزرگ تر شدن است و حال کم کم به لحظه شمارش معکوس انفجار و پرتاب این حوزه به رده های بسیار حیرت انگیز و جذاب نزدیک می شویم !

در ادامه شما با چند نمونه از فناوری های عجیب و بسیار جذاب این حوزه آشنا خواهید شد که به زودی شاهد خودنمایی و ظهور و بروز آنها خواهید بود .

تا چند سال آینده با ظهور فناوری های عجیب و جدید ، زندگی بشر بیش از پیش متحول خواهد شد. فناوری‌ هایی که برخی از آنها در نگاه اول باورنکردنی اند !

1- ربات‌های جاندار
در آینده استفاده از ربات‌های زنده برای مصارف پزشکی رخ خواهد داد. اما جریان چیست؟
در سال گذشته دانشمندان در دانشگاه تافتس ماساچوست موفق شدند با استفاده از سلول‌های بنیادی که از قورباغه گرفته بودند و با تحلیل رایانه‌های قوی، یک ربات زنده خلق کنند.
این ربات زنده را می‌توان تا حدودی برنامه‌ریزی کرد و از آن‌ها در آینده در پروژه‌های متفاوت بهره گرفت. شاید کمی ترسناک باشد، اما این فناوری به ما نزدیک شده است، همانند آن‌چه در فیلم‌های علمی و تخیلی دیده‌ایم.

2- بتن خودترمیم ( بتن زنده ! )
یکی از مواردی که در آینده استفاده خواهد شد بتن‌هایی هستند که قابلیت ترمیم خود را دارند. مهندسان در کلرادو بولدر به ترکیبی جدید در بتن رسیده‌اند که می‌توان آن را بتن زنده خواند.
این بتن توانایی این را دارد که ترک‌های خود را ترمیم کند یا بر اساس خواست کاربران رنگ‌های مختلفی به خود بگیرد.
این نوع بتن‌ها از ترکیبی از نوعی ژل، شن و نوعی باکتری ساخته شده است.

3- کنترل با فرمان مغز
یکی از فناوری های عجیب که تا قبل از این ، انجام آن در فیلم های عملی تخیلی باورپذیر بود ، کم کم دارد به واقعیت نزدیک می شود !
تصور کنید که با فکر کردن شما تلویزیون خاموش شود یا چراغ خانه روشن شود یا اتومبیل خودران از پارکینگ خارج شود یا تنها با فکر کردن دستیار صوتی تلفن همراه شما صندلی یک رستوران را برای شما رزور کند.
شرکت نیورالینک در حال توسعه یک دستیار مغزی است. شاید درباره دستیار صوتی شنیده یا از آن استفاده کرده باشید؛ این مشابه همان دستگاه است با این تفاوت که با فرامین مغزی کار ‌می‌کند.
در این فناوری یک دستگاه امواجِ مغزی را به فرامین دیجیتال تبدیل می‌کند و فرامین دیجیتال توسط پردازنده تحلیل می‌شود و دستیار مغزی تصمیم به فرمان دادن به فلان دستگاه می‌گیرد.
این دستیار مغزی می‌تواند بین هوش انسانی و هوش مصنوعی ارتباط برقرار کند و در درمان یا کمک به ناشنوایان و نابینایان نیز چاره‌ساز باشد.

4- خودروی پرنده
شاید رؤیای کودکیِ خیلی از ما باشد که خودرو پرواز کند. به این نمونه از فناوری های عجیب نیز بسیار نزدیک شده‌ایم و شرکت‌هایی مانند ایرباس نمونه‌های اولیۀ آن را ساخته‌اند و احتمالاً تا چند سال دیگر، کاربرد این محصولات به روندی عادی در برخی شهرها تبدیل شود.
این خودرو خودران خواهد بود و شرکت‌هایی مانند اوبر هم از آن برای تاکسی‌های هوایی استفاده خواهند کرد.

5- خودروی خودتعمیر
فکر کنید خودروی شما خراب شود اما بدون نیاز به تعمیرکار، خود اتومبیل به تعمیر خودش بپردازد! لامبورگینی در حال کار روی این ایده است. در این خودرو اگر آسیبی به بدنه خودرو وارد شود، خودرو متوجه خواهد شد و مانند پوست بدن انسان، شروع به ترمیم خود می‌کند.
این کار قرار است با استفاده از پلیمرهای خاص که قابلیت ترمیم دارند انجام شود.

6- انگشتر میکروب‌نشان
نمونه دیگری از فناوری های عجیب ، انگشتر میکروبی است !
تصور کنید در آینده یک انگشتر میکروبی داشته باشید. اما چرا باید کسی چنین چیزی بخواهد؟
دانشمندان به فکر ساخت انگشترهایی حاوی میکروب سیستم گوارش صاحب آن هستند. با چنین انگشتری اگر کاربر در محیط آلوده قرار گیرد که امکان آسیب به سیستم گوارشی وجود داشته باشد، رنگ انگشتر تغییر می‌کند.
با این روش به کاربران اخطار داده می‌شود که از محیط خارج شوند و دست‌های خود را بشویند.

7- اینترنت کوانتومی
هم‌اکنون دانشمندان در حال توسعۀ پردازنده‌های کوانتومی بسیار قوی‌تر و سریع‌تر از پردازنده‌های امروزی هستند. اینترنت کوانتومی هم گذشته از قابلیت‌های بیشترش توانایی رمزگذاری را به اندازه‌ای بالا می‌برد که شبکه غیر قابل هک خواهد شد.
برای گسترش هوش مصنوعی علاوه بر تبادل امن و پرسرعت اطلاعات نیاز به پردازنده‌هایی است که بسیار سریع کار کنند. برای آن‌که ربات‌ها بیشتر شبیه ما شوند و بتوانند در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری درست عمل کنند، پردازنده‌ها باید خیلی قوی‌تر از امروز شوند.
رایانه‌های کوانتومی به بیت‌ها این قابلیت را می‌دهند همزمان هم صفر باشند هم یک، در حالی که در روش سنتی هر بیت یا صفر است یا یک و با استفاده از سیستم دو دوییِ زبان رایانه‌ها شکل می‌گیرد.
روش چندحالته در کیو بیت‌ها سبب ایجاد چندحالتی در انتقال اطلاعات و هم‌پوشانی می‌شود و این کار به رایانه‌های کوانتومی این توان را می‌دهد تا تعداد بیشتری عملیات را در زمان یکسان انجام دهند.

8- گوشت آزمایشگاهی
نمونه ای از سئوال برانگیزترین فناوری های عجیب که دانشمندان در حال توسعۀ آن هستند، گوشت هایی است که در مزارعی خاص کشت می‌شوند. برخی که این گوشت‌های آزمایشگاهی را امتحان کرده‌اند، می گویند شبیه گوشت طبیعی است.
این گوشت می تواند سبب شود میزان تولید گازهای گلخانه‌ای به‌اندازۀ چشمگیری کاهش پیدا کند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۰ درصد از گوشت جهان با این روش تأمین شود.

منبع : رادیوفردا

مرتبط ها

قالب خبری