جدیدترین مطالب امروز

طرز تهیه آب زرشک طبیعی و خواص گوناگون آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

طرز تهیه آب زرشک طبیعی و خواص گوناگون آن

آب زرشک چنانچه به صورت طبیعی و یا به عبارت بهتر ، خانگی تهیه شود ، خواص درمانی گوناگونی را خواهد داشت که در ادامه هم با طرز تهیه و هم با خواص آب زرشک آشنا می شویم .

در ابتدا با طرز تهیه آب زرشک طبیعی آشنا می شویم .

برای اینکار می توان از دو روش اقدام کرد :

1- مقدار 250 گرم زرشک سیاه را پس از تهیه و پاکسازی با آب سرد به صورت ملایم بشویید. سپس آن را داخل ظرفی غیر فلزی با 6 تا 8 لیوان آب خیس کرده و پس از مدت 24 ساعت مخلوط را داخل مخلوط کن ریخته و هم بزنید ؛ مخلوط به دست آمده که حاصل خرد شدن کامل زرشک سیاه است را با استفاده از پارچه صاف کرده و به بطری های شیشه ای جهت نگهداری منتقل کنید.

2- برای تهیه 4/5 لیتر آب زرشک ، یک کیلوگرم زرشک آبگیری خریداری نموده و آن را با آب سرد بشوئید و آبکش نمائید ، سپس مقدار آب ذکر شده را بر روی شعله گاز قرار دهید تا به نقطه ی جوش برسد ، بعد آن را از روی شعله بردارید و زرشک های شسته شده را داخل آن بریزید ؛ (توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید زرشک را درون آب ریخته و بر روی شعله قرار داد ؛ زیرا علاوه بر از بین رفتن خواص زرشک ، مزه ی آن هم به تلخی میزند.) . بعد از آنکه زرشک ها را درون آب جوش ریختید ، درب قابلمه را گذاشته و پس از سرد شدن درون یخچال بگذارید و تا 24 ساعت صبر کنید ؛ پس از سپری شدن زمان مورد اشاره ؛ آب زرشک غلیظ و گوارای شما آماده است و می بایست پس از صاف کردن آن با آبکش و گرفتن آب تفاله زرشک ها ، آن را درون یخچال نگهدارید و هر زمان که خواستید مقداری از آن را نوش جان کنید.

از آنجاییکه روش تهیه ی آب زرشک طبیعی را فراگرفتید ، بد نیست که چند نکته نیز در این خصوص بدانید :

اول اینکه باید در خصوص آب زرشک به این نکته توجه کنید که برای اینکار بایستی از زرشک مخصوص آبگیری ( زرشکی با جثه نسبتا بزرگتر از زرشک قرمز و دارای رنگ آلبالویی تیره و همچنین حاوی هسته که به زرشک سیاه معروف است و در بسیاری از عطاری ها و در تمام فصول یافت می شود ) که از خانواده زرشک قرمز ( زرشک پلویی ) نیز می باشد استفاده کنید .

دوم اینکه افرادی که دارای سرفه های خشک هستند ، نباید از آب زرشک استفاده کنند

سوم اینکه بهترین زمان مصرف آب زرشک ، هر روز صبح ناشتا و ترجیحا قبل از طلوع آب و همچنین شب موقع خواب می باشد که مقدار مصرف نیز یک لیوان است .

در انتها خواص درمانی آب زرشک را بهتر بشناسید .

آب زرشک طبیعی موجب : تنظیم فشارخون ، شستشوی کبد و کلیه ، بهبود گوارش و کوچک کننده ی شکم ، کاهش چربی خون ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، تنظیم قند خون ، رفع عطش ، درمان آفت دهان ، روشن کردن پوست صورت ، تصفیه کردن خون ، درمان جوش صورت و بدن ، پایین آمدن اوره و همچنین درمان سنگ کیسه صفرا خواهد شد .

علاوه بر خواص بالا ، آب زرشک طبیعی ، بهترین دوست برای کبد و پوست می باشد و جایگزین خوبی برای قرص متفورمین است ؛ ضمنا این نوشیدنی ترش مزه ، حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین ث نیز می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری