جدیدترین مطالب امروز

ضربه مغزی و 7 نشانه ی مهم بروز این عارضه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

ضربه مغزی و 7 نشانه ی مهم بروز این عارضه

امروز در پزشک خانواده یک جم ، به 7 نشانه ی مهم بروز عارضه ی ضربه مغزی خواهیم پرداخت ؛ نشانه هایی که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شوند .

بدون هیچ مقدمه ، سر اصل مطلب می رویم و 7 نشانه ی مهم بروز این عارضه را بازگو می کنیم .

1- عدم هشیاری :
نخستین علامت بروز عارضه ضربه مغزی ، عدم هوشیاری می باشد ، در این حالت ، فرد آسیب دیده اگر حداقل تا 30 دقیقه بعد از وقوع سانحه و ضربه به سر ، هوشیاری و توجه کامل نداشت ، این یک علامت نگران کننده است ! عموما 8 حالت غیر عادی هوشیاری در پی ضربه مغزی عارض می گردد : گیجی ، روان آشفتگی ، بُهت ، کما ، حالت نباتی ، حالت نباتی پایدار ، حالت هوشیاری حداقل و مرگ مغزی .

2- خونریزی از گوش :
اگر شما مطمئن نیستید که آسیب مستقیم به گوش وارد شده یا نه ، این نکته را ارزیابی کنید ؛ چکیدن چند قطره خون از گوش ، می تواند نشان دهنده ی شکستگی جدی جمجمه یا آسیب به یک رگ خونی در اطراف مغز باشد .

3- سردردهای منتشر :
این سردردها ، اغلب عمیق و شدید است و در سراسر سر تجربه می شود ؛ اگر داروهایی مانند استامینوفن یا تیلنول به کاهش این سردردها کمک نمی کند و سردرد ، رو به وخامت دارد ، می تواند نشانه ای از آسیب جدی باشد ؛ ( این نکته را خوب به یاد داشته باشید ، تا زمانی که فرد آسیب دیده به طور کامل توسط متخصص بررسی نشود ، باید از دادن برخی از داروها به او اجتناب کرد . به عنوان مثال : آسپرین می تواند خطر ابتلا به خونریزی داخلی را افزایش دهد و یا ایبوپروفن نیز در این هنگام ، داروی پرخطری است )

4- اتساع مردمک نامنظم :
تغییر در سایز مردمک های چشم ( اتساع یک یا هر دو مردمک چشم و یا نابرابری اندازه مردمکها ) ، یکی دیگر از نشانه های ضربه مغزی است و می تواند نشانه ای از گسترش فشار روی مغز باشد ؛ این وضعیت نیاز به توجه فوری پزشکی دارد .

5- خروج مایع غیر معمول ( مایع مغزی – نخاعی ) از بینی :
جریان سیال از سوراخ های بینی یا گوش ها ، به خصوص اگر رنگ روشن داشته باشد ، می تواند نشانه ای از پارگی پوشش اطراف مغز که دارای مایع مغزی – نخاعی است ، باشد .

6- تشنج :
تشنج بعد از ضربه به سر ، حکایت از یک آسیب جدی به مغز دارد و یکی از علایم مهم از بروز عارضه ی ضربه مغزی می باشد .

7- اشکال در حرکت :
ناتوانی در حرکت دادن یک یا چند عضو بدن ( دست ها و پاها ) و یا کرختی و سوزن سوزن شدن آنها ، از نشانه های رایج ابتلا به ضربه مغزی است .

اگر در فردی ، هر یک از علایم 7 گانه ی ابتلا به ضربه مغزی را مشاهده کردید ، این علامت ها و نشانه ها را کاملا جدی گرفته و به سرعت پزشکی متخصصی را بالای سر فرد مورد نظر آورید .

الهام گرفته از آوای سلامت

مرتبط ها

قالب خبری