جدیدترین مطالب امروز

ضد عرق ها و نکات مهمی درخصوص استفاده از آنها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

ضد عرق ها و نکات مهمی درخصوص استفاده از آنها

دئودورانت ها یا همان ضد عرق ها ، از جمله محصولات آرایشی بهداشتی ای هستند که امروزه استفاده بیشتری پیدا کرده اند و بهره بردن از آنها مستلزم دانستن نکاتی مهم می باشد .

مدت‌هاست متخصصان پوست در مورد تاثیرات نامطلوب مواد شیمیایی موجود در ضد عرق ها ( دئودورانت ‌ها ) بر سلامت ما هشدار می‌دهند ، اما این تاثیرات تا چه حد جدی هستند و چگونه می ‌توانیم از میزان این تاثیرات بکاهیم ؟

ضد عرق ها می‌توانند بر اثر واکنش آلرژیک بدن به آنها تاثیرات فوری مانند قرمز یا صورتی شدن پوست به جا بگذارند. این تاثیرات تا یک ساعت پس از مصرف دئودورانت بروز می‌کنند، اما مواد شیمیایی موجود در ضد عرق ها در بلندمدت نیز بر سلامت ما تاثیرگذار هستند. ترکیباتی مانند فتالات‌ها و پارابن‌ها با هورمون‌ها تداخل ایجاد می‌کنند و می‌توانند باعث ناباروری شوند.

کارگروه محیط زیست آمریکا و انجمن پزشکی باروری این کشور به زنانی که قصد بارداری دارند توصیه می‌کنند از این مواد شیمیایی دور بمانند. همچنین این احتمال وجوددارد میان آلومینیوم موجود در ضد عرق ها با سرطان سینه ارتباط وجود داشته باشد.

آیا باید به مواد طبیعی روی بیاوریم ؟

قبل از روی آوردن به مصرف جوش شیرین یا دئودورانت ‌های کاملا طبیعی که در حال حاضر تخیلی هستند ، بهتر است بدانید متخصصان پوست معتقدند بسیاری از ضد عرق های موجود در داروخانه‌ها به طور کلی بی‌خطرند.

دکتر هایدی وادروف متخصص پوست از نیویورک و استادیار دانشکده پزشکی ماونت ساینای می‌گوید : مطالب اینترنتی در مورد تاثیرات ترکیب آلومینیوم زیرکونیوم موجود در ضد عرق ها صرفا شایعه هستند. این ترکیب نمی‌تواند فراتر از غدد عرقی جذب شود. شواهد قطعی وجود ندارد که نشان دهد ضد عرق ها برای سلامت عمومی خطرناک هستند.

با این حال کارشناسان توصیه می‌ کنند نکات زیر را در مصرف ضد عرق ها در نظر داشته باشید تا در عین حال که از بوی بد بدن جلوگیری می‌کنید از عوارض احتمالی مصرف این محصولات نیز دور بمانید.

استفاده از مرطوب ‌کننده

از آنجا که ضد عرق ها برای جلوگیری از تعریق و ایجاد رطوبت مصرف می ‌شوند، مصرف مداوم آنها می‌تواند خشکی پوست و اگزما در پی داشته باشد. کارشناسان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از این تاثیرات، قبل از مصرف ضد عرق ها از مرطوب‌کننده استفاده شود یا دئودورانت ‌هایی انتخاب شوند که حاوی مرطوب ‌کننده هستند.

ترکیب سالم‌ تر آلومینیوم

به ترکیبات تشکیل‌دهنده دئودورانت توجه کنید . ترکیب آلومینیوم کلراید، تحریک ‌کننده ‌تر از آلومینیوم زیرکونیوم است. ( ضد عرق هایی که از آلومینیوم زیرکونیم خالص بدون مواد افزودنی، خوشبوکننده‌ها و الکل تشکیل شده‌اند گزینه‌های سالم‌تر هستند. ) گزینه دیگر برای جلوگیری از تحریک پوست، استفاده پمادهایی مانند وازلین است که کمترین ترکیبات در آنها به کار رفته ‌اند.

منبع : جام جم

مرتبط ها

قالب خبری