جدیدترین مطالب امروز

صرفه جویی در مصرف آب را در خانواده ها نهادینه کنیم

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

صرفه جویی در مصرف آب را در خانواده ها نهادینه کنیم

وضعیت آب با بحران روبه رو است ، در وضعیت فعلی نیز مصرف آب هر روزه در حال افزایش است ، حجم زیادی از این آب در وسایل غیر ضروری مانند ماشین های ظرفشویی و.. هدر می رود .

با توجه به قرار گرفتن در ایام خانه تکانی و بالارفتن مصرف منابعی نظیر آب ؛ لازم دانستیم نکاتی کلیدی را جهت جلوگیری از مصرف بی رویه آب گردهم آورده و عنوان کنیم . از جمله اقدامات کلی که در بهینه کردن مصرف آب می توان انجام داد آموزش فرزندان و همچنین اطمینان از لوله کشی سالم درون ساختمانی است . برای چک کردن اینکه آیا آب به دلایل خرابی و… هدر می رود یا خیر ، تمام شیرها را بسته و پمپ وسایلی مانند آب تسفیه را نیز قطع کنید و در این وضعیت کنتور را چک کنید ، چنانچه کنتور وضعیت مصرف آب را نشان دهد علاوه برهزینه ای که متحمل می شوید آب را نیز در حجم زیادی هدر خواهید داد . در خصوص آموزش فرزندان در مصرف بهینه آب نیز می توان جوایزی را برای تشویق آن ها در نظر گرفت .

خانه تکانی تنها برای تغییر دکوراسیون نیست !

گاهی در خلال کارهای بزرگ از انجام فعالیت های خرد ولی پراهمیت غافل می شویم . از جمله این فعالیت ها تعمیر و سفت کردن شیرهای دارای نشتی است که معمولا با یک آچار قابل حل خواهد بود ؛ با چنین کار ساده ای که نباید تنها به ایام خانه تکانی و نوسازی منزل محدود شود ، چیزی در حدود 530 لیتر در هفته مصرف آب را کاهش داده اید .

وسایلی را که مصرف آب آن ها در حجم زیاد است کنترل کنید :

سعی کنید کولرآبی را در سایه نصب کنید ، شناور و پوشال های آن را مرتب چک کرده و هرکدام را در زمان مناسب تعویض کنید . از ماشین لباسشویی و ظرفشویی زمانی استفاده کنید که حجم زیادی لباس یا طرف برای شستشو وجود دارد ( در این حالت مصرف آب در مقایسه با شستشوی دستی پوشاک و ظروف تا حد قابل توجهی کاهش می یابد ) ؛ حتی بجای شستشوی مدام سطل های زباله ، از دستمال کاغذی برای خشک و تمیزکردن آن ها اتفاده کنید . وضعیت فعلی آب بسیار قابل توجه و نگران کننده است .

نکات کلیدی برای کاهش مصرف آب :

میوه ها و سبزیجات را در تشت آب شستشو دهید و از باز گذاشتن آب در این فاصله خودداری کنید . موادغذایی یخ زده را زیر آب گرم نگه ندارید ، برای یخ زدایی این مواد آن ها را از فضای فریزر به یخچال یا از یخچال به فضای آشپزخانه منتقل کنید .

گاهی برای کاهش مصرف آب لازم است در ابتدا هزینه های تقریبا زیادی را متحمل شوید ، به عنوان مثال می توان به شیرهای آب هوشمند و یا آب گرم کن های فوری اشاره کرد که هر کدام به نوبه خود از هدر رفتن آن جلوگیری خواهند کرد . همچنین استفاده از سردوش های مناسب برای حمام و یا ماشین های لباسشویی که در هربار شستشو 75 لیتر در مصرف آب صرفه جویی می کنند در این دسته از مثال ها قرار دارند .

راه های زیادی برا صرفه جویی در مصرف آب وجود دارند ، مانند مشخص کردن لیوان یا بطری شخصی در هر روز برای اعضای خانواده ( جهت جلوگیری از شستشوی بیش از اندازه لیوان ها ) ، بازیافت آب و استفاده از آن جهت آبیاری گیاهان و… قطعا شما به راهکارهای بیشتری با توجه به محیط کار و زندگی پی خواهید برد .

مرتبط ها

قالب خبری