جدیدترین مطالب امروز

صبحانه یک وعده ی غذایی سالم و غیر قابل حذف

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

صبحانه یک وعده ی غذایی سالم و غیر قابل حذف

صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی در یک شبانه روز است به این علت که بعد از یک دوره ی چند ساعته افت املاح و مواد مورد نیاز بدن می تواند تامین کننده ی آن ها باشد .

صبحانه از مهم ترین وعده های غذایی می باشد و بسیار زیاد بر سلامت انسان تاثیرگذار است . اما این به آن معنا نیست که انواع خوردنی هایی را که حتی مملوء از قند و یا چربی هستند برای صبحانه در نظر بگیرید و بهانه ی شما برای این کار تامین انرژی باشد ! حتی مصرف افراطی غذا و خوراکی های مفید هم مناسب نیست ، تاکید بر روی مصرف صبحانه است و اینکه این وعده ی مهم حذف نشود .

اگر از این وعده ی غذایی مهم ( صبحانه ) به درستی استفاده شود می تواند ضامن سلامتی انسان بوده و از بسیاری امراض مانند چاقی ، دیابت و… جلوگیری کند .

اصلا واجب نیست از گوشت و مرغ در صبحانه ی خود استفاده کنید ، در واقع واجب که نیست هیچ ، در واقع توصیه هم نمی شود ، دلیل این امر بالا بردن کالری مصرفی می باشد ، شما با بهره گیری از لبنیاتی نظیر شیر و یا انواع میوه ها و… می توانید به راحتی کالری مورد نیازتان را از صبحانه دریافت می کرده و قند خون خود را در ابتدای روز تنظیم کنید .

استفاده از تمام حبوبات ، در واقع بهره بردن از گروه غلات یکی از بهترین گزینه های برای صبحانه می باشد ، شما می توانید چندین حبوبات مختلف را خیس کنید و بعد از گرفته شدن نفخ آن ها را بپزید ، سپس بسته بندی کرده و در روز های مختلف در هفته برای ایجاد تنوع در صبحانه ی خود از آن ها استفاده کنید ، گروه غلات یک گزینه ی عالی برای یک صبحانه ی سالم هستند .

از انواع میوه ها ( تنها یک واحد ) به همراه یک لیوان شیر کم چرب در صبحانه ی خود می توانید استفاده کنید . اگر می خواهید از تخم مرغ استفاده کنید تنها مجاز به استفاده از یک تخم مرغ هستید که البته باید آن را آبپز یا عسلی کنید ، دیگر هم نیازی به استفاده از نان نیست ؛ افرادی که چربی خون بالا دارند باید مراقب باشند در قهته بیش از 2 عدد تخم مرغ مصرف نکنند ( این نکته برای پیشگیری در افراد سالم نیز صدق می کند ) .

اگر خواستید در صبحانه ی خود از نان استفاده کنید و در کنار آن کمی مربا برای طعم دار کردن آن استفاده کنید ، از نانی استفاده کنید که تماما از آرد گندم تهیه شده باشد .

یک صبحانه ی خوشمزه برای افرادی که پرهیز غذایی دارند :

می توانید 3 قاشق غذاخوری اسفناج پخته شده را در سفیده ی دو عدد تخم مرغ مخلوط کرده و آن را با ادویه های سالم طعم دار کنید ، مایع به دست آمده را با کمک یک قاشق روغن زیتون ، با حرارت بسیار کم اندکی برشته کنید ( تا حدی که سفیده ی تخم مرغ ببندد ) و به عنوان یک صبحانه مناسب مورد استفاده قرار دهید ، این صبحانه حتی برای کسانی که چربی خون دارند نیز مناسب می باشد .

حتما توجه دارید که در صبحانه ی ایرانی ها چای یک عضو ثابت و غیر قابل حذف است ! اما آیا خاصیتی هم دارد و یا خواص موارد فوق را نیز تحت شعاع قرار می دهد ؟ بهتر است برای اصلاح عادات غذایی در وعده ی صبحانه ی خود از نوشیدنی های مقوی و سالم استفاده کنید ، مثلا چای سبز و یا مخلوط چند میوه که به کمک مخلوط کن نرم و یکدست در آمده است ؛ توجه داشته باشید در کنار میکس میوه ها نباید مواد غذایی دیگری با کالری بالا استفاده کرد

مرتبط ها

قالب خبری