جدیدترین مطالب امروز

صابون زیتون و حقایقی درخصوص این صابون گیاهی !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

صابون زیتون و حقایقی درخصوص این صابون گیاهی !

در این مقاله قصد داریم درخصوص صابون زیتون صحبت کنیم ؛ برای آشنایی و شناخت هرچه بیشتر صابون زیتون لطفا همراه ادامه این مقاله باشید .

امروزه صابون هایی در بازار عرضه می شود که با نام صابون زیتون به فروش میرسد اما خاصیت و فایده های زیتون را ندارد و صرفا جنبه تبیلغات دارد و هیچ روغن زیتونی در آن یافت نمی شود بهتر است خریداران در این زمینه دقت زیادی کنند و محصول باکیفیت و سالم تهیه کنند .

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران گفت : روغن های فله و و داخل شیشه ای که بدون علامت استاندارد که به اسم روغن زیتون اصل در میادین میوه و تره بار و مغازه ها فروخته می شود و یا با تغییر ماهیت به صابون زیتون و اقلام مشابه مبدل می شود ، همه تقلبی است .

محمدرضا هاتفی مینایی پاسخ به این پرسش که با توجه به رصد انجمن از بازار چه تعداد نام و نشان تقلبی روغن در بازار وجود دارد گفت : همه آنهایی که پروانه بهداشت و مهر استاندارد ندارند غیر قابل مصرف و تقلبی هستند.

به گفته وی ، هم اکنون در بازار نامهای مختلفی از جمله اکسیر، افلاطون محلی یا روغن سنتی زیتون روی روغن ها می گذارند که اینها نمونه هایی از عرضه غیر استاندارد روغن است . وی در ادامه توضیح داد : فروشنده ها این روغن ها را به صورت بسته بندی در بطری پت ، شیشه و ظروف پلاستیک در برخی از مغازه ها ارائه می دهند،در واقع برخی روغن تقلبی را داخل شیشه های معمولی و یا شیشه های دسته دوم که مارک ندارد می ریزند و اگر هم لیبلی بر روی آن بچسبانند یا مخدوش است و یا به صورت سیاه و سفید نوشته روغن زیتون رودبار،درواقع نه پروانه ساخت دارد و نه مهر استاندارد و نه هولوگرام انجمن رویش خرده است.

وی افزود:در فروشگاه های بزرگ معمولا چون به علامت استاندارد و پروانه ساخت توجه می شود روغن تقلبی عرضه نمی شود و روغن های غیر استاندرد را بیشتر مغازه دار ها ارائه می دهند .

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان روغن زیتون در باره مواد بکار رفته در روغن های بی نام و نشان گفت : روغن های بودن علامت استاندارد و پروانه ساخت اصلا روغن زیتون نیست، بلکه به سایر روغن ها اسانس زده و به اسم روغن زیتون فروخته می شود و یا از روغن بی کیفیت استفاده می کنند ، به فرض یک روغن زیتون صابونی که باید برود و صابون زیتون شود به آن اسانس می زنند یا می آیند یک لیتر روغن زیتون صابونی را با 100 لیتر روغن افتاب گردان مخلوط می کنند و در شیشه به مردم می فروشند .

هاتفی در پاسخ به این پرسش که آیا این موارد نظارت و پیگیری نمی شود گفت :چرا خود وزارت بهداشت برای نظارت به ما نمایندگی داده و سازمان تعزیرات و وزارت کل بهداشت با ما همکاری میکند اما با این وجود باز تخلفاتی دیده می شود . در تهران این روغن ها به دو طریق فروش می رود یکی از طریق دستفروش ها در میادین میوه و تره بار فروخته می شود و فروشندگان به اسم اینکه این روغن ها از روستا اورده شده است به اسم روغن اصل آن را می فروشند و مردم هم باورمی کنند . بعضی از مغازه ها هم روغن را در دبه ریخته و به صورت فله به مردم می فروشند .

وی تاکید کرد :با هشدارهایی که بارها به مردم داده ایم معتقدیم خود خریداران باید دقت کنند، وقتی پول زیادی را به اسم روغن اصل می پردازند باید توجه داشته و روغن واقعی را خریداری کنند .

منبع : جام جم آنلاین

مرتبط ها

قالب خبری