جدیدترین مطالب امروز

شیوه ی صحیح سخن گفتن با روانشناسی فن بیان در افراد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

شیوه ی صحیح سخن گفتن با روانشناسی فن بیان در افراد

همانطور که میدانید ، طرز صحیح سخن گفتن در یک جمع ، از اهمیت بالایی برخوردار است و میتواند تا حد قابل توجهی ، شخصیت افراد را نمایان کند ، سخن گفتن شما چگونه است ؟

در این مقاله قصد داریم شما را با نکاتی درخصوص شیوه ی سخن گفتن و روانشناسی فن بیان آشنا کنیم که به واسطه ی آن راحت تر و تأثیرگذارتر سخن بگویید .

اول از همه سعی کنید در حین سخن گفتن در میان جمع تمرکز خود را از دست ندهید و از ایجاد فضای منفی در حین سخنرانی پیشگیری کنید مراقب نحوه صحبت کردنتان باشید و مخاطب را مجذوب خود کنید ، شما بایستی واکنش مخاطب را در نظر داشته باشید و از حرکات دست ها و زبان بدنتان در تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطبین کمک بگیرید .

کنترل استرس در هنگام سخن گفتن یکی از نکاتی است که موجب اثر بخشی بیشتر بر مخاطب می‌شود.

امین حق‌وردی روان‌شناس و مشاور با تأکید بر اینکه افراد هنگام سخن گفتن سعی می‌کنند بر دیگران بویژه مخاطب مورد نظر تأثیر گذار باشند، اظهار داشت: اینکه بتوانیم با سخنان خود بر دیگران تأثیر داشته باشیم یا نه کاملا به خود ما بستگی دارد به اینکه چگونه رفتار می‌کنیم و چگونه با دیگران روان صحبت می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه دوری از عوامل استرس‌زا از اهمیت بسزایی در هنگام سخن گفتن برخوردار است، افزود: درک شرایط و موقعیت خودتان هنگام ارائه مطلب به این معنی که تا چه حد بر موضوع تسلط دارید، در نظر داشتن اینکه سخنی که قصد بیان آن را دارید تا چه اندازه می تواند شما را به اهدافتان نزدیک و یا باعث ایجاد سوء برداشت توسط مخاطب شود ، همچنین تمرکز بر روی مطالب در ذهن خود؛ نقش بزرگی در ارائه هر چه بهتر موضوع و در نتیجه تاًثیرگذاری مثبت بر دیگران دارد.

حق وردی بیان کرد: نگاه مستقیم به چهره مخاطب و ایجاد تعامل مثبت، در نظر گرفتن ساده‌ترین بیان برای ارائه موضوع و طبقه‌بندی مطالب، همچنین توجه به واکنش و بازخورد مخاطبان در ایجاد اثر بخشی مثبت بر روی اطرافیان بسیار مهم است.

این روان‌شناس در پایان گفت: تُن صدای شما هنگام سخن گفتن مهم است زیرا هم می‌تواند موجب انتقال اشتیاق و صمیمیت شما به مخاطب شود و یا بیانگر طعنه و سرزنش نسبت به طرف مقابل باشد و حتی باعث برداشت غلط از حرف‌هایتان شود، بنابراین سعی کنید از ایجاد فضای منفی هنگام صحبت کردن با مخاطبان خود بپرهیزید.

منبع : تیتریک

مرتبط ها

قالب خبری