جدیدترین مطالب امروز

شیر مادر نخستین منبع غذایی برای هر کودک

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

شیر مادر نخستین منبع غذایی برای هر کودک

بهترین ، کاملترین و مقوی ترین غذا برای سنین شیرخوارگی کودکان ، شیر مادر است که نباید نادیده گرفته شود . شیر خشک را جایگزین شیر مادر نکنید !

هر نوزاد در بدو تولد اولین چیزی را که بایستی حس کند ، آغوش مادرش است و اولین غذایی را که در این دنیای بزرگ باید امتحان کند ، شیر مادر است .

از آنجایی که برخی از دختران دیروز و مادران امروز ، کمی به تغذیه ی صحیح خود در دوران مجردی بی اهمیت بوده اند و به قول معروف ، نازک خوری می کرده اند ، ” به این معنی که از خوردن مواد غذایی مفیدی که اتفاقا برای بدن لازم و پرفایده هستند ، به دلایل مختلف دوری می کردند ” و امروز که بایستی منبع غذایی کودکشان باشند ، بنیه ی کافی را ندارند و به عبارت دیگر توان شیر دادن را از دست داده اند .

چه خوب و چه بد ، بایستی بدانیم که شیر مادر بدون شک ، باید نخستین منبع غذایی برای هر کودک باشد ، چون بسیار بسیار منبع لازم و ضروری برای نوزادان و کودکان شیرخواره به حساب می آید ، ولی متأسفانه به دلایل مختلف که برخی از مادران قادر به شیر دادن به کودک خود نیستند و یا ممکن است در موارد اندکی ، تمایلی به این کار نداشته باشند ( آن هم به دلایلی کاملا غیر منطقی ) ، کودک بالاجبار محروم از شیر مادر خود می شود که این محرومیت ، می تواند تبعات بدی در سلامت بدن کودک شما در آینده داشته باشد .

متأسفانه برخی از افراد بر این باورند که شیر خشک می تواند جایگزین شیر مادر شود و دیگر نیازی نیست که مادران به خود زحمت شیر دادن به کودکانشان را بدهند .

این درست است که امروزه ، شیرهای خشک با مواد کاملا مغذی و کامل تهیه می شوند و در ظاهر می توانند منبع کامل غذایی برای کودک باشند ولی به هیچ عنوان نمی توانند جایگزین کامل شیر مادر شوند .

شیرهای خشک به واسطه ی مواد گوناگونی که در ترکیبشان دارند نظیر پروتئین و … ، معمولا باعث تپل شدن کودکان می شوند که در اکثر مواقع ، همین امر ، علتی می شود که مادران و عده ای از مردم فکر می کنند که شیر خشک از شیر مادر بهتر است که فرزندمان به این خوبی رشد کرده است ، ولی نباید به غلط این تصور را در خود پرورش دهیم ، زیرا شیرهای خشک ، همانند پروتئین و مکمل های ورزشهایی مثل بدن سازی عمل می کنند و فقط میتوانند نقش مکمل را ایفا کنند ، نه نقش غذای اصلی کودک را !!!

خواهشا کودک خود را به واسطه ی محروم کردن از شیر مادر در دوران حساس زندگی اش ، دچار بیماری های ناخواسته در دوران بزرگی ، همانند پوکی استخوان و …. نکنید و سعی کنید اول خودتان تغذیه ی مناسب و کاملی داشته باشید و بعد مواد غذایی کسب کرده را به واسطه ی شیر دادن از وجود خودتان ، به کودکتان منتقل کنید تا کودکی سالم از نظر بدنی را پرورش دهید و به خودتان افتخار کنید .

ضمنا در پایان شاید جالب باشد که بدانید شیر مادر را در فریزر با دمای 18 درجه سانتی گراد ، می توانید تا 6 ماه نگهداری کنید . این هم دلیل دیگری که فرق شیر مادر را با دیگر شیرها ، حتی شیر پاستوریزه که برای بدن بسیار مفید است ، بهتر درک کنید .

مرتبط ها

قالب خبری