جدیدترین مطالب امروز

شیر مادر تنها غذای نوزاد در شش ماه اول زندگی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

شیر مادر تنها غذای نوزاد در شش ماه اول زندگی

بسیاری فکر می کنند در شش ماه اول ، نوزاد علاوه بر شیر مادر به آب یا برخی جوشانده ها احتیاج پیدا می کند ، درصورتی که در شش ماه اول فقط شیر مادر نیاز است .

در خصوص تغذیه ی نوزادان همیشه بحث ها و نکته نظر های مختلفی وجود داشته است ، اینکه برخی معتقدند تا مدت زمان خاصی جز شیر مادر نباید تغذیه ای برای نوزاد در نظر گرفت ، عده ای بر این باورند در همان مدت تغذیه با شیر مادر هم نباید نوزاد را از آب محروم کرد و… ؛ حال ببینیم دستورصحیح تغذیه ی نوزاد چگونه است .

نوزادان تا شش ماه اول تولد ، فقط و فقط باید از شیر مادر تغذیه کنند . در این مدت حتی نیازی به آب هم نیست ؛ با رشد کودک ، مواد مغذی شیر مادر نیز متنوع شده وغلظت متفاوتی به خود می گیرد ؛ در شش ماه اول شیر مادر بسیار روان بوده و درصد بالایی از آن را آب تشکیل می دهد . در مواقعی که اظهار شده است با دادن مقداری آب نا آرامی کودک رفع شده ، تغذیه ی مناسب و کافی با شیر مادر صورت نگرفته و بی قراری کودک شده است ، دادن مایعات ، جوشانده ها و… در شش ماه اول تولد نوزاد ( در کنار شیر مادر ) ، باعث بروز حساسیت های غذایی ( در سال های بعد زندگی نوزاد ) ، اسهال و… در نوزاد می شود .

این شش ماه اول زندگی تاثیر زیادی در سطح یادگیری نوزاد و واکسینه شدن او در برابر میکروب ها برای سال های بعد دارد و برای این منظور شیر مادر ، نعمتی الهی و کاملا عالی شناخته شده است . حتی در مواقعی که مادر نمی تواند در ساعاتی از روز کنار نوزاد خود باشد ، به هیچ وجه شیر خشک پیشنهاد نمی شود ، بلکه توصیه بر این است که شیر مادر را به صورت دوشیده شده در یخچال نگهداری کرده و در زمان مناسب درمای آن را با قرار دادن در ظرف آب جوش متعادل کرده و به شیرخوار داده شود .

شما با دادن نوشیدنی های مختلف و یا حتی شروع زود هنگام مکمل های غذایی به نوزاد خود لطف نمی کنید بلکه بزرگ ترین آسیب را به او می رسانید ؛ شیر مادر با رشد نوزاد ، با توجه به توانایی هضم معده ی او ، غلیظ تر شده و کاملا هماهنگ با معده و سیستم بدنی نوزاد است ولی مکمل ها و انواع نوشیدنی های دیگر در معده ی نوزاد ایجاد مشکل می کنند و هضم و دفع نمی شوند .

اولین شیر مادر را آغوز می نامند و چنان حکم ضد باکتریایی و مقوی ای برای نوزاد دارد که با هیچ چی قابل مقایسه یا جایگزینی نیست ، در مواقعی اشخاص اولین شیر مادر را ( آغوز ) به صورت جداگانه برداشته و برای شادابی به پوستشان می زنند ! این بزرگ ترین اشتباهی است که می توان انجام داد ؛ هر گونه قطره ی ویتامین و یا داروهای لازم ( درصورتی که نوزاد زود هنگام به دنیا بیاید و… ) بدون تجویز پزشک مطلقا ممنوع است .

از آنجایی که نمی توان متوجه شد شیرخوار چه مقدار از شیر مادر تغذیه کرده و برای اطمینان از اینکه شیر مادر به حد کافی است ، می توان مقداری شیر در ظرفی دوشید تا مطمئن شوید مقدار شیر مادر کافی است ، و یا به دفعاتی که شکم نوزاد کار می کند توجه کنید ، ببینید آیا خواب راحتی دارد یا از گرسنگی گریه می کند ، به نمودار رشد نوزاد توجه کنید و…

شیر مادر بهترین و تنهاترین غذا برای نوزاد در شش ماه اول زندگی است و به هیچ وجه جایگزینی برای آن وجود ندارد .

مرتبط ها

قالب خبری