جدیدترین مطالب امروز

شیر سویا و توصیه هایی درخصوص مصرف این شیر گیاهی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

شیر سویا و توصیه هایی درخصوص مصرف این شیر گیاهی

شیر سویا هم مانند شیرهای لبنی دارای خواص گوناگونی است ؛ اما همیشه بر سر مصرف آن برای همه افراد ، توصیه هایی وجود دارد که در این مقاله به آنها میپردازیم .

شیر سویا را بیشتر گیاهخواران و افرادی که از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند مصرف می کنند. شیر سویا شامل مواد مغذی است، اما آیا سنگین تر بودن بودن این شیر مشکلاتی بوجود نمی آورد ؟

تعداد کالری موجود در شیر سویا با توجه به طعم آن متفاوت است، اما یک نوشیدنی پرکالری نیست. برای کسانی که می خواهند لاغر شوند، شیر سویا چربی طبیعی دارد. 100 میلی لیتر شیر سویا ساده فقط 54 کالری دارد ولی شیرهای طعم دار کالریشان باهم فرق دارد

با توجه به محتوای پروتئین،سطح کلسترول بد را کاهش و سطح کلسترول خوب را افزایش میدهد

شیر سویا دارای قدرت پردازش تغذیه ای زیادی است. این است که با ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی غنی شده. یک فنجان شیر سویا حاوی 7 گرم پروتئین، 8 گرم کربوهیدرات و 1 گرم فیبر دارد.محتوای چربی در شیر سویا اشباع نشده و سالم است سبب پیشگیری از بیماری قلبی می شود. شیر سویا منبع خوبی از ویتامین A، ویتامین D و کلسیم است.

مطالعات نشان می دهد که سویا ممکن است در پیشگیری و درمان سرطان پروستات موثر باشد و می تواند علائم یائسگی مانند گرگرفتگی را کاهش دهد.

اگر چه شیر سویا به عنوان یک جایگزین سالم برای شیر لبنی است، اما ممکن است انتخاب مناسب برای همه نباشد.

این مشکلات بالقوه سویا به دلیل وجود فیتواستروژن هورمون استروژن در بدن است و ممکن است عدم تعادل هورمون تستوسترون باعث کاهش باروری و اسپرم در آقایان باشد.مقدار زیادی از شیر سویا به طور بالقوه می تواند چرخه قاعدگی و تولید طبیعی هورمون استروژن در بدن خانمها را هم تغییر دهد. این می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان یا سرطان رحم در زنان را افزایش دهد.

بهتر است مردان و زنان شیر سویا را در حد اعتدال مصرف کنند ؛ شیر سویا نباید به شیرخواران و کودکان داده شود، زیرا می تواند باعث بوجود آمدن بلوغ زودرس شود. شیر سویا را نباید زنان باردار و شیرده بنوشند

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری