جدیدترین مطالب امروز

شیاف استامینوفن و موارد استفاده از این دارو

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

شیاف استامینوفن و موارد استفاده از این دارو

شیاف استامینوفن از جمله داروهایی می باشد که دارای کاربردهای مختلفی است ؛ در ادامه قصد داریم شما را با موارد استفاده از این دارو بیشتر آشنا کنیم .

شیاف استامینوفن در چه زمینه هایی کاربرد دارد ؟
این دارو برای چه افرادی تجویز می شود ؟
نحوه اثرگذاری شیاف استامینوفن روی بیماران به چه صورت است ؟

از شیاف استامینوفن برای تسکین انواع دردهای جسمی استفاده می شود ضمن اینکه این دارو ، دوزهای مختلفی دارد و مصرف آن برای نوزادان و کودکان و بزرگسالان متفاوت است .

معرفی شیاف استامینوفن :

شیاف استامینوفن دارویی است رایج که بدون نسخه پزشک قابل تهیه می باشد. این دارو یک مسکن غیرمخدر است که در موارد دردهای خفیف تا متوسط نظیر سردرد، دندان درد، درد خفیف استئوآرتریت (آرتروز)، و دردهای ناشی از جراحی های کوچک کاربرد دارد.
شیاف استامینوفن همچنین تب را کاهش می دهد. این دارو ممکن است در بسیاری دیگر از داروها با اسامی تجاری متفاوت وجود داشته باشد. به استامینوفن پاراستامول نیز گفته می شود.

درمان کوتاه مدت برخی انواع سردرد( مانند میگرن در شرایطی که بیمار استفراغ دارد)داروهای ضد درد باعث درمان سردرد نمی شوند،انهاتنها بطور موقت علائم را رفع می کنند.داروهای مسکن ضد درد باگذشت زمان ممکن است تاثیر خود را ازدست داده وحتی موجب سردرد شوند. برای پرهیز از بروز سردرد های ناشی از استفاده زیاد مسکن، این مسکن های بدون نسخه را نباید بیش از۹ روز در هر ماه استفاده کرد..بعلاوه همه داروها دارای عوارض جانبی هستند. اگر دارویی بطور منظم مصرف می شود، بهتر است در مورد عوارض ان با پزشک صحبت نمود.در ضمن بیمار بایددر نظر داشته باشد که داروهای مسکن ضد درد جایگزین شناسائی و رفع عوامل استرس زا و شعله ور کننده سردرد نیستند .

موارد استفاده از شیاف استامینوفن :

دردهای عضلانی
درد ناحیه پشت و کمردرد
درد التهاب مفاصل
سرماخوردگی
آنفلوانزا
دندان درد
کرامپ پریود بانوان
درد و تب بدنبال واکسیناسیون
درمان کوتاه مدت تب

روش استفاده از شیاف استامینوفن :

۱-پوشش شیاف را بردارید.
۲-نوک شیاف را درآب بزنید
۳- به پهلوی چپ دراز بکشید و زانوی راست را به سمت قفسه سینه ببرید.اگر چپ دست هستید به پهلوی راست دراز بکشید وزانوی چپ حرکت دهید.
۴- با انگشت شیاف را به اندازه دو ونیم سانتیمتر در بزرگسالان (و در کودکان ۱,۲۵ تا۲.۵ سانتیمتر) در مقعد جای دهید. چند لحظه صبر کنید.
۵- بعد از ۱۵ دقیقه از جای خود برخیزید. دستان خود رابشوئید وفعالیت معمول خود را شروع کنید.

در نوزادان :

اگر قوام مدفوع نوزاد شل باشد مشکلی وجود ندارد اما اگر مدفوع سفت باشد و همراه با زور و بیقراری نوزاد باشید باید به متخصص مراجعه کنید تا از نظر گوارشی بررسی شود. در صورت امکان شیرخشک قطع شود زیرا ممکن است یبوست نوزادتان به دلیل مصرف شیرخشک باشد. در ضمن مصرف زیاد این شیاف برای نوزادان توصیه نمی شود. شما بهتر است نوزادتان را در صورت بهبود نیافتن نزد متخصص ببرید تا با تجویز شربت های روان کننده درمان نوزادتان را شروع کنند.

در کودکان :

در صورتی که پس از تجویز دارو توسط پزشک بعد از ۵ روز مصرف استامینوفن علائم بیماری مانند درد،قرمزی وتورم رفع نشد یا تب بیش از ۳ روز ادامه پیدا کرد باید مجددا به پزشک مراجعه شود.در گلودرد شدید کودکان یا اگر تب ،،تهوع ،استفراغ ،راش پوستی و سردرد همراه آن وجود دارد باید به پزشک مراجعه شود.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری