جدیدترین مطالب امروز

شوید گیاهی با خواص دارویی و قابل پرورش در اکثر نقاط دنیا

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

شوید گیاهی با خواص دارویی و قابل پرورش در اکثر نقاط دنیا

شوید گیاهیست که در اکثر نقاط دنیا قابل پرورش است ( ازجمله آمریکا ، چین ، قسمت های جنوب اروپا و مصر ) . شوید دارای خواص متفاوتی می باشد .

در این مطلب از عطاری یک جم می خواهیم چندخطی را درباره ی شوید صحبت کنیم ، گیاهی که دارای خواص نسبتا خوبی است .

از مشخصات شوید می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- شوید گیاهی است با ارتفاعی نزدیک به 1 متر

2- ریشه ی شوید راست و مخروطی شکل می باشد و رنگ آن سفید است

3- میوه ی شوید بیضوی شکل ، مسطح و با طول و عرض 4 * 3 میلیمتر می باشد

4- رنگ شوید قهوه ای روشن است که در سطح آن برجستگیهایی به رنگ زرد و در کناره های آن ، لبه ی بال مانندی به رنگ زرد روشن قابل رؤیت است

قبل از اینکه سراغ خواص دارویی و درمانی شوید برویم ، بایستی درخصوص مضرات این گیاه بگوییم که مطابق نتایج و گفته ها و شنیده ها ، ضرر خاصی متوجه شوید نمی باشد و تقریبا می شود گفت که بدون ضرر است .

و اما خواص دارویی شوید :

برای بیان خواص دارویی شوید ، اول از همه سراغ تخم شوید خواهیم رفت که دارای خواص درمانی زیادی است .

از تخم شوید می توان به عنوان ضد تشنج ، ضد درد ، ضد گاز معده ، درمان کننده ی نفخ شکم ، ادرار آور و تقویت کننده ی معده استفاده کرد ؛ همچنین تخم شوید به عنوان اشتها آوری قوی نیز مورد مصرف قرار می گیرد و این خاصیت آن بیشتر به درد افرادی می خورد که اشتهای کمی دارند و لاغر می باشند .
علاوه بر اینها ، از تخم شوید می شود برای درمان ناراحتی های معده و بی خوابی نیز استفاده کرد ( ضمنا توصیه ای نیز به خانم های شیردهی که دارای شیر کم می باشند می کنیم : این افراد بهتر است برای زیاد شدن شیر خود ، حتما روزی چندبار از دم کرده ی تخم شوید استفاده کنند )

همچنین شوید دارای خواص دیگری نیز می باشد .

به عنوان مثال می توان از دم کرده ی شوید برای بیماران مبتلا به استفراغ شدید استفاده کرد ( استفراغ شدید به نوعی استفراغ گفته می شود که افراد مبتلا ، علاوه بر اینکه نمی توانند هیچ نوع غذایی را در معده ی خود نگه دارند ، قادر به نگهداری آب نیز نیستند )

بعلاوه دم کرده ی شوید ، برای درمان درد شدید و ورم معده نیز قابل استفاده است و می شود از آن به عنوان مسکنی قوی در این خصوص بهره برد و اثرات معجزه آسای آن را مشاهده کرد .

علاوه بر موارد بالا ، شاید جالب باشد که بدانید ، شوید برای حیوانات نیز دارویی مؤثر است و می شود از آن برای درمان دل درد حیوانات نیز استفاده کرد ( به عنوان مثال می توان برای درمان دل درد گوسفند و بز ، مقدار 30 گرم تخم شوید به آنها داد تا دل درد و احیانا نفخ معده ی آنها خوب شود . )

از آنجاییکه شوید در اکثر نقاط دنیا قابل پرورش می باشد ، پس طبیعتا بسیاری از مردم دنیا ، شوید را به عنوان دارویی گیاهی نیز می شناسند که در این بین ، چینی ها از این گیاه دارویی برای کمردردهایی استفاده می کنند که به علت انقباض عضلانی ایجاد شده اند .

مرتبط ها

قالب خبری