جدیدترین مطالب امروز

شوید از پیشکسوتان تاثیرگذار در طب سنتی ایران

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

شوید از پیشکسوتان تاثیرگذار در طب سنتی ایران

شوید از گیاهان قدیمی و تاثیرگذار طب سنتی ( طب ایرانی ) می باشد . از ساقه و گیاه شوید و همچنین تخم شوید استفاده های درمانی بسیار زیادی می توان کرد .

شوید از سبزی هایی است که به راحتی پاک شده و مورد مصرف قرار می گیرد ، این گیاه که تقریبا در تمامی نقاط قابل پرورش است ( به صورت مستقیم یا غیر مستقیم ) در بهار و تابستان مهمان خانه های ما می شود تا از خواص آن استفاده کنیم .

در هنگام خرید باید توجه داشته باشید که شوید سرسبز ، تازه و شاداب و البته بدون گل باشد ؛ گل شوید به صورت بیضی شکل و بسیار کوچک بوده و در بالای سر گیاه تجمع می کند ، هنگام خرید شوید توجه داشته باشید که گل ها کم باشند و به حداکثر رشد خود نرسیده باشند ( زیاد بزرگ نباشند ) .

امابشنوید از خواص شوید :

شوید از زمان های قدیم نقش پررنگی در طب سنتی ( طب ایرانی ) داشته و امروزه متاسفانه بدون آگاهی از طریقه ی مصرف شوید در درمان ناراحتی های مختلف ، تنها برای پخت برخی غذا ها از آن استفاده می شود . تخم شوید از جمله بخش های موثر شوید می باشد ، تخم شوید می تواند جایگزین خوبی برای نوشیدنی های گاز دار که به بدن آسیب می رسانند باشد زیرا بدن را تقویت کرده و نیرو می بخشد .

تخم شوید مقدار اندکی روغن هم در خود دارد برای بی خوابی درمان خوبی است و برای سلامت معده نیز توصیه می شود ، چون معده را تقویت می کند و باد شکم را نیز از بین می برد . علاوه بر کاربرد تخم شوید در درمان ناراحتی های معده ، از دم کرده ی گیاه شوید هم برای درد و ورم معده استفاده می شود که تاثیر سریع و مثبتی دارد ؛ همچنین خود گیاه دارای پتاسیم و آهن می باشد .

از دیگر خواص تخم شوید می توان به ادرار آور بودن ، ضد تشنج و اشتها آور بودن و همچنین کمک به زیاد شدن شیر مادران اشاره کرد . گیاه شوید و اجزاء آن از جمله تخم شوید در مورد خانم های باردار باید با احتیاط مصرف شود و یا اصلا مصرف نشود زیرا باعث از بین رفتن جنین می شود ( این به دلیل خاصیت قاعده آور بودن شوید است که در شرایطی خاص مانند بارداری به ضرر شخص می باشد ) ؛ اثر منفی شوید در مرد ها نیز پایین آوردن توان جنسی می باشد .

از ساقه و برگ شوید می توان برای پایین آوردن چربی خون استفاده کرد ، دم کرده ی گیاه شوید را برای افرادی که استفراغ شدید دارند می توان بکار برد ؛ گیاه شوید کبد را تقویت کرده و حتی در اکثر مواقع باعث ترمیم سلول های از دست رفته ی کبد می شود . کلسترول منفی خون را کاهش داده و در نتیجه برای قلب مفید واقع می شود .

تنها باید به خاطر داشته باشید که از این گیاه سودمند استفاده ی بی رویه نکنید زیرا باعث ایجاد حساسیت های پوستی شده و واکنش پوست نسبت به نور خورشید را بالا می برد .

مرتبط ها

قالب خبری