جدیدترین مطالب امروز

شستشوی میوه و سبزیجات با روشی واحد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

شستشوی میوه و سبزیجات با روشی واحد

یادگیری روش صحیح شستشوی میوه و سبزیجات و رعایت نکاتی ساده هنگام خرید آن ها ، باعث رسیدن منبعی سرشار از ویتامین و ضد سرطان به بدن می شود .

مطمئنا شما هم از روشهای معمول شستشوی میوه و سبزیجات اطلاع دارید و ما قصد گفتن مطلبی ماوراء تصورات شما را نداریم . تنها نکته ای که مهم است یادگیری روشی واحد و کامل ، به جای برخی از روشهای بعضا ناقص است .

به همین دلیل برای شستشوی میوه و سبزیجات توصیه می شود طبق این روش پیش بروید :

ابتدا میوه ها را به مدت بیست دقیقه در آب و کمی مایع ظرفشویی خیس کنید ( استفاده از نمک به جای مایع ظرفشویی چندان کارساز نیست و تاثیری در ضدعفونی کردن میوه ندارد ) .
سپس مدت زمانی را در نظر بگیرید و میوه ها را در آب خالی خیس کرده و آبکشی کنید .
توجه داشته باشید اگر میوه ی ریز خریداری کرده اید ( مانند انگور ، گیلاس و… ) و یا از سبزیجات ( کاهو ، سبزی خوردن و… ) استفاده می کنید ، یک مرحله در ابتدا اضافه دارید و آن این است که به مدت پانزده تا بیست دقیقه باید میوه یا سبزی خود را در آب خالی خیس کنید تا گِل و یا حشرات ریز آن خارج شوند ، بعد از آن می توانید بیست دقیقه با آب و مایع ظرفشویی میوه یا سبزی خود را شستشو دهید ( به این نکته هم توجه کنید که هنگام شستشوی سبزی و میوه های ریز در مرحله ی آخر ” آبکشی ” هم باید پانزده دقیقه به خیس خوردن میوه و سبزیجات اختصاص داده شود . )

میوه هایی مانند توت فرنگی و … را با این وسواس شستشو ندهید ، دو دقیقه خیس کردن آن ها در تشت آب و آبکشی ملایم آن ها کفایت می کند .

با همه ی این اوصاف یکی از اصلی ترین نکات در مصرف میوه و سبزیجات سالم ، یک مرحله قبل از شستشو یعنی خرید کردن است ، اولا سعی کنید به اندازه ی نیاز و تازه به تازه از سبزیجات و میوه ها استفاده کنید زیرا خرید به مقدار زیاد و نگهداری طولانی مدت باعث از بین رفتن ویتامین های آن ها می شود ، همچنین اگر مجبور به خرید به مقدار زیاد هستید مقداری از میوه ها را رسیده انتخاب کنید و مقداری را کال ! چراکه اکثر میوه ها بعد از چیده شدن هم به رشد ادامه می دهند و به مرور رسیده تر می شوند ، شما می توانید میوه های رسیده را در روزهای اول و تعدادی که کال خریداری کرده اید به مرور زمان و با رسیده تر شدن مصرف کنید .

ضمنا این نکته را هم به خاطر داشته باشید که جدا کردن قسمت های خراب میوه ها کمک شایانی به سالم ماندن قسمت های دیگر خود میوه و میوه های دیگر می کند .

کوتاه ولی کافی !

مرتبط ها

قالب خبری