جدیدترین مطالب امروز

شستشوی دست ها و مهم ترین نکات در مورد آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

شستشوی دست ها و مهم ترین نکات در مورد آن

شستشوی دست ها از مهم ترین روش های پیشگیری از انتقال عفونت ها و بیماری به بدن می باشد ، در روش اصولی خود باید یک دقیقه دست ها را با صابون شستشو داد .

اگر بدانید هدف از شستشوی دست ها دقیقا چیست ، احتمالا پاسخ بسیاری از سوالات خود را پیدا خواهید کرد . در دنیایی که محل زیست جانداران مختلفی از جمله میکروب است و ما روزانه با دست زدن به اجسام مقدار بسیارزیادی از آن ها را به دست خود انتقال می دهیم ، شستشوی دست ها باید چند ساعت یک مرتبه یا حداقل پیش از صرف وعده های غذایی انجام شود ، تا بتوان یکی از راه های انتقال عفونت و بیماری را که البته از مهم ترین روش های انتقال است تا حدودی کنترل کرد .

هنگامی که می خواهید اقدام به شستشوی دست ها نمایید ، انگشتر و یا زیورآلاتی را که مانع شستشوی حتی بخش کوچکی از دست می شوند را خارج کنید ( جداگانه این اجسام را شستشو دهید ) و خود را برای یک دقیقه شستشو آماده کنید .

ذکر مراحل فوق برای یادآوری و از قلم ننداختن بخشی هرچند کوچک است ، ابتدا دست هایتان را خیس کرده و مقداری مایع صابون بردارید ( و یا استفاده از صابون جامد ) ، بعد از ایجاد کف کافی برای شستشوی دست ها ( از طریق مالش دست ها ) ، کار اصلی را شروع می کنیم .

اینکه هنگام شستشوی دست ها از آب گرم استفاده می کنید یا آب سرد چندان تفاوتی ندارد اما برای پوست های خیلی حساس ، جهت جلوگیری از واکنش پوست به عامل های خارجی ، استفاده از آب سرد پیشنهاد می شود .

از کف و روی دست ها شروع کنید ، کف دست راست را به پشت دست چپ بمالید و این کار را برعکس نیز انجام دهید ، مراحل را با شتاب انجام ندهید ، به خاطر داشته باشید که حداقل زمان 1 دقیقه است . بعد از روی دست ها ، کف دست هایتان را در حالی که انگشت ها یکی در میان قرار گرفته اند به هم بمالید .

شستشوی دست ها باید کاملا دقیق باشد ، اینکه شما از صابون ضدباکتریایی استفاده کنید مفید که نمی باشد هیچ ، با تحقیقات اخیر ثابت شده است که ضرر هم دارد ، مهم روش درست شستشوی دست ها است .

انگشت ها را به صورت قلاب در هم بیندازید ، به شکلی که چهارتا انگشت دست راست به اسارت کف دست چپ دربیاید و بالعکس ، شست را نیز جداگانه شستشو دهید .

برای مرحله ی آخر شستشوی دست ها نیز می توانید تمام مراحل فوق را مجددا انجام دهید ، در برخی منابع تکرار 5 مرتبه مراحل ذکر شده برای رسیدن به حداقل زمان شستشوی دست ها پیشنهاد می شود

مرتبط ها

قالب خبری