جدیدترین مطالب امروز

شبدر قرمز و چگونگی مصرف این داروی گیاهی ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

شبدر قرمز و چگونگی مصرف این داروی گیاهی ؟

آیا به نحوه مصرف شبدر قرمز آشنایی دارید ؟ در ادامه اگر دوست داشته باشید ، میخواهیم درخصوص این داروی گیاهی و چگونگی مصرف آن صحبت کنیم .

شبدر قرمز گیاهی است علفی و چند ساله که در مناطق معتدله کره زمین می روید . در شرایط مساعد این گیاه هفت ساله است ولی در آب و هوای گرم فقط دو سال عمر می کند. ارتفاع شبدر قرمز بسیار کم است و بیشتر از ۱۵ سانتیمتر نمی شود. برگهای آن بیضی شکل و دراز و دارای سه برگچه است و بهمین علت در قرون وسطی مورد احترام مسیحیان بوده زیرا آنرا سمبل خداوند، مسیح و روح المقدس می دانستند.

از کدام قسمت های گیاه باید استفاده کرد ؟

* گل های آن: که معمولا عصاره ی گل های شبدر قرمز در فرم استاندارد به صورت قرص به کار می رود.
* برگ های شبدر قرمز نیز به عنوان سالاد و گل های آن به صورت چای استفاده می شود.

نحوه کاشت و برداشت شبدر قرمز :

بهترین خاک براى آن خاک نسبتاً سنگین و حاصلخیز است (PH=۶.۵-۷ یا کمى کمتر) به‌شرط آنکه زهکشى خاک خوب باشد. از شبدر هیبرید به خاک اسیدى مقاوم‌تر است.

مقدار بذر در هکتار براى کشت تنها (کشت اصلی) ۱۵-۱۰ کیلوگرم در هکتار است.

این گیاه باید قبل از رسیدن سرماى بهاره و پائیزه برداشت شود تا وقت کافى براى رشد و نمو دوباره داشته باشد. انواع شبدر قرمز یک چین (زودرس) و چندچین (دیررس) وجود دارد. انواع یک چین مقاوم به‌سرما مى‌باشند.

موارد استفاده و خواص شبدر قرمز :

* شبدر قرمز از گذشته های دور در چین، اروپا و روسیه برای درمان سنتی بسیاری از بیماری ها به کار می رفت. درمان بیماری هایی مثل آسم، بیماری های مزمن کبد و دستگاه گوارش، ناراحتی های چشمی و سوختگی از آن جمله بودند.
* اعتقاد بر این است که شبدر قرمز به تصفیه ی خون از طریق بهبود چرخه های تولید ادرار، مخاط و صفرا کمک می کند.
* پماد (مرهم) شبدر قرمز به طور سنتی برای درمان بیماری های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس به کار می رود.
* نمونه هایی نیز از استفاده از شبدر قرمز برای درمان سرفه های کوتاه مدت کودکان موجود است.
* شبدر قرمز یک منبع سرشار از ایزوفلاوون، فورمونکتین، بیوکانین A، دیادزین، جنیستین است که هورمون های طبیعی به شمار می روند.
* مکمل شبدر قرمز به صورت گسترده ای در دنیا برای درمان نشانگان یائسگی و همین طور برای حفظ سلامتی و شادابی بعد از یائسگی به کار می رود.
* آزمایشات کلینیکی نشان می دهد که عصاره شبدر قرمز می تواند برای درمان گر گرفتگی مرتبط با یائسگی مفید باشد.
* به علاوه می تواند برای زنانی که از درد سینه رنج می برند استفاده شود.
* مشخص شده که شبدر قرمز اثر مثبتی بر فشار خون بالا دارد.
* مدارک خوبی وجود دارد که شبدر قرمز می تواند به بهبود پوکی استخوان کمک کند.
* طبق آزمایشات کلینیکی شبدر قرمز ضرری برای بافت های رحم و سینه ندارد.
* به علاوه شبدر قرمز یک ترکیب هورمونی طبیعی است. شامل ویتامین های ضروری، مواد معدنی مثل کلسیم، کروم، نیاسین،فسفر، پتاسیم، تیامین، منیزیم و ویتامین C می باشد.
* ترکیبات گیاهی شبدر قرمز برای خانم ها مفید به نظر می رسد.

نحوه استفاده از شبدر قرمز :

اغلب گیاهان دارویی به صورت دم کرده مورد استفاده قرار می گیرند که شبدر قرمز هم از این قاعده مستثنی نیست. روش های مختلفی برای دم کردن شبدر قرمز وجود دارد اما در اینجا سعی داریم تا صحیح ترین دستور استفاده را برای شما قرار دهیم.

دم کرده : مقدر ۳۰ گرم گیاه خشک را در یک لیتر آبجوش ریخته و به مدت ۵ دقیقه دم کنید. مقدار مصرف آن یک فنجان سه بار در روز است .

جوشانده شبدر : مقدر ۵۰ گرم سرشاخه های گلدار شبدر قرمز را در مقدری شیر یا آّ ب ریخته و بگذارید مدتی بجوشد و پس از سردشدن بصورت ضماد روی پوست و یا قسمتهای دردناک بدن بگذارید.

عوارض و موارد منع مصرف شبدر قرمز :

منشاء اغلب داروها از گیاهان است، و همچنین گیاهان نیز از خواص دارویی متعددی برخوردار هستند. به همین دلیل استفاده غیر اصولی از گیاهان دارویی با عوارض متعددی همراه خواهد بود. مصرف شبدر قرمز با محدودیت هایی همراه است و لازم تا در صورت وجود این موارد از مصرف آن خودداری نمائید.

مقدار مصرف زیاد شبدر خطرناک است زیرا دارای اسید سیانیدریک می باشد ولی استفاده متعادل از آن هیچگونه خطری نداشته و بسیار مفید است.

اثرات جانبی شبدر قرمز بسیار کم و ضعیف است؛ زودرنجی، تغییرات در قاعدگی زنان و افزایش وزن از آن جمله است.

مصرف عصاره ی شبدر قرمز با داروهای رقیق کننده ی خون مثل وارفارین و درمان های هورمونی تداخل می کند، اما این مسئله هنوز به وسیله نتایج تجربی ثابت نشده است.

گرچه مدرکی برای نگرانی وجود ندارد، اما سفارش شده که عصاره شبدر قرمز در زنانی که سابقه ی سرطان سینه دارند، به کار نرود.

زنان باردار و شیرده نباید از شبدر قرمز استفاده کنند.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری