جدیدترین مطالب امروز

شاه پنگوئن بزرگترین گونه ی پنگوئن های قطب جنوب

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

شاه پنگوئن بزرگترین گونه ی پنگوئن های قطب جنوب

در روایتی دیگر از مستند یک جم ، سفری دوباره به قطب جنوب داشتیم و از سرمای طاقت فرسای مناطق سردسیر آن عبور کردیم تا به بزرگترین گونه ی پنگوئن ها دست یابیم . گونه ای با نام شاه پنگوئن .

پنگوئن ها ، انواع و گونه های مختلفی دارند که برخی از آنها مثل : پنگوئن وایتاها و یا پنگوئن جزایر چتهم منقرض شده اند و تعداد زیادتری از آنها مثل : پنگوئن‌ های منقاردراز ، پنگوئن آدلی ، پنگوئن ریش‌ خطی ، پنگوئن‌ های کاکل ‌دار کوچک ، پنگوئن ماکارونی ، پنگوئن راست‌ کاکل ، پنگوئن‌ های چشم‌ زرد و … هنوز در حال زیست هستند . همچنین در این بین پنگوئنی وجود دارد به نام شاه پنگوئن ، که بزرگترین گونه ی پنگوئن های قطب جنوب است .

قد شاه پنگوئن ، در حالت ایستاده به حدود یک متر می رسد و وزن آن چیزی در حدود 40 کیلوگرم است .
زیر پوست شاه پنگوئن ، لایه ی ضخیمی از چربی وجود دارد که به او کمک می کند تا زمستان های سخت قطب را تحمل کند . جاییکه درجه ی سرما حتی تا 60 درجه زیر صفر هم کاهش می یابد .

موفقیت پنگوئن ها در تولید مثل و تضمین بقای نسل ، بر کسی پوشیده نیست و با اینکه جزو دورافتاده ترین موجودات روی کره ی زمین هستند و با سخت ترین شرایط ، چه از نظر سرما و چه از نظر خطرات فراوان پیش رو و در عین حال بی دفاع بودن ، مواجه هستند ، ولی تولید مثلشان بسیار دقیق و حساب شده است .

ویژگی و خصوصیات باروری منحصر به فرد و عجیب پنگوئن ها ، در شاه پنگوئن هم مشاهده می شود . این پرنده های 1 متری ، در فروردین ماه هر سال ( دقیقا زمانی که فصل پاییز در قطب جنوب شروع می شود و زمستان نزدیک است ) ، دریا را که مملو از مواد غذایی است ترک می کنند و با لایه ی ضخیم چربی که انباشته کرده اند ، به استقبال سرمای سخت قطب جنوب ، بر روی یخ ها به حرکت در می آیند و به محض ورودشان به سطح زمین ، جفتگیری را آغاز می کنند ، آنهم علیرغم سرمای زیاد !!!

بعد از عملیات جفتگیری ، در ماههای اردیبهشت و خرداد ، پنگوئن ماده یک تخم می گذارد و بلافاصله آنرا تحویل پنگوئن نر می دهد و خودش به همراه دیگر ماده ها برای تهیه ی غذا به سفری قطبی رهسپار می شود . وظیفه ی شاه پنگوئن نر از اینجا شروع خواهد شد . او تخم را در میان پاهای پره دار خود که پر از رگهای خونی است و در نتیجه کاملا گرم است جای می دهد و از بالا نیز آنرا با کیسه ای که به منظور نگهداری از تخم در هر دو جنس وجود دارد می پوشاند ، با نظم و دقتی مثال زدنی !

با اینکه ممکن است تا زمان سر از تخم در آوردن جوجه پنگوئن ها ، خطرات گوناگونی ، مخصوصا از جانب پرنده های قطب جنوب ، تهدید جدی برای این جانداران محسوب شود ، ولی شاه پنگوئن ها یک لحظه هم از انجام وظیفه ی خود غافل نمی شوند و مانند یک سرباز از کودکان در راه خود محافظت می کنند .
این پرندگان حیرت انگیز و در رأس آنها شاه پنگوئن ها ، سرزمین های ناسازگاری را زیستگاه خود می کنند ، چراکه می خواهند به دور از جانداران درنده زندگی کنند . آنها این را به خوبی می دانند که هیچ کدام از دشمنان آنها ، توانایی مقاومت در برابر اینهمه سختی و آب و هوای فوق العاده سرد را ندارند . پس اصلا عجیب نیست که این موجودات زیرک را ، یکی از جانداران باهوش زمین نیز به حساب آوریم .

مرتبط ها

قالب خبری