شاه بلوط هندی را با خواص درمانی منحصربفرد بشناسید

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : سپتامبر 15, 2014
شاه بلوط هندی را با خواص درمانی منحصربفرد بشناسید

شاه بلوط هندی درختی مرتفع با میوه ی سفید پوشی است که از دانه تا پوست درخت آن سرشار از ویژگی های درمانی است ، از شاه بلوط هندی در صنعت نیز استفاده می شود .

شاه بلوط هندی از دیگر درختان مرتفع پر خاصیت ( مانند درخت اکالیپتوس ) است که بلندی آن به 25 تا 30 متر می رسد و تقریبا می توان گفت مخصوص مناطق کوهستانی است ولی در ایران با روش های مخصوصی کاشته و پرورش داده می شود . شاه بلوط هندی در هنگام رشد برگ ها و شاخه های خود را به صورت گسترده و وسیع در اطراف پراکنده می کند و اصطلاحا شکلی گنبدی به خود می گیرد .

گل های شاه بلوط هندی از نظر شکل ، با رنگ سفید و فرم خوشه ای رو به بالا ، سنبل را به خاطر می آورد ؛ هر خوشه تا 50 گل را در کنار هم جمع می کند . میوه ی شاه بلوط هندی در پوششی خار مانند به رنگ سبز پنهان شده ، که البته در زمان مناسب ، این پوشش خاردار خشک می شود و با تغییر رنگ و ترک برداشتن میوه را از خود خارج می کند ( این فرآیند معمولا در فصل پاییز اتفاق می افتد ) .

از برگ تا میوه ی شاه بلوط هندی ، همگی استفاده های درمانی می شود ، این برخلاف ادعای برخی از افراد است که بخش مورد استفاده ی شاه بلوط هندی را تنها دانه ی آن دانسته اند .

برگ شاه بلوط هندی را به صورت جوشانده برای پایین آوردن تب و بند آوردن اسهال می توان استفاده کرد ، همچنین از جوشانده ی این گیاه برای درمان بواسیر و ناراحتی های مربوط به پروستات می توان بهره برد ، جای شک نیست که این جوشانده برای سیاه سرفه نیز مفید واقع می شود ( اسکولوزید و ائسین موجود در شاه بلوط هندی باعث اثرات مثبت در درمان سیاه سرفه می شوند ) .

میوه ی شاه بلوط هندی نیز در صنعت پزشکی برای درمان ناراحتی های قلبی ، مشکلات مربوط به گردش خون ، ناراحتی های تنفسی و… کاربرد دارد ، برای این منظور محتویات موجود در میوه را ( نظیر تانن ، ساپونین و… ) جدا کرده و با انجام فعالیت های مختلف از میوه ی شاه بلوط هندی در صنعت پزشکی بهره می برند .

و اما دانه و پوست درخت شاه بلوط هندی ، همانطور که گفتیم از تمام اجزای شاه بلوط هندی در موارد مختلف می توان استفاده کرد ، دانه ی شاه بلوط هندی حاوی نوعی روغن است که در درمان روماتیسم نقش بسزایی دارد ، با خارج کردن این روغن از دانه ی شاه بلوط هندی می توان از تاثیر شفابخش آن بهره مند شد .

از پوست درخت شاه بلوط هندی می توان چای ( جهت درمان ناراحتی های مربوط به دستگاه گوارش و… ) تهیه کرد ، همچنین از میوه ی شاه بلوط هندی برای تهیه ی مواد شوینده و حتی مواد مورد استفاده در کپسول های آتش نشانی ( به منظور ایجاد کف ) استفاده می شود .

در پایان لازم است یادآور شویم که مصرف خودسرانه ی از فرآورده های شاه بلوط هندی می تواند باعث ایجاد حساسیت یا ناراحتی های دیگر شود ، مصرف شاه بلوط هندی نیز برای کودکان و خانم های شیرده یا باردار توصیه نمی شود .

اشتراک گذاری این مطلب در :