شاخص توده بدنی میزان اهمیت و چگونگی محاسبه آن ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آوریل 22, 2018
شاخص توده بدنی میزان اهمیت و چگونگی محاسبه آن ؟

آیا با واژه ای تحت عنوان شاخص توده بدنی آشنایی دارید ؟ از اهمیت آن تا چه میزان مطلعید ؟ روش محاسبه این شاخص را میدانید ؟ همراه ما باشید تا بیشتر با BMI آشنا شوید .

شاخص توده بدنی یا همان BMI یک راه خوب برای بررسی وزن شما است و مشخص می کند وزنتان در محدوده سالم قرار دارد یا خیر ؟ در واقع این شاخص ، ماشین حساب وزن سالم است.

شاخص توده بدنی میزان چاقی را اندازه گیری نمی‌ کند بلکه ابزاری مناسب است تا سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود. این شاخص در بین سال‌های ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ توسط آدولف کوتله دانشمند بلژیکی ابداع شد.

محاسبه شاخص توده بدنی برای بزرگسالان ، شامل میزان اندازه گیری وزن و قد است در حالی که در کودکان دو سال به بالا این اندازه گیری شامل قد، سن و جنس می شود.

اگر BMI شما بالاتر از محدوده سالم باشد، شما در معرض خطر ابتلا به مشکلات سلامتی جدی مرتبط با اضافه وزن هستید ؛ این مشکلات عبارتند از دیابت نوع 2 ، بیماری های قلبی ، سرطانهای مختلف.

شاخص توده بدنی بهترین راه ارزیابی وزن بزرگسالان و کودکان بالای دو سال است. برخی بزرگسالان با حجم زیادی از عضلات، ممکن است شاخص توده بدنی بالاتر از حد سالم داشته باشند. به عنوان مثال بازیکنان حرفه ای ممکن است حتی با وجود میزان ناچیز چربی در بدن، از نظر شاخص توده بدن چاق محسوب شوند.

عدد 18.5 و شاخص توده بدنی زیر این عدد به این معنی است که شما کم وزن هستید. کم وزنی شما ممکن است به دلایل مختلفی باشد و برای مشخص کردن علت، باید از پزشک مشاوره بگیرید.

شاخص بین 18.5 تا 24.9 نشان دهنده محدوده سالم وزن است. یعنی شما متناسب با قدتان وزن مناسبی دارید. البته هنوز هم مهم است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل در کنار فعالیت های بدنی در زندگی روزمره داشته باشید تا این وزن حفظ شود.

نمره 25 یا بیشتر به این معنی است که شما دچار اضافه وزن هستید. وزن بیش از حد می تواند شما را در معرض بیماری های قلبی ، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار دهد.

شاخص توده بدنی 30 یا بیشتر به این معنی است که شما چاق محسوب می شوید. چاق بودن نیز مضرات بهداشتی مرتبط با اضافه وزن را به همراه دارد.

چطور شاخص توده بدنی را محاسبه کنیم ؟

برای محاسبه شاخص توده بدنی ( BMI ) می ‌توانید وزن‌‌ تان را بر حسب کیلوگرم بر قدتان بر حسب متر تقسیم کنید و عدد حاصل را دوباره بر عدد قدتان بر حسب متر تقسیم کنید یا به عبارت دیگر وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور عدد قد به متر.

اهمیت از دست دادن وزن : برای بسیاری از بزرگسالان که دارای اضافه وزن هستند و یا چاق محسوب می شوند، از دست دادن حتی کمی وزن خواص بهداشتی خود را دارد. کاهش وزن علاوه بر کاهش خطر بیماری های یاد شده، می تواند درد مفاصل و کمر را بهبود بخشد.

برای شروع می توانید میزان کالری از طریق مواد غذایی را محاسبه کرده و به حداقل برسانید. ترکیب این اقدام به علاوه شروع یک فعالیت بدنی مناسب راه خوبی برای کاهش وزن است. میزان فعالیت فیزیکی در روز بسته به سن فرد متفاوت است. افراد بین 19 تا 64 سال باید حداقل در هفته 150 دقیقه ورزش های هوازی و ایروبیک را با شدت متوسط انجام دهند. بزرگسالانی که اضافه وزن دارند، به احتمال زیاد نیاز به مدت بیشتری برای کاهش وزن دارند.

منبع : آوای سلامت

اشتراک گذاری این مطلب در :