جدیدترین مطالب امروز

سی و سومین جشنواره فیلم فجر به سومین روز خود رسید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : گوناگون

سی و سومین جشنواره فیلم فجر به سومین روز خود رسید

امروز هم مانند دو روز گذشته ، اتفاقات زیادی از برگزاری و حواشی سی و سومین جشنواره فیلم فجر از برج میلاد به گوش می رسید .

در همین ابتدا بایستی عنوان کنیم که 6 اثر در سومین روز کاری سی و سومین جشنواره فیلم فجر در بخش‌ های سودای سیمرغ، نگاه نو، مستند و هنر و تجربه به نمایش در خواهند آمد که با عناوین : مرگ ماهی ، بختک ، احتمال باران اسیدی ، تگرگ و آفتاب ، شکاف ، جزیره رنگین به روی پرده میروند .

و اما برحسب اتفاق ، تلاقی سه عدد 3 با هم که بیان کننده ی سومین روز از سی و سومین جشنواره ی بین المللی فیلم فجر هستند یک خبر مهم را نیز ایجاد کرد و آن بی سابقه بودن آرای مردمی در سه روز ابتدایی جشنواره فیلم فجر امسال بود .
سید محسن هاشمی ( مدیر اجرایی ستاد برگزاری رأی تماشاگران سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر ) گفت: با توجه به پشت سر گذاشتن روزهای ابتدایی جشنواره، آرای مردمی نسبت به سال های گذشته بی سابقه بوده است و این امر اتفاق خوشایندی است، که به گفته ی وی با اشاره به گذشت دو روز از آغاز جشنواره سی و سوم : تا به امروز ۲۰ هزار و ۷۲۲ برگ رأی از سوی تماشاگران دریافت شده است .

از آنجاییکه بازار اهدای اکران فیلم در سی و سومین جشنواره فیلم فجر داغ شده است و برخی از کارگردانان ، اکران یک روزه ی ساخته های خود را به پیشکسوتان خود تقدیم میکنند ، سید روح الله حجازی کارگردان فیلم ” مرگ ماهی ” نیز در نشست رسانه ای فیلمش، اکران امروز اثر خود را به علی حاتمی و رسول ملاقلی پور تقدیم کرد و گفت: این فیلم در ادامه فیلم های قبلی‌ام است، اما به دنبال تجربه ی دیگری در این زمینه بودم.

همچنین اکران این فیلم ( ” مرگ ماهی ” به کارگردانی سید روح الله حجازی ) با استقبال اهالی سینما نیز رو به رو شد که در این بین چهره‌ های شاخصی مانند: ابراهیم حاتمی ‌کیا، کمال تبریزی، محمدمهدی عسگرپور، سیدرضا میرکریمی، همایون اسعدیان، پرویز پرستویی، حمید فرخ‌ نژاد، مهتاب کرامتی، بهنوش طباطبایی، امیر جعفری، لیلا حاتمی، بهروز افخمی، آزاده نامداری، سیدمحمود رضوی، مصطفی کیایی و… حضور داشتند.
و در نشست رسانه‌ ای این فیلم هم، لیلا حاتمی و امیر جعفری که همسرشان در ” مرگ ماهی ” ایفای نقش کرده‌ اند، نیز حضور داشتند.

از دیگر اتفاقات این روز ، نقل قولی از مجيد فولادوند ( مدیر پردیس کیان ) بود که در صحبتهای خود یادآور شد : مردم انتظار دارند عوامل فیلم در همه ی سینماها به خصوص سينماهاي جنوب تهران حضور بيشتري داشته باشند و از نزديك با مردم به گفت و گو بنشينند.
او همچنین به گفته های خود این جمله را هم اضافه کرد که امسال فعالیت ها برای امور مربوط به جشنواره از جدیت بیشتری برخوردار بود و تاكيد كرد که شاهد ارتقاي كيفي در بخش سخت افزاري جشنواره سي و سوم هستيم.

یک آمار قابل توجه هم در سومین روز سی و سومین جشنواره فیلم فجر به چشم خورد و طی آن پرمخاطب ترین های دو روز اول جشنواره امسال معرفی شدند که به گفته ی محمدرضا فرجی ( مدیر امور سینماهای جشنواره فیلم فجر ) سه فیلم : ” عصر یخبندان ” ، ” ایران برگر ” و ” رخ دیوانه ” پرمخاطب ‌ترین‌های دو روز اول بودند .

همچنین در ادامه ی گذر زمان در سومین روز جشنواره ، علیرضا رضاداد ( دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر ) ، ظهر امروز ( ۱۴ بهمن ‌ماه ) از بخش‌ های مختلف ستاد برگزاری و همچنین بخش‌های مربوط به فعالیت خبرنگاران رسانه ‌ها دیدن کرد.
او در این بازدیدها که از اتاق خبر جشنواره فجر آغاز شد، ضمن خسته نباشید به خبرنگاران، دبیران و مدیران اهالی رسانه‌ های حاضر در برج میلاد، با آن‌ها به گفت‌وگو نیز نشست.

و اما نقل قولی دیگر از محمدرضا لطفی، کارگردان ” روایت ناپدید شدن مریم ” : اتفاق خوبی که امسال رخ داد، راه یافتن فیلم های تجربی و مستند به طبقه ی همکف سالن برج میلاد است.

لطفی در گفت و گویی گفت : متاسفانه هنر و تجربه ، سال گذشته در شرایط مساعدی به نمایش عمومی نرسید، اما در دوره ی سی و سوم فیلم فجر ، شاهد نمایش مناسب این آثار هستیم.
همچنین این کارگردان جوان سینما اظهار کرد : اکران فیلم های هنر و تجربه با توجه به تجربیات حاصل از نمایش این نوع آثار در دوره ی قبل روند بهتری پیدا کرده و آثار هنر و تجربه و مستند در شرایطی عادلانه با دیگر فیلم های سینمایی به نمایش در می آیند.
وی با تأکید بر حرکت یک گام رو به جلوی جشنواره فیلم فجر تصریح کرد : امیدوارم این حرکت ادامه داشته باشد و در سال آینده ، سانس های بهتری را برای بخش هنر و تجربه درنظر بگیرند.
او در ادامه ی صحبتهایش حضور بخش هنر و تجربه در جشنواره فیلم فجر را ضروری دانست و گفت : مهم ترین بخش جشنواره ، هنر و تجربه است و این فیلم ها به سینما جهت می دهند و ایده های نو همیشه در فیلم های هنر و تجربه مطرح می شوند.

در آخر هم چند کلامی را میهمان بابک حمیدیان ، یکی از بازیگران پرکار سینمای این روزها هستیم .

بابک حمیدیان که در روز سوم جشنواره با دو فیلم ” مرگ ماهی ” و ” شکاف ” در برج میلاد حضور داشت، در رابطه با ویژگی فیلمنامه ی ” مرگ ماهی ” گفت : فیلمنامه ی این فیلم در بافت، فیلمنامه ی خوب و دقیقی دارد. البته اینکه فیلمنامه چقدر در مرحله ی ساخت به همان شکل پیش رفته را مردم و منتقدان باید بگویند.
او خاطرنشان کرد : امیدوارم با ” مرگ ماهی ” روح‌ الله حجازی به آرزوهای خودش نزدیک شده باشد.
من در این فیلم ردپای بزرگ یا به عبارتی منطق فردی ندارم و دلیلش این بود که یک خانواده بودیم. تنها سعی کردم مثل بازیگران دیگر کارم را درست انجام بدهم.
حمیدیان درباره بازی در کنار بازیگران دیگر این فیلم هم اظهار کرد : ما در پیش تولید تمرین های زیاد روخوانی داشتیم و در مرحله ی فیلمبرداری ، با پازل دقیقی که آقای حجازی چیده بود، از روز قبل می دانستیم که فردا باید چه حسی داشته باشیم و در کجا باید بازی کنیم.
به گفته ‌ی بابک حمیدیان ، او به غیر از بازی در ” مرگ ماهی ” ، در آثار دیگری همچون ” شکاف ” ساخته ی کیارش اسدی زاده ، ” من دیگو مارادونا هستم ” به کارگردانی بهرام توکلی ، ” اعترافات ذهن خطرناک من ” کار هومن سیدی و همچنین ” روباه ” از ساخته های بهروز افخمی نیز بازی کرده است.

مرتبط ها

قالب خبری