جدیدترین مطالب امروز

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر و آغاز رقابت

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : گوناگون

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر و آغاز رقابت

امروز به طور رسمی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر کلید خورد تا به رسم دوره های پیشین، شاهد آغاز رقابت میان اهالی سینما باشیم. رقابتی 10روزه و نفس گیر

آغاز سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با اخبار و رویدادهای خوبی همراه بود که بار دیگر روحیه ی احترام به پیشکسوتان و استادان عرصه ی سینما را زنده کرد .

امسال با تقدیر و نکوداشت دو چهره ی سینمایی و هنری کلید خورد و از استادان بزرگ این عرصه ، محمدعلی کشاورز و همچنین حسین جعفریان تقدیر به عمل آمد .

بی شک بازی های به یاد ماندنی استاد کشاورز بر کسی پوشیده نیست و اکثر ایرانی ها برای یکبار هم که شده با بازی های این هنرمند بزرگ در فیلم و سریالهای تمام ایرانی آشنایی دارند ، ولی ممکن است کسانی که شناخت زیادی نسبت به اهالی سینما نداشته باشند با حسین جعفریان ، آشنایی کاملی نداشته باشند و به همین جهت بیوگرافی مختصری را با زبان یک جم از این هنرمند بزرگ بازگو میکنیم .
” حسین جعفریان فیلمبردار سینماست که تحصیلاتش را در همین رشته در مدرسه عالی تلویزیون و سینما آغاز کرد و توانست در رشته سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک فارغ‌ التحصیل شود. او زاده ی تهران و متولد 1323 میباشد .
حسین جعفریان کار خود را با فیلمبرداری در تلویزیون شروع کرد و همچنین در کارگردانی نیز ایفای نقش نمود . او در ادامه ی راه به سمت فیلمبرداری و فیلمنامه نویسی رسید و کار خود را در این عرصه ادامه داد و در این مدت فیلم های زیادی نیز کار کرد و شاید نکته ی جالب توجه راجع به این هنرمند گرانقدر این باشد که در این بین توانست در کارنامه ی خود ، کارگردانی مستندهای تلویزیونی را نیز داشته باشد . ”

و اما دیگر اخبار نخستین روز سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر را با معرفی اولین فیلم اکرانی جشنواره ادامه میدهیم :

” قول ” عنوان فیلمی به کارگردانی محمدعلی طالبی بود که در نخستین روز جشنواره ساعت 10 صبح در سالن اصلی برج میلاد به نمایش درآمد .

ماجرای یک تیتر : ” بازغی : جشنواره با حضور جوان ‌ها پویا می‌ شود ” این تیتر خبری سایت رسمی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر بود که صحبتهای پژمان بازغی را بازگو میکرد .

پژمان بازغی با بیان اینکه امسال با فیلم ” ناهید ” به کارگردانی آیدا پناهنده و تهیه کنندگی بیژن امکانیان در جشنواره سی و سوم فیلم فجر حضور دارد، بیان کرد : متاسفانه این فیلم امسال در بخش سودای سیمرغ حضور ندارد و بازیگری در فیلم‌ های اول نیز توسط داوران دیده نمی ‌شود.
وی با تاکید بر اینکه فیلم اولی‌ ها ، آثاری حرفه‌ ای می ‌سازند، خاطرنشان کرد : بهتر است در جشنواره ی سال آینده برنامه ‌ریزی به شکلی انجام شود تا این فیلم‌ ها هم بهتر دیده شوند و کارگردان های تازه ‌کار دلسرد نشوند.

همچنین هایده صفی‌ یاری تیتر دیگری از اخبار نخستین روز برگزاری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر را به خود اختصاص داد و این جشنواره را از جهاتی به دید و بازدیدهای نوروز تشبیه کرد و گفت : جشنواره ی فجر یادآور دید و بازدیدهای نوروز است .

او همچنین ادامه داد : سينماى ايران اين روزها منتظر گشاده‌ رويی و محبتى است تا فضايی ايجاد كند كه پيشكسوتان ، جوانان و تك تك سينماگران با هر نوع نگرش و تفكرى كنارهم قرار گيرند.
صفی یاری که یکی از پرکارترین تدوینگران جشنواره سی و سوم است ، گفت : به نظرم هر كدام از فيلم ‌هایی كه تدوين كرده‌ ام ويژگی های قابل تحسين و تاملی دارند و من به موفقيت آنها بسيار اميدوارم .
این تدوینگر در پایان صحبتهایش اظهار کرد : از آنجاییکه در روزگار قديم وقتی به ديد و بازديد مى رفتيم ، بزرگ هاى فاميل با گشاده ‌رويی پذيرای مهمان ها می ‌شدند و برايشان سن و سال فرقى نداشت و اين ديد و بازديدها بسترى برای پایان جنگ هاى فاميلى و تبدیل نفرت به عشق می ‌شد ، اظهار امیدواری کرد که جشنواره فجر که نوروز سینمای ایران است نیز همین ویژگی را داشته باشد .

در گوشه ای دیگر ، محسن کیایی که چندوقت پیش در سریال پرده نشین در نقش طلبه و پسر مهران رجبی ایفای نقش میکرد و در سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز ، در فیلم ” عصر یخبندان ” به کارگردانی مصطفی کیایی بازی میکند ، در گفت و گویی به نگاه تازه ای که جوان ها میتوانند به جشنواره بیاورند اشاره داشت و گفت : سینما هم مانند فوتبال که در آن جوان گرایی اتفاق می افتد، به نگاه و ایده ی جوان ها نیاز دارد تا لحن و ریتم آن تغییر کند .

این بازیگر با تاکید بر حضور جوان ها در سینما یادآور شد : وقتی جوان ها وارد سینما می شوند ، نگاه و روح تازه ای وارد کار می کنند . آنها می توانند در لحن سینما تغییراتی ایجاد کنند و این اتفاق خوبی است ، ضمن اینکه حضور جوان ترها حال و هوا و ریتم جشنواره را عوض می کند.
او همچنین چند کلامی هم درباره مضمون ” عصر یخبندان ” صحبت کرد و با اشاره به اینکه این فیلم درباره معضل مواد مخدر شیشه است، گفت : عصر یخبندان به مسائل و موضوعات ناشی از مصرف شیشه می پردازد به گونه ای که نوع روایت و داستان این فیلم، با دیگر فیلم ها متفاوت است و نگاهی جدی در این حوزه دارد.

مرتبط ها

قالب خبری