جدیدترین مطالب امروز

سیگار دشمن خاموش تمام اعضای خانواده

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

سیگار دشمن خاموش تمام اعضای خانواده

از مضرات سیگار زیاد می دانید اما آیا سیگار تنها دشمن شخص مصرف کننده است ؟ خیر ! سیگار دشمن خاموش تمام اعضای خانواده ، به خصوص کودکان است .

منع افراد از کشیدن سیگار و سخنرانی در خصوص مضرات آن دیگر امری کلیشه ای است ، شاید اگر تشویقی پیرامون این موضوع صورت بگیرد نتیجه ای بهتر داشته باشد !

می خواهیم بدانیم چرا یک شخص با آگاهی از زیان های سیگار ، باز هم خود را پایبند آن نگاه می دارد و اینکه آیا شخص مصرف کننده تنها به خود آسیب می رساند یا خیر ؟ در انتها نیز برای آن دسته از عزیزانی که خواهان ترک این مار گزنده هستند و نیاز به تشویق و راهکار دارند چند نکته ی کاربردی را ارائه خواهیم داد .

اگر خداوند جزای کار زشت ما را همان لحظه که مرتکب خطایی شده ایم میداد ، شاید پرهیز از خطا هم بیشتر میشد . دور پنداشتن سزای عمل و امید به بخشش پروردگار خود دو عامل اصلی در تکرار یک گناه هستند ؛ یک شخص سیگاری نیز با اینکه می داند سیگار برای سلامت او مضر است ، به دلیل اینکه بیماری هایی که در کمین او هستند را دور از خود می بیند و همچنین با این استدلال که عمر دست خداوند است و زنده بودن در آن بازه ی زمانی حتمی نیست خود را اسیر این ماده مخدر نگه می دارد .

پا فشاری بر سر این عادت غلط بر دیگر افراد خانواده و یا تمام اشخاصی که با فرد سیگاری در تماس هستند تاثیر سوء می گذارد ، چراکه شخص سیگاری را می توان در گروه مصرف کننده ی نوع اول قرار داد ، افرادی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند را در گروه مصرف کننده ی نوع دوم و کودکان ( که معمولا در حین مصرف سیگار سعی می شود در محیط حضور نداشته باشند ) یا اقوام و دوستان که در فضایی با اشیاء آلوده به دود سیگار ( پرده ، دیوارها و… ) قرار می گیرند را در گروه مصرف کننده ی توع سوم قرار داد .

از نظر روانشناسی ، آسیب شناسی اشخاصی که به سمت مصرف دخانیات می روند جای بحث فراوان دارد که مجال پرداختن به آن در این مطلب نیست . اما چه راه هایی را می توان به افرادی که خواهان ترک سیگار هستند پیشنهاد کرد ؟

1- مارک سیگار خود را عوض کنید ، معمولا افراد از یک نوع مارک یا نهایتا دو نوع که به آن عادت کرده اند مصرف می کنند ، مارک سیگار خود را ترجیحا به نوعی که اصلا دوست ندارید تغییر دهید ؛ با این کار حتی ممکن است یک نخ سیگار را به انتها نرسیده خاموش کنید .

2- از کبریت های خانواده برای روشن کردن سیگارتان استفاده کنید ، با این کار اولا از نمایی که قوطی کبریت در جیبتان دارد ناراضی هستید ، همچنین در معابر پر رفت و آمد و… احتمالا خجالت می کشید جعبه کبریتی به آن بزرگی را به دست بگیرید ، دشوار بودن استفاده از کبریت به جای فندک و آلرژی بعضی اشخاص به بوی کبریت سوخته هم که به کنار .

3- سعی کنید به محض باز کردن یک پاکت ، چند نخ سیگار را دور بیندازید ، با این کار رفته رفته بدون اینکه چندان به شما فشار بیاید از تعداد نخ هایتان کم کرده اید .

ترک کردن سیگار کاری سخت است که اراده ی قوی می خواهد ، اگر الان این سم خطرناک را کنار نگذارید هر چند سال ها بعد اما عواقب سختی را از جانب آن پذیرا خواهید شد !

مرتبط ها

قالب خبری