سیگار ابزار ژست گیری برخی از نوجوانان

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آوریل 10, 2015
سیگار ابزار ژست گیری برخی از نوجوانان

چند سالی هست که در جامعه ی ما هم ، مانند خیلی از کشورهای جهان ، سیگار و سیگار کشیدن رواج بیشتری یافته است ، طوریکه با کمال تأسف ، حتی دست نوجوانان هم دیده می شود !

همگی می دانیم که سیگار و به طور کلی دخانیات ، یار دیرینه ی خیلی از افراد جهان است و همگان با آن آشنایی دارند و همین یار آشنا با اینکه بیش از 70 نوع سرطان و بیماری را در خود جای داده است ، وسیله ای شده برای آرامش یافتن ، پرکردن تنهایی ، دور کردن افکار ناخوشایند و … .

این قضیه زمانی حادتر می شود که سیگار ، یک نقش دیگر را هم بازی کند . نقشی که خیلی وقت نیست عهده دارش شده ، ولی انگار که در آن خوش درخشیده است و آن ، ابزار ژست گیری برای برخی از افراد و به خصوص نوجوانان است ، کسانی که اعتماد به نفس می گیرند از گرفتن سیگار در دستشان و یا کشیدن سیگار !!!

اکثر نوجوانانی که متأسفانه سیگار را ابزار ژست خود کرده اند ، دارای مشکلات روحی و شخصیتی متعددی می باشند که دست به دامان این وسیله شده اند و خیلی از آنها با اینکه از مضررات آن هم آگاهی دارند ولی حاضر شده اند که مضرراتش را به جان بخرند تا بتوانند مشکلات روحی و چه بسا عدم اعتماد به نفس خود را از بین ببرند و حس بزرگ بودن را در خود تقویت کنند .

اما آیا واقعا با ژست سیگار و سیگاری شدن ، افراد بزرگ خواهند شد ؟؟!!!

به طور قطعی نمی توان گفت که واقعا مشکل کار کجاست که برخی از نوجوانان طرز تفکری اینچنینی دارند که سیگار را ناجی خود می دانند ، زیرا ممکن است هر نوجوانی که به این عمل دست می زند ، منطق و طرز تفکر و دلیل متفاوتی نسبت به دیگر هم سن و سالانش داشته باشد ، ولی چیزی که مسلم است این است که اگر از سوی کارشناسان این حوزه فکر اساسی برای حل این معضل نشود ، دور نیست که در سال های آینده شاهد ایرانی باشیم با افراد بسیار زیادی که به دخانیات و سیگار به عنوان ژست شخصیتی خود نگاه می کنند . همین نوجوانانی که در آینده ، نسل های بزرگ این سرزمین را تشکیل می دهند . کم نیستند جوانان و نوجوانانی که در همین عصر حاضر بهترین تفریح و دورهمی های مجردی خود را رفتن به سفره خانه و چای خانه و کشیدن قلیان می دانند !

شاید بهتر باشد قبل از چاره جویی برای نوجوانانی که این مشکل را دارند ، آموزشهایی برای خانواده ها ترتیب داده شود که آگاهی لازم ، روشهای برخورد و جلوگیری از این مشکلات و … را به پدر و مادرها بیاموزد تا لااقل از یک جایی از رشد این مشکل جلوگیری شود و بعد به کمک همین پدر و مادرها تدابیری اندیشیده شود که مبتلایان به این افکار بیمار هم معالجه شوند و به روزهای شاد و سالم خود برگردند .

اشتراک گذاری این مطلب در :