سینوزیت از علایم این بیماری تا روش های درمانی متعدد آن

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : سپتامبر 2, 2016
سینوزیت از علایم این بیماری تا روش های درمانی متعدد آن

در این مقاله از بخش پزشک خانواده یک جم ، به معرفی بیماری سینوزیت خواهیم پرداخت ؛ علایم آن را بازگو می کنیم و روشهای درمانی این بیماری را می شناسیم .

در ابتدا شاید بد نباشد که تعریف کوتاهی از بیماری سینوزیت بیان کنیم :

به التهاب و تورم بافت پوشاننده ی سینوس ها ، سینوزیت گفته می شود ؛ این سینوس ها ، معمولا با هوا پر شده اند ، اما وقتی که از مایع پر می شوند ، میکروب ( باکتری ، ویروس و قارچ ) در آن رشد می کند و با مسدود کردن سینوس ها باعث عفونت آن ها می شود .

از جمله عوامل مسدود کننده ی سینوس ها می توان به : 1- سرماخوردگی ، 2- رینیت آلرژیک یا تورم مخاط بینی ، 3- پولیپ بینی ، 4- انحراف استخوان بینی که در سوراخ های بینی تغییر ایجاد می کند اشاره داشت .

اگر بخواهیم برای سینوزیت ، تنوع درمانی در نظر بگیریم ، می توان دو نوع حاد و مزمن را نام برد که در ادامه توضیحات مختصری درخصوص این دو سینوزیت خواهید خواند :

1- سینوزیت حاد :

این سینوزیت ، علائمی مثل سرماخوردگی دارد و با آبریزش و گرفتگی بینی و درد ناگهانی صورت شروع می شود ( علائم این نوع از سینوزیت ، معمولا کمتر از ۴ هفته طول می کشد . )
از علائم سینوزیت حاد می توان : درد و فشار در صورت ، گرفتگی و انسداد بینی ، ترشحات غلیظ زرد و سبز و آبریزش بینی ، سرفه و احتقان ، کر بویی یا کاهش بویایی ، تب ، بوی بد دهان ، کوفتگی و خستگی و دندان دردهای طولانی را نام برد .
( لازم به ذکر است که در این نوع از سینوزیت ، شروع تا بهبود بیماری ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد . )

2- سینوزیت مزمن :

از علائم این بیماری ، التهاب است که بیشتر از ۸ هفته طول می کشد ، اما به طور کلی علائم این نوع سینوزیت هم بسیار شبیه به سینوزیت حاد است و این علائم بیش از سه ماه به طول می انجامد ؛ این علائم شامل احساس پیری در صورت ، انسداد بینی ، چرک در سوراخ های بینی ، تب ، ترشح و آبریزش بینی ، سردرد ، بوی بد دهان ، خستگی و دندان درد هستند .

الهام گرفته از مریض خونه

اشتراک گذاری این مطلب در :