جدیدترین مطالب امروز

سیلی مارین و تأثیر آن در درمان بیماری های کبد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

سیلی مارین و تأثیر آن در درمان بیماری های کبد

سیلی مارین یا همان گیاه خارمریم یکی دیگر از انواع گیاهان دارویی می باشد که در این مقاله درخصوص آن توضیحاتی را ارائه میکنیم و از تأثیر آن در درمان بیماریهای کبدی میگوییم .

گیاه خارمریم  که نام اصلی آن سیلی مارین است گیاهی گلدار از خانواده « گل ستاره‌ای ‌» هاست. این گیاه  خود به خود در بیابان های ایران  در می آید . اسم دیگر این گیاه ماریتیغال و خار علیص و به عربی عکوب است.

خواص درمانی سیلی مارین :

هزاران سال است که گیاه سیلی مارین برای رفع مشکلات کبدی استفاده می‌شود و ثابت کرده است که در درمان کبد بسیار مؤثر است.

گیاه سیلی مارین حاوی فلاونوئید است که یکی از بهترین آنتی‌اکسیدان‌ها برای سم زدایی از کبد است. همچنین به استحکام دیواره سلول‌های کبد، تحریک سنتز پروتئین کمک می‌کند و سبب ترمیم سریعتر بافت آسیب دیده کبدی می‌شود.

گیاه سیلی مارین برای درمان سیروز کبدی، هپاتیت حاد، سیروز الکلی و کبد چرب الکلی و غیر الکلی، حساسیت کبدی به سموم محیطی و ناراحتی‌های دیگر کبدی بکار می‌رود.

فواید دیگر گیاه سیلی مارین عبارتند از :

پایین آوردن کلسترول و در نتیجه مفید بودن برای قلب : با کاهش LDL (کلسترول بد) خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌ دهد. البته مطالعات فقط درمورد بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت انجام شده است. زیرا افراد مبتلا به دیابت معمولاً کلسترول بالایی دارند.

کاهش رشد سلول‌های سرطانی در بیشتر نقاط بدن

کمک به درمان آلزایمر

کند کردن روند پیری به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان فراوان در گیاه سیلی مارین :

موازنه سطح قند خون : تحقیقات پزشکی نشان داده است که این گیاه در بهبود دیابت مؤثر است. مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از این گیاه سطح قند خون و کلسترول را در بیماران دیابت نوع 2 کاهش داده است. علاوه بر این مقاومت به انسولین که ویژگی کلیدی دیابت نوع 2 است با استفاده از این گیاه کاهش می‌یابد.

کاهش حملات گُرگرفتگی و نشانه‌های دیگر مربوط به یائسگی

بهبود گوارش و سلامتی روده‌ها

کاهش آسیب سلولی در اثر سرطان یا شیمی درمانی

عوارض جانبی سیلی مارین :

استفاده از این گیاه دارویی معمولاً عوارض جانبی ندارد، فقط در بعضی از موارد فرد نیاز بیشتری به استفاده از دستشویی پیدا می‌کند، زیرا این گیاه خاصیت ملینی دارد.

به ندرت ممکن است باعث تهوع، نفخ و درد معده شود. مادران شیرده و زنان باردار نباید از این گیاه استفاده کنند.

گیاه سیلی مارین اثر کمی بر استروژن دارد بنابراین زنانی که مشکلات تومور یا اندومتریوز دارند از این گیاه استفاده نکنند. علاوه بر این زنانی که سرطان پستان یا تخمدان دارند نباید از این گیاه استفاده کنند.

همواره پیش از استفاده از این گیاه با پزشک‌تان مشورت کنید تا از تداخل آن با داروهای دیگر مطلع شوید.

منبع : پارسی طب

مرتبط ها

قالب خبری