جدیدترین مطالب امروز

سیزاپراید درمانگری برای سوزش سر دل

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

سیزاپراید درمانگری برای سوزش سر دل

سیزاپراید ، دارویی درمانگر برای سوزش سر دل می باشد ، سوزشی که از بیماری پس زنش معدی – مروی ایجاد می شود . سیزاپراید در دو شکل قرص و قطره وجود دارد .

معرفی کوتاهی از سیزاپراید : داروی سیزاپراید برای درمان مشکلات گوارش کارایی دارد و در درمان تعدادی از بیماری ها با علایم بازگشت غذا به مری ( ریفلاکس ) از قبیل دیس پپسی ، ترش کردن و پس زدن غذا مفید می باشد ، همچنین برای تخلیه ی تأخیری معده نیز سودمند است .

اگر بخواهیم در خصوص نحوه ی مصرف این دارو صحبت کنیم بایستی بگوییم که :

سیزاپراید باید روزی‌ 4-1 بار با یک‌ لیوان‌ پر از آب‌ مصرف‌ ‌شود که مقدار تجویزی آن بسته‌ به‌ علت‌ تجویز ، متفاوت‌ می باشد . همچنین بایستی معمولاً 15 دقیقه‌ پیش‌ از غذا و هنگام‌ خواب‌ مورد مصرف قرار گیرد .

در ادامه به برخی از عوارض های جانبی سیزاپراید به اختصار اشاره می کنیم که از جمله ی آنها : یبوست ، اسهال ، نفخ ، افزایش تولید گاز در روده‌ها ، افزايش دفعات دفع ادرار ، تهوع ، سردرد ، آبریزش بینی ، درد شکم ، گیجی ، اثرات خارج هرمي ، سینوزیت ، تشنج ، اختلال در عملكرد كبد و آريتمي بطني می باشد .

و در انتها نیز شما را با 12 نکته در مورد داروی سیزاپراید آشنا خواهیم کرد :

1- هیچگاه‌ بیشتر از مقدار تجویز شده‌ مصرف‌ نکنید و از دستورات‌ پزشکتان‌ به‌ دقت‌ پیروی‌ کنید.
2- در صورت‌ بروز تشنج‌ ، مصرف دارو را قطع‌ کرده‌ و با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید.
3- سیزاپراید در مواردي كه تحريك معدی – روده اي خطرناك باشد ( مانند خونريزي ، انسداد يا سوراخ شدن لوله گوارش ) نبايد مصرف شود.
4- اگر به سیزاپراید حساسیت دارید و یا در دوران بارداری و شیردهی می باشید و یا اینکه سابقه‌ یا ابتلا به‌ اختلال‌ تشنجی‌ یا بیماری‌های‌ کبدی‌ و کلیوی‌ دارید ، پیش از مصرف این دارو ، پزشکتان را مطلع سازید.
5- به ‌طور منظم‌ به‌ پزشکتان‌ مراجعه‌ کنید تا بهبودتان‌ را زیر نظر داشته‌ باشد.
6- الکل ‌، نوشابه‌ های‌ الکلی ‌، قهوه‌ ، آسپیرین و محصولات‌ تهیه‌ شده‌ از مرکبات‌ را کمتر مصرف‌ کنید و از پزشک خود‌ راجع‌ به‌ سایر مواردی‌ که‌ باید مصرفشان‌ محدود شود، سئوال‌ نمایید.
7- تا پیش‌ از مشخص‌ شدن‌ پاسخ‌ بدنتان‌ به‌ سیزاپراید ، در هنگام‌ رانندگی‌ یا کار با وسایل‌ خطرناک‌ احتیاط‌ کنید ، چراکه برخی‌ از افراد هنگام‌ استفاده‌ از این‌ دارو دچار خواب ‌آلودگی‌ و افت‌ هوشیاری‌ می ‌شوند.
8- سیزاپراید را دور از دسترس‌ کودکان قرار دهید‌.
9 – این دارو باید دور از گرما ، نور مستقیم‌ و حرارت‌ نگهداری‌ شود زیرا وجود این شرایط ، منجر به فاسد شدن سیزاپراید خواهد شد.
10- مقدار مصرف اين دارو در بيماران مبتلا به نارسايي كبد و كليه در ابتداي درمان بايد نصف مقادير معمول باشد.
11- مصرف اين دارو در بيماران سالخورده يا مبتلا به اختلالات قلبي بايد با احتياط صورت گيرد.
12- پیش‌ از مصرف‌ نوع‌ سوسپانسیون‌ سیزاپراید ‌، شیشه‌ دارو را به‌ خوبی‌ تکان‌ دهید و از پیمانه‌ ی داخل‌ جعبه‌ ی دارو برای‌ اندازه‌ گیری‌ مقدار داروی‌ مصرفی‌ استفاده‌ کنید.

مرتبط ها

قالب خبری