جدیدترین مطالب امروز

سیانوز چیست و دارای چه نوع علایمی می باشد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

سیانوز چیست و دارای چه نوع علایمی می باشد ؟

سیانوز چیست و دارای چه نوع علایمی می باشد ؟ سئوالاتی که پاسخ آنها را به طور خلاصه در این مقاله از پزشک خانواده یک جم خواهید یافت . همراه ما باشید .

در همین ابتدا ، توضیح مختصری درباره ی سیانوز ، برای آن دسته از افرادی که ممکن است آشنایی چندانی با این عارضه نداشته باشند و یا حتی اسم آن را هم نشنیده باشند ، میدهیم .

سیانوز ، به تغییر رنگ متمایل به آبی در پوست و مخاط ها گفته می شود که در اثر شرایط پایین اکسیژن حمل شده توسط هموگلوبین در عروق ریز اتفاق می افتد .

سیانوز ، یک نشانه از بیماری قلبی است که معمولا باعث تغییر رنگ پوست در ناخن ها و همچنین اطراف لب می گردد .

دو نوع سیانوز ، برای سیانوز اولیه وجود دارد که نام و علایم مربوط به هرکدام را در ادامه بازگو خواهیم کرد .

نخستین نوع از سیانوز اولیه ، سیانوز مرکزی می باشد :

این نوع از سیانوز ، ناشی از بیماری های وراثتی قلب است که در آن ، خون وریدی و شریانی به شکل غیرطبیعی در هم آمیخته می گردد و ممکن است در نارساییهای شدید قلبی ( شوک قلبی ) مشاهده شود .

دومین نوع از سیانوز اولیه ، سیانوز محیطی است :

این نوع از سیانوز ، معمولا در جریان قرار گرفتن در هوای سرد دیده می شود و معمولا هنگامی رخ می دهد که بدن با تنگ نمودن عروق محیطی و کاهش جریان خون به قسمتهای محیطی و پوست ، گرما را برای انجام اعمال حیاتی خود حفظ می نماید .
سیانوز محیطی در هر فردی که در معرض هوای سرد قرار گیرد ممکن است اتفاق افتد و در افرادی با بیماری عروق محیطی نیز ، ممکن است دیده شود .

در این مقاله سعی کردیم با زبانی ساده و به طور کاملا خلاصه ، شما را با سیانوز و نشانه های شناسایی ( علایم ) آن آشنا سازیم ؛ بعد از این ، اگر واژه ای تحت عنوان سیانوز به گوشتان خورد ، مطمئنا با آن ، بیگانه نخواهید بود .

مرتبط ها

قالب خبری