جدیدترین مطالب امروز

سگ ها و فک های دریایی در خویشاوندی نزدیک

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

سگ ها و فک های دریایی در خویشاوندی نزدیک

با دنبال کردن پیشینه ی فک های دریایی می توان به این نتیجه رسید که فک ها از خانواده ی سگسانانی هستند که به زندگی در آب خو گرفته و تغییر اندام داده اند .

زندگی جاری در آب ها پر از رمز و راز است و همانطور که از اکسیژن گرفته تا موجودات زنده ای مانند فیل و… انواع باکتری ها و جانداران ریز و درشت در خشکی زندگی می کنند ، بسیاری تک سلولی ها و یا آبزیان قولپیکر نیز در آب ها به حیات خود ادامه می دهند . از جالبترین این جانداران فک دریایی است .

فک های دریایی جزو دوزیستان ( نیمه آبزی ) هایی به شمار می روند که با استفاده از باله های خود سرتاسر آب ها را شنا می کنند . فک های دریایی پستاندارانی هستند که با کمک باله های خود سرتاسر آب را شنا می کنند و به دلیل شکل ظاهری و شباهت هایی که بین این گونه ی آبزیان و جاندارانی مانند خوک و… است علاوه بر اینکه گروه وسیعی از گونه های فک را در خود جای می دهند ، در دسته بندی آن ها تنوع بسیاری دیده شده و گراز و خوک دریایی نیز در این مجموعه قرار گرفته است .

فک های دریایی از خانواده ی سگسانان هستند و درواقع زندگی را از خشکی آغاز کردند ، رفته رفته با تداوم و پافشاری بر حیات موجود در آب ، قسمت هایی از اندام آن ها ( نظیر پا ها ) تغییر شکل داده و به شکل باله درآمد ، با این حال از رژیم غذایی سابق خود پیروی کرده و گوشتخوار هستند .

تفاوت های ریز و البته گسترده ای بین فک و شیرهای دریایی وجود دارد و از جمله ی آن باید به فرم آرواره و پوزه ی آن ها اشاره کرد .

هرچند فک ها جانورانی دوزیست هستند اما سرعت حرکت و انعطاف پذیری حرکت آن ها در خشکی بسیار پایین است ، این امر به دلیل باله های عقب که به استخوان لگن متصل شده اند می باشد ؛ این آناتومی علاوه بر این که مانع از حرکت راحت قسمت انتهایی بدن می شود بر روی خشکی نیز نوعی وزن اضافه به شمار می رود .

فک ها در مناطق سرد قطب نیز به زندگی خود ادامه می دهند و شاید حتی تنها پادشاهان مناطق سرد قطبی در فصول خاصی از سال باشند . فراوانی در فک ها بسیار زیاد است ، گونه از فک ها که به فک دریای خزر معروف هستند به دلیل صید بی رویه درحال انقراض می باشند .

مرتبط ها

قالب خبری