جدیدترین مطالب امروز

سکوت علامت رضایت است ! آیا در همه ی موارد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

سکوت علامت رضایت است ! آیا در همه ی موارد ؟

بیایید سکوت و انواع سکوت را موشکافی کنیم و کمی با ضرب المثل معروف ” سکوت ، علامت رضاست ” شوخی کوچکی داشته باشیم ! ضرب المثلی پرکاربرد ،  ولی ؟

” سکوت ، علامت رضاست ” ضرب المثلی ایرانی که اتفاقا کاربرد زیادی هم در فرهنگ ما دارد و تا یکی سکوت می کند ، این ضرب المثل را به او نسبت می دهند ، بدون توجه به اینکه ببینند اصلا دلیل سکوتش چیست ؟ آیا سکوت او دلیل بر این نیست که در آن لحظه توان سخن گفتن ندارد؟ و یا آیا سکوتش معنای عکس رضایت را نمی دهد؟ یا اینکه اصلا سکوت او شاید تهدیدی برای فرد سئوال کننده باشد !!! کسی چه می داند که دلیل سکوت افراد در لحظه های مختلف و بنا به شرایط گوناگون چیست ؟!! پس بهتر است ریسک نکنیم و خودمان را در معرض توپ ، تانک ، مسلسل و آتش فرد مخاطبی که سکوت کرده است قرار ندهیم !

سکوت بر چند نوع است :

1- سکوت موزیانه ؟!! دیدید یک عده که اتفاقا افراد پرحرفی هم هستند ، از روی شیطنت و کمی چاشنی خباثت و به خاطر داشتن مقداری خرده شیشه در وجودشان ، در مواقعی که کاملا نیاز به سخن گفتن آنهاست ، سکوت هایی می کنند که دلتان می خواهد در آن لحظه ، خرخره ی آنها را با دندان های کرسی تان یک گاز چاق و چله بزنید ؟ این نوع سکوت را سکوت های موزیانه می نامیم .

2- سکوت جنتلمنانه ؟!! افرادی هستند که بسیار بسیار متشخص ، باوقار و خیلی انسان های جنتلمنی محسوب می شوند . خدا نکند این افراد در مقابل کار ناپسند و زشتی که خدای نکرده از کسی سر می زند سکوت کنند . این مدل از سکوت ، به واقع از صدتا ناسزا و ببخشیدا فحش هم سوزناکتر است ! ( یعنی می ترکونتت )

3- سکوت لجبازانه ؟!! امان از دست این مدل سکوت ها که معلوم نیست ضربه ی نهایی را چه کسی خواهد خورد ؟ یه وقتایی سکوت می کنیم از سر لجبازی ، که مثلا به اطرافیان بفهمانیم که ما ناراحتیم و مانند کودکی خردسال ، قهر کرده ایم ، ولی اوضاع طوری پیچیده می شود و به بحران نزدیک می شویم که همه چیز بالعکس تصورات ما خواهد شد و به جای اینکه دیگران از سکوت ما ضرر ببینند ، خودمان متضر سکوت خود می شویم . ( این موقع است که یاد جمله ی حکیمانه ی فیلسوف بدشانس قرن میفتیم که گفته است : ” لب دریا هم که میریم باید ….. با خودمون ببریم :-l ” )

4- سکوت های منفعتانه ؟!! آفرین به دلالان سکوت که از سکوت هم می توانند پول بکشند بیرون ! آخه نون برخی از افراد در سکوت کردن است و با سکوت خود می توانند کاسبی کنند ( هیس ! بین خودمون باشه که حق السکوت ، نام دیگه ی این نوع سکوت هاست )

5- سکوت های مثبتانه ؟!! آهان ! حالا میرسیم به سکوت های مثبتانه که دقیقا این نوع سکوت از همان سکوت های علامت رضایت می باشد و معمولا امکان دارد هر 2 قرن یکبار اتفاق بیفتد ! آنهم فقط شاید !!! این نوع سکوت بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که مطمئن هستید طرف حسابتان ، شرایط کامل اخذ گواهینامه ی رضایت را دارد ، ولی به دلیل شرم و حیا و یا تبصره ی خجالت کشیدن ، نمی تواند یک کلام بگوید آره و اطرافیانش را خلاص کند .

6- سکوت های معنادار !!! آخ آخ چه سکوت های زجرآور و در عین حال شیرینی ! سکوتی که اکثرا فاعل آن پدر و مادرها هستند و مفعولان آن ، فرزندان . شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد و یا بیفتد که در جایی ، در یک زمانی ، بابت یک چیزی ، یک سکوت از این جنس ، حواله ی روحیات ظریفتان شود و از درون ، شما را با خاک یکسان کند ، سکوتی که با یک نگاه و یا یک زیرچشمی همراه می شود و اگر به آن توجهی نکنید به فریادی تبدیل می شود که ممکن است بنیانتان را نیز از جا بکند ! پس احساس خطر کنید از اینگونه سکوت ها ، چون آرامش قبل از طوفان است !!!

7- سکوت از روی ترس ؟ این سکوت دقیقا وصف حال هم اکنون نویسنده ی این مطلب است ، زیرا می ترسد که اگر یک سکوت دیگر به لیست این سکوت ها اضافه کند ، سرنوشت خطرناکی از جانب بازدیدکنندگان این مطلب برایش رقم بخورد . پس بیش از این ، در باب سکوت حرف نمی زند و خودش هم سکوت می کند !

هیس !

مرتبط ها

قالب خبری