جدیدترین مطالب امروز

سونداربانس بزرگترین جنگل حرای تک قطعه ای در جهان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

سونداربانس بزرگترین جنگل حرای تک قطعه ای در جهان

لنز دوربین این مستند از یک جم را باری دیگر به سمت جنگل های شگفت انگیزی چرخاندیم که طبیعت محض در آن قابل لمس است . سونداربانس یکی از همین جنگل هاست .

به بنگلادش سفر خواهیم کرد تا با بزرگترین جنگل حرایی تک قطعه ای جهان که دارای جغرافیایی حیرت انگیز می باشد ، بیشتر آشنا شویم .

سونداربانس بزرگترین جنگل حرایی در بنگلادش است که در سال ۱۹۹۷ به عنوان میراثی طبیعی در فهرست میراث جهانی یونسکو در منطقه ی آسیا به ثبت رسید . این جنگل بزرگ در دلتای وسیعی در خلیج بنگال قرار دارد ، دلتایی که از تلاقی دو رود براهماپوترا و مگهنا در جنوب بنگلادش به ‌وجود آمده است .

جنگل سونداربانس منطقه ای به وسعت 10 هزار کیلومتر مربع را پوشانده است که از این میزان 6000 کیلومتر مربع آن در بنگلادش قرار دارد .

یکی از ویژگیهای جنگل سونداربانس این است که هر گوشه ی آن دارای شبکه های به هم متصلی از آبراه هاست که همین امر دلیلی شده تا تقریبا تمامی قسمت های جنگل ، توسط قایق قابل دسترسی باشد . ” جالب است نه ؟ ”

تقسیم بندی این جنگل حیرت انگیز توسط شبکه ی پیچیده ای از آبراه های کشندی ، جلگه های گلی ، جزیره های کوچک و درختان مقاوم به نمک حرا شکل گرفته است که در این میان پهنه های آبی میان جنگل ها نیز ( مثل رودخانه ها ، کانال ها و نهرها ) چیزی در حدود 1700 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده اند .

یکی از تراژدی های اتفاق افتاده در جنگل سونداربانس ، بهره برداری شدید و بی رویه ی دلتای سونداربانس در طی قرن های متوالیست ، که باعث شده است بیشتر منطقه ی اکولوژیکی آن تبدیل به منطقه ای کشاورزی شود و تنها بخش اندکی جنگل در این ناحیه باقی بماند . تنها دلیل چنین فاجعه ی انسانی ، حاصلخیز بودن خاک این دلتا بوده است .

جنگل های اندکی که در این ناحیه از جنگل بزرگ سونداربانس باقی مانده است همراه با درختان حرا ، علاوه بر ایجاد زیستگاهی مهم برای ببر بنگالی ، برای میلیون ها ساکن خولنا و مونگلا و نواحی اطراف آن نیز کارکرد سدی نگهدارنده را داراست ، در برابر سیل های ناشی از گردباد .

اشاره ی کوتاهی به ببر معروف سونداربانس داشتیم به نام ببر بنگالی که اتفاقا سونداربانس بخش اعظمی از شهرت خود را نیز مدیون همین ببر سلطنتی می باشد .

از دیگر گونه های جاندار در جنگل عظیم و پر از جاذبه ی سونداربانس می توان به 170 گونه پرنده ( از جمله : ماهی خورَک بال قهوه ای ، عقاب دریایی شکم سفید ، عقاب ماهیگیر کله خاکستری ) ، ماهیان کوچک ، خرچنگ ، میگو ، آهوی خالدار ، روباه ، گربه ی جنگلی ، پانگولین ، گراز وحشی ، میمون ماکاک ، گربه ی ماهیگیر ، انواع کروکودیل ، مار و روباه پرنده اشاره داشت . همچنین این جنگل زیبا و رؤیایی ، یکی از مناطق مهم قشلاق پرندگان آبزی مهاجر نیز می باشد .

دیگر سوژه ی جنگل های مستند یک جم ، جنگل آمازون ، جنگلی مشهور ولی پر از رمز و راز است !

مرتبط ها

قالب خبری