سوختگی های لیزری چرا و چگونه بر سطح پوست ایجاد می شوند

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 18, 2015
سوختگی های لیزری چرا و چگونه بر سطح پوست ایجاد می شوند

سوختگی های لیزری بر اثر استفاده ی غلط ( تنظیم اشتباه ، کم تجربه بودن و… ) از انواع لیزر بوجود می آید ، طول درمان این سوختگی ها بسته به نوع آن ها متفاوت است .

سوختگی های لیزری هم مانند سوختگی هایی که به دلایل متفرقه ایجاد می شوند سطوح مختلفی دارند ؛ سوختگی های لیزری سطح یک ، دو و سه ؛ در سوختگی سطح یک شاهد قرمزی پوست هستیم که در عرض چند روز درمان می شود ، در سوختگی سطح دو ، جراحت ایجاد شده عمیق تر است و در سوختگی های لیزری سطح سه ، سوختگی با خاکستری شدن بافت همراه است و طول درمان برای سوختگی که حالا اسکار به شمار می رود بیشتر است .

زمانی که شخصی تصمیم می گیرد از لیزر استفاده کند ( به دلیل از بین بردن موهای زائد ، جوانسازی پوست و… ) ، با توجه به نوع نیاز لیزر متفاوتی به کار گرفته می شود که قابل تاثیر بر سطوح مختلف پوست ( ” اپیدرم ” و ” درم ” ) می باشند و همین روال کافی است که شخص چند درصدی را در معرض خطر سوختگی های لیزری قرار بگیرد …

بخش هایی که بیشتر در معرض خطر سوختگی های لیزری هستند ، نواحی در تماس با نور لیزر می باشند ، یعنی دست ، بازوها ، سر و صورت ؛ اپیدرم سطح خارجی پوست ( نازک تر ) و درم سطحی درونی ( ضخیم تر ) آن است که سوختگی های لیزری ممکن است در آن ها اتفاق بیفتد .

با توجه به اینکه چه نوع لیزری برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد ، طول موج متفاوتی وارد سطح اپیدرم یا درم پوست می شود ، با انرژی متمایز ؛ ناحیه ی مورد درمان و چگونگی جذب طول موج توسط آن نیز در کنار نوع طول موج و انرژی همگی عوامل تاثیرگذار در نوع لیزر هستند .

سوختگی های لیزری تاثیر گرفته از برداشت موهای زائد :

در این نوع درمان توسط لیزر ، بیشتر افراد با پوست تیره در معرض خطر هستند و علت این امر جذب نور توسط رنگدانه های اپیدرم است . لیزرهای مخصوص برداشت مو برای جبران این کار یک سیستم خنک کننده دارند تا سطح اپیدرم خنک نگهداشته شود و این فرآیند به منظور رساندن نور لیزر به رنگدانه های فولیکل می باشد تا توسط آن ها جذب شوند و لیزر در پوست ایجاد سوختگی نکند .

اگر خنک کننده های لیزر دچار مشکل شوند ، لیزر با توجه به استفاده درست تنظیم نشود و یا شخصی که درمان را اعمل می کند کم تجربه باشد شخص تحت درمان می تواند دچار سوختگی های لیزری شود . البته هرچند این نوع سوختگی ها چند روزه درمان می شوند اما حرفه ای تر است اصلا پیش نیایند .

از دیگر لیزرهایی که در رابطه با پوست مورد استفاده قرار می گیرند ، لیزرهای مخصوص جهت رفع چین و چروک ها می باشند ؛ این نوع لیزرها هدف را آب تجمع یافته در اپیدرم هدف قرار می دهند . 70 درصد اپیدرم ها در این حالت از آب تشکیل شده است و لیزر این آب را مورد حمله قرار داده و تبخیر می کند . در این نوع درمان هم احتمال بروز سوختگی های لیزری ( با درمان مدت دار ) وجود دارد ؛ علت نیز نفوذ عمیق تر انرژی این لیزرها ( لیزر دی اکسید کربن ) است .

سوختگی های لیزری در عروق :

در این نوع درمان که طبیعتا انتظار سوختگی وجود ندارد ، ممکن است عروق داخل درم دچار سوختگی شوند ، در این نوع سوختگی لیزری شما شاهد هیچ گونه سوختگی در سطح پوست نیستید بلکه عروق دچار تغییر رنگ می شوند و درمان آن ها گاهی 1 هفته یا بیشتر به طول می انجامد .

نکاتی که لازم است جهت جلوگیری از سوختگی های لیزری توسط متخصصین و بیماران رعایت شود :

پشت در اتاق های مخصوص لیزر باید علامت هشدار دهنده نصب شود ، هیچ شخصی حتی پرسنل مربوطه نباید بدون هماهنگی وارد اتاق شوند همچنین همه ی افراد حاضر در اتاق ( بیمار و… ) باید از عینک مخصوص که متناسب با نوع و قدرت لیزر تهیه می شود استفاده کنند .

وقتی کاملا حاضر به شروع کار بودید دستگاه را روشن کنید ، پس از اتمام نیز اولین کار شما خاموش کردن دستگاه یا قرار دادن آن در وضعیت آماده به کار است ( بد نیست شخصی را مسئول روشن و خاموش کردن دستگاه در نظر بگیرید ) .

لازم است بدانید طول موج لیزرها کم و انرژی آن ها زیاد است بنابراین قدرت نفوذ بالایی خواهند داشت ؛ بنابراین لازم است درمان با قدرت کم آغاز شده و اندک اندک افزایش یابد ( در صورت لزوم ) .

جواهرات ، ساعت و کلیه اشا فلزی را نباید وارد اتاق کرد چراکه باعث چند برابر شدن تاثیر لیزر خواهند شد ؛ نور لیزر باید مشخص باشد و در حین کار در دید فرد ( بیمار و متخصص ) قرار نگیرد .

در انتها نیز تمام اشخاص مشغول به کار در این حوزه باید مجوز لازم برای فعالیت و همچنین اطلاعات کامل را داشته باشند ؛ مرکز لیزر نیز ایمنی افراد را با تهیه دستورالعمل های لازم به شرط اجرای آن ها توسط افراد تامین می کند .

اشتراک گذاری این مطلب در :