جدیدترین مطالب امروز

سوختگی های خفیف درد و سوزش بیشتری ایجاد می کنند

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

سوختگی های خفیف درد و سوزش بیشتری ایجاد می کنند

سوختگی هرچقدر سطحی تر باشد به دلیل سالم ماندن اعصاب ، احساس درد و سوزش بیشتر است اما در سوختگی های عمیق برای انتقال درد و سوزش رگ های عصبی سالمی وجود ندارد

سوختگی از جمله مشکلاتی است که بسیار ناگوار و دردناک می باشد و برخلاف تفکر عموم که سوختگی را مختص گرما می دانند ، سوختگی ممکن است در اثر سرما یا حتی جریان الکتریکی هم رخ بدهد ( سوختگی می تواند پوست و حتی اعضای داخلی بدن را مورد حمله قرار دهد ) . درصد سوختگی ها و وسعتشان با هم تفاوت داشته و نسبت به همین موضوع درجه بندی شده و درمان های متفاوتی دارند .

سوختگی از شایع ترین حوادث بشمار می روند ، انواع سوختگی بر اساس درجه ی آن ها به شرح زیر است :

سوختگی های خفیف با علائم قرمز و متورم شدن پوست و گاهی سوزش یا درد جدا از عواملی نظیر سوختن با کبریت ، اتو و… به صورت طبیعی هم در قسمت های داخلی ران ، زیربغل و… بروز می کنند ؛ این نوع سوختگی را سوختگی درجه اول می نامند ؛ از درمان های موثر در سوختگی درجه یک می توان به روغن حیوانی اشاره کرد ، کافی است مقداری روغن حیوانی را بر موضع سوختگی بمالید تا شاهد آرام شدن پوست و عصب های آن باشید .

سوختگی درجه دو کمی از حد خفیف آن بیشتر پوست را مورد حمله قرار داده و تخریب می کنند ، در اینگونه سوختگی ها ، درد و سوزش قطعی است و علاوه بر سرخ شدن پوست ، ورم جای خود را به تاول و لکه می دهد .

سوختگی از نوع درجه ی سه زمانی رخ می دهد که علاوه بر وسعت ، درد و عمق سوختگی هم بالا است ، تا حدی که بافت ها را از بین برده و به استخوان هم آسیب وارد می کند . در مواقعی که خونریزی رخ می دهد سعی کنید خونسردی خود را حفظ کرده و خونریزی را متوقف کنید .

اغلب گمان می کنند هرچه درصد سوختگی خفیف باشد درد و سوزش کمتری دارد ، اما دقیقا بالعکس این موضوع صادق است یعنی هرچه درصد سوختگی بالاتر باشد به دلیل از بین رفتن عصب های بیشتر ، درد و سوختگی آن کمتر احساس می کند . سوختگی های شدید گاهی موجب مرگ و میر می شوند ؛ در صورتی که شخص دچار سوختگی بیهوش است سر وی را عقب قرار داده تا مسیر تنفس وی آزاد باشد ، اگر فرد نبض هم نداشت از ماساژ قلبی استفاده کنید .

گاهی به علت سوختگی ممکن است عفونتی در موضع ایجاد شود ( به دلیل لمس تاول ها با دست های آلوده و منتقل کردن میکروب به آن ها ) و درجه حرارت بدن را بالا ببرد ( اصطلاحا شخص تب می کند ) در این مواقع شخص باید به پزشک مراجعه کند ، برای پیشگیری از عفونت کردن زخم نیز می توان از باند های تمیز جهت پانسمان استفاده کرد ، در هیچگونه سوختگی نباید محل را دستکاری کرد ( تاول ها را ترکاند و… ) .

امروزه با جراحی های مختلف و انواع پماد ها ، کمتر مشکلی است که راه حل نداشته باشد ، اما حفظ سلامتی و مراقبت از ابتدا بر هر شخصی واجب است .

مرتبط ها

قالب خبری