جدیدترین مطالب امروز

سندرم متابولیک بیش از هرچیز به رژیم غذایی صحیح نیاز دارد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

سندرم متابولیک بیش از هرچیز به رژیم غذایی صحیح نیاز دارد

متابولیک انواع مختلف دارد ، یکی از آنها سندرم متابولیک ارثی است . تشخیص به موقع و رعایت رژیم غذایی مناسب در متابولیک بسیار مهم است .

ازدواج های فامیلی و یا وصلت هایی که آزمایشات حاکی از مغایر بودن ژن ها را داشته است ریسک هایی را در پی خواهد داشت . یکی از آنها به دنیا آوردن فرزند با بیماری های متابولیک است .

چرا زندگی با کودکان متابولیک سخت می شود ؟

همه ی افراد انتظار داشتن فرزندی سالم را دارند و دانستن اینکه نوازد آنها دچار یک بیماری است برای هر پدر و مادری سخت خواهد بود ، فشار روحی گاه مانع از آن می شود که بدانند هستند افرادی که فرزندانشان با مشکلی بزرگتر از متابولیک ارثی زندگی می کنند و باید تمرکز خود را بر روی درمان بگذارند .

نکته ی بعد ، توجه تمام وقتی است که این فرزندان نیاز دارند .

باید بدانید که آمار بیماران متابولیک در کشور کم است ( چراکه برای ابتلا ، باید هم پدر و هم مادر ژن جهش یافته را به جنین منتقل کنند ) و همان عده ی اندک درصورتیکه به موقع تشخیص داده شوند زندگی خوب رو به عالی خواهند داشت . بهترین زمان تشخیص در دوران جنینی است ، این کار با تست های غربالگری امکانپذیر می باشد . علت تأکید در شناسایی بیماران متابولیک سیستم ذهنی آنهاست ، کودکان متابولیک اندکی از نظر حرکت مانند فرد دچار فلج عضلانی می باشند و به علت تغذیه نشدن ذهن ممکن است نشانه هایی از عقب ماندگی را به خاطر شما بیاورند ، در کنار این دو ویژگی بارز ، مشکلاتی نظیر بیماری های کلیوی ، قلبی و … نیز در کمین است ، بنابراین رژیم غذایی خاصی خواهند داشت ، اگر از بیماری کودک غافل باشید و نتوانید با تغذیه ی صحیح ، کمبودها را جبران کرده و مانع بروز بیماری های ثانویه شوید به سلامت فرزند لطمه ی بزرگی وارد خواهد شد ، به ویژه در بخش ذهنی و ضریب هوشی .

متابولیک گروهی از ناراحتی های سندرمی است که به سندورم متابولیک مشهور گردیده و شناخته شده می باشد ، با توجه به موارد عنوان شده ، این اختلال ژنتیکی کارکرد ذهن را تحت تأثیر قرار می دهد ، علاوه بر مشکلات ثانویه ی عنوان شده قدرت بینایی و رشد عضلات چشم این کودکان نیز کمتر از افراد عادی می باشد ، چراکه متابولیک دربخش رشد چشم ، تنبلی خواهد کرد . باتوجه به این موضوع و بالا رفتن ریسک ابتلا به ناراحتی های قلبی-عروقی و دیابت ، رعایت رژیم غذایی صحیح در اولویت درمان قرار دارد و پس از آن بازی های کودکی و تقویت کننده ی حافظه ارجحیت خواهد داشت .

مبارزه ی سلامتی برای همه ی افراد جامعه : پیشنهاد می شود که پیش از بارداری آمادگی کافی را در این زمینه کسب کنید و در طول دوره ی بارداری از تست ها و آزمایش های لازم غافل نباشید .

درصورتیکه کودک شما دارای متابولیک ارثی ( یا هر ناراحتی احتمالی دیگری ) بود ، از همان ابتدای آگاهی ، یک دکتر متخصص برای او درنظر گرفته و برنامه ی حرکتی و غذایی را مطابق برنامه پیش ببرید ، به عنوان مثال هر نشاسته ای در این کودکان قابل دریافت نمی باشد اما نشاسته ی ذرت بلامانع است ، به همین نسبت رژیم غذایی توسط پزشک معالج دستخوش تغییراتی خواهد شد .

اگر بخواهیم منتقل کننده ی این ژن نباشیم :

توجه به رژیم غذایی بسیار اهمیت دارد ، همچنین ورزش و نداشتن چربی اضافی در به وجود نیامدن ژن متابولیک بسیار مؤثر است .

مرتبط ها

قالب خبری